Spartakus (2010) (seriál)

Prvá séria, Blood and Sand, začala slabo a zlepšovala sa až do skvelého finále, hlavne, kvôli dobre vystavaným postavám a vzťahoch medzi nimi, pričom vizuál slúžil na vtiahnutie do deja a nebol zas taký dôležitý. Gods of the Arena bol bezchybný prequel v duchu najlepších dielov Blood and Sand. Prvá séria má takmer päť hviezd, hoci, keby postavy neboli také silno (ne)sympaticzné, asi by som sa ani neobťažoval. Postava Spartaka hrá druhé husle. Vengeance: znova, niektoré postavy úplne bohovsky rozhoraté a dotiahnuté (Gannicus, s prehľadom najlepší scenáristický výtvor, Claudius Glaber ako výborný záporák), iné znova hrajú druhé husle - Spartakus je znova naviac, naviac McIntyreovi zďaleka neverím to, čo na mňa hrá. Vďaka Jupiterovmu pohlavnému orgánu, že dej a niektoré akčné scény sú skvelé. Na druhej strane, vizuálny syndróm "gore and sex" mi začal liezť na nervy veľmi, veľmi skoro. Finále super, ale znova, zo 4 diely série by sa dali dosť zredukovať. Celkovo dávam tri a trištvrte, zaokrúhlené na štyri hviezdy. Jednu za dej a jeho solídnu logiku, jednu a pol za postavy, pol za herecké výkony (vďaka Craigovi Parkerovi) a štvrť - keďže je to guilty pleasure - za pekné ženy (Mira a Seppia sa rozhodne podarili :) ). Ak bude tretia séria, dúfam, že bude posledná. Mám totiž pocit, že už to bude len horšie a Spartakus iba nastaví bohom svoju zadnicu.

Metallica: Some kind of monster (2004)

Nie, že by to nebol dobre natočený dokument, to ani náhodou. Natočený je vynikajúco. Ale mám vážny problém s tým, čo sa mi film snažil povedať, najmä, keď si veci uvediem do kontextu. Album St. Anger je jedným z najhorších "veľkých" metalových albumov histórie. A proces vzniku, ktorý film zobrazuje, je dnom diery, do ktorej sa Metallica vrhla sama dávno predtým (začiatkom 90-tych rokov). Takže - ak je to dokument o kreatívnom páde a návrate Metallicy, nie je kompletný. Ak je to obhajoba St. Anger, cítim sa urazený. A ak je to dokument prezentujúci to, že Metallica je mašina na peniaze, ktorá si môže dovoliť, čokoľvek sa jej zachce... tak na to sa pozerať nepotrebujem. Dva a pol hviezdičky za remeslo, ale vzhľadom na to, že sa tu mihnú Dave Mustaine, Pepper Keenan, Rob Trujillo a pomyselný "víťaz" dokumentu Jason Newsted dám tri.

MasterChef (2010) (pořad)

1. SÉRIA: Dobrá, pútavá zábava, aj keď je veľmi dobre vidieť, že to vysiela Fox - má to všetky muchy reality show: umelo budované napätie, rôzne blbiny okolo, kolektívne orgazmy nad armádou a americkou vlajkou. Ale keď sa dostane k samotným disciplínam a vareniu, tak je to zábavná záležitosť. Niektorí súťažiaci ale údajne boli nie tak úplne kóšer - resp. neboli úplní amatéri. Porota perfektná, aj keď som mal trošku pocit, že niekomu konkrétnemu nadržiavala. Ale nebudem spoilerovať. Také silnejšie tri hviezdy. 2. SÉRIA: Globálne zlepšenie a omnoho uveriteľnejšia záležitosť. Viac sa varí, menej sa plače a kecá. Súťažiaci sú reálnejší, sympatickejší (Ben), prípadne uveriteľne nesympatickí (Max). Rozhodne sa mi to páčilo viac, a je to takmer na päť hviezd. Veľmi, veľmi pútavá zábava, kde človek pri zadanej úlohe premýšľa, ako by to urobil. Celkovo, ak to spriemerujem, dávam kepšie štyri a idem hľadať austrálsku a britskú verziu.

George Carlin: What Am I Doing In New Jersey? (1988) (TV film)

Carlin sa naštval a je to vidieť. Celú hodinku zatína do živého a berie si na mušku politikov, šoférov a idiotov, ktorých bežne stretávate. Výborná zábava a nebyť úvodného, vlažného zoznamu ľudí, bez ktorých by sa tento svet obišiel, tak ide o jeden z najlepších Georgových špeciálov. Zvyšok je ale na päť a pol hviezdičky, preto si plné skóre zaslúži. A mimochodom, opýtal sa už niekto z vás tú večnú, existenciálnu otázku: "ARE YOU OPEN ON THURSDAAAAAAAY?" :)

The Maxx (1995) (seriál)

Šialene zaujímavý výtvor. Atmosféricky je Maxx stelesnená depresia - príbeh je náročný, temný a hlboký, spracovanie, haliace sa do ponurých farieb a psychedelických obrazov (keď na vás zrazu vyskočí rozprávková, inak nakreslená časť, kde sa hovorí v rýmoch, tak pozeráte ako na zjavenie, ale všetko zapadá... ) berie dych svojou kreativitou. The Maxx nie je seriál, ani adaptácia komiksu... je to skôr umelecké dielo, ktoré sa číta ako kniha, vníma ako kreslený film, prežíva ako divadelná hra a ktoré vás na konci vypľuje unavených, s plnou hlavou pochmúrnych myšlienok. Päť hviezd s poznámkou, že ide o nesmierne náročnú záležitosť - naratívne aj filozoficky.

