Batman (1989)

Trvalo niekoľko desaťročí, kým sa niekto rozhodol prezliecť Batmana z elasťákov do namakaného prevleku, prestavať Gotham z vidieckoho mestečka na temné gotické veľkomesto a pretvoriť cirkusového Jokera na šialeného vraždiaceho maniaka z večným úsmevom. Tým niektom je Tim Burton. Jeho batmanovky sú proste kultovky. Možno by si človek vedel predstaviť aj iného predtaviteľa Batmana ako Michael Keaten, no aj tak má niečo do seba. Jack Nicholson ako Joker exeluje aj napriek tomu, že jeho mimika sa obmedzila len na klipkanie očami. A Kim Basinger je príjemná a krásna čerešniška. Tak ako teraz Nolan spôsobil vzostup Batman, takisto sa to podarilo aj Burtonovi, ktorý mal čo robiť, aby sa Batman odpútal od seriálov frašky zo 60. rokoch.

Batman se vrací (1992)

Spolu s prvým Batmanom je to jednoducho komiksová kultovka, ktorú nezatieni ani Nolanov Batman. Ťažko porovnávať "Batman sa vracia" s "Batman", pretože oba filmy sú podobné a zároveň rozdielne. Film sa viac zameriava na záporné postavy, dokonale vykresľuje ich charaktery a motívy. Ukazuje ich dve stránky, Tučniaka jednak ako ukrivdené stvorenie, ktorého vám je na začiatku možno aj ľúto, no zároveň sa navonok derie jeho dravý živočíšny pud a zrazu by ste pri nemohli stáť zo starchu, aby vám nezakusol do nosa. Z ťarbavej Seliny sa lusknutím prsta stáva sexi mrcha s bičíkom, ktorá v nej driemala, len jej k tomu musela dopomôcť tlupa pouličných mačiek. Nech by tieto postavy, boli akokoľvek dobre napísané, nebyť skvelých hereckých výkonov či už DeVita alebo Pfeiffer, vyšli by do stratena. Len škoda, že Batman/ Bruce Wayne bol potlačený do ústrania, lebo na jeho charaktere by sa dalo ešte viac popracovať. Samotná zápletka je v podstate absurdná, i keď všetky tie okolnosti do seba parádne zapadajú. Atmosféra už ani nemôže byť temnejšia, aj keď niektoré momenty pôsobia komicky ako napr. Tučniakova jazda na megagumennej kačke. Druhý Batman sa proste Burtonovi vydaril, ale bohužial tretieho takéhoto skvostu sme sa už nedočkali. Burtonove batmanovky človek dostatočne ocení až po rokoch. "Záleží len na tom, kto má dáždnik."

V pařátech smrti (2011) (TV film)

Ďalší hororový tv-film o príšerách s bandou pochabých pubertiakov. Tentoraz to nie sú zmutované psy ani besné veveričky, ale akýsi veľký vtáčik. Tak ako telenovely aj tieto filmy majú svoj koncept. Pár deciek sa vyberie na neznáme územie, kde na nich číha akési milé zvieratko. Postupne jeden po druhom umierajú bodaj by nie, keď je ich konanie absolútne nelogické, doslava si koledujú, aby ich zožrali. V práve vtedy sa občas objavia aj napínavé chvíle. Až nakoniec to žiadny koniec nemá. Proste to ostáva také otvorené. P.S.: Po pozretí toho filmu som mal ešte tú noc nočnú moru o tom vtákovi. :D

Malý Herkules (2009)

Raz som sa zasmial. To je asi všetko. Len ma udivuje, že to dávali v kinách, pretože po všetkých stránkach od hercov cez efekty až po príbeh to má úroveň béčkového televízneho filmu.

Iron Man 2 (2010)

Iron Man 2 je taký ako jednotka. Trocha akcie na začiatku, trochu akcie na konci a medzitým riešenie niečoho, čo ma aj tak nezaujímalo. Od komiksového filmu očakávam sympatického superhrdinu, zaujímavého a nebezpečného zloducha a plno kvalitnej akcie. Filmy o Iron Manovi mi však ani jedno z toho neponúkajú.

Agatha Christie's Poirot - Vraždy podle abecedy (1992) (epizoda)

To ako dokáže Agatha Christie manipulovať s čitateľom je neuveriteľné. Hádam jedna z najlepší prešpekulovaných detektívok od Agathy, ktorá vás celý čas vedie na pohľad jasnou cestou, aby odhalila koniec, ktorý diváka úplne dorazí.

Agatha Christie's Poirot - Vánoce Hercula Poirota (1994) (epizoda)

Tradične skvelá klasická detektívka plná nečakaných zvratov, odhalení a neuveriteľne prekvapivého konca. Agatha Christie vždy dokáže prekvapiť a rozuzlenie tejto vraždy je naozaj fenomenálne.

Zlo pod sluncem (1982)

Ďalšia vskutku dobrá filmová adaptácia, ktorú umocňuje hlavne skvelé herecké osadenstvo. Ale Ustinov, napriekt tomu, že hrá dobre, nie je ten správny Hercule Poirot.

Zase ona! (2010)

Čakal som väčšiu ženskú vojnu, než len fackovanie v bazéne a vyliate gebudziny na hlavu.

Experti (2013) (seriál)

Čierne zlato slovenskej televíznej tvorby. Toto je dno, pardon, vrchol slovenských televízií. Je to tak šálené, že už aj som sa scvokol, a tak musím dať plný počet hviezdičiek. "To čo je Šmajda? Čístiaci prostriedok?" :D