Dům u jezera (2006)

Znova, ako sa mi obcas stava, vdaka istej firme som mal tu cest zhliadnut to v autobuse. A mozem povedat, ze to vobec nebolo zle, jeden z najlepsich romantickych filmov, ake som za dlhu dobu videl. Dej je tak akurat zamotany a napinavy, aby bol divak v napati, co sa stane dalej a dialogy tak akurat normalne, aby to nebol gyc. Velmi prijemne herecke vykony (ustredne duo a velmi sa mi pacil aj Christopher Plummer) a samozrejme vyborny soundtrack, ako je u Rachel Portman zvykom. Chyby? Technicke prevedenie kvalitneho scenara je priemerne, pointu som tusil zhruba od dvoch tretin filmu a zaver filmu bol, bohuzial, povinny kvoli prislubu peniazkov. Kazdopadne, nelutujem, ze som The Lake House videl a davam mu silne tri hviezdicky.

Expendables: Postradatelní (2010)

Dávam štyri aj nejaké drobné. Užíval som si skoro každý moment a strih s kamerou počas akčných scén neboli také tragické, ako sa zdá. Dá sa na to zvyknúť. Je to neuveriteľná sranda - kostolná scéna, akcia vo všeobecnosti a za fajný kýblik dobrých hlášok - len je to miestami trochu nedotiahnuté (Stathamova vedľajšía línia... načo?). Každopádne, akonáhle sa začne mlátiť/strieľať/hádzať nožmi a inými vecami, je to vizuálna chuťovka s dostatkom invencie. A hlavne, film sa na nič nehrá. A ako som už spomínal, niekoľko scén je legendárnych a miestami som mal na tvári široko-široký úsmev (napr. taký Terry Crews a jeho sólo pre jednu hlaveň). Pohodička, ako oddychovka po náročnom úplne brilantné. Dobrá práca, Sly! Druhý diel, prosím!

Flynn Carsen 3: Jidášův kalich (2008) (TV film)

Perfektne sa to hodí do televízie. Je to hlúposť, je to celkom lacné (aj keď mi to prišlo trikovo trochu lepšie spracované ako dvojka). Ak si ale človek dá k Flynnovi vandlík pukancov, spraví niečo fajn na pitie a vyloží nohy, dá sa pobaviť, zvlášť, keď má film akurátnych 90 minút, občas pobaví a občas poteší oko (sympatická to upírka a prostredie New Orleans). Nie je to tragické.

Flynn Carsen 2: Návrat do dolů krále Šalamouna (2006) (TV film)

Také trošku lepšie 2 hviezdy. Je to neuveriteľne debilné, nelogické a relatívne lacné. Ešteže je Dr. Wyle taký sympaťák (čo už ale neplatí o tej slečne, čo ho sprevádza) a vtipy miestami pobavia, prípadne je film tak cielene retardovaný, že sa na ňom dá dobre zabaviť, napríklad úplne dementná kvázi-romantická scéna z vlaku. Sú aj horšie veci a tu je sympatické aspoň to, že Flynn Carsen sa neberie ani sekundu (no dobre, možno až na záver) vážne.

Taxikář (1976)

V prvom rade - atmosféra New Yorku, ktorá je v Taxikárovi vykreslená, je dokonalá - hrdé a mocné mesto, dýchajúce životom, ale s mnohými temnými stránkami. Môže za to Scorseseho nápaditá réžia, výborná hudba a tiež kamera, ktorá maximálne využíva spätné zrkadlá, odrazy, pohyby... už len za takýto New York na plátne musím tento film zbožňovať. K hercom sa asi príliš vyjadrovať netreba, Robert De Niro ťahá v podstate celý film, ale aj Cybill Shepherd a Jodie Foster sa vytiahli. Dej sa akoby trošku vliekol, ale to sú mimikry - posledných 30 minút (plus mínus) vystrelí na diváka toľko ideí, vnemov a posolstiev, že som bol môj mozog na chvíľu vyradený z činnosti... nie som si ale istý, či bytostne súhlasím s tým, čo mi film nakoniec povedal. Päť hviezd je namieste za vynikajúcu filmárinu, ale moju osobnú sieň slávy Taxikár neobohatí. (A len tak mimochodom... ak nie o triedu, tak o pol triedy lepší film, ako Rocky. In my humble opinion. )