• Krátkometrážní

Všude dobře, proč být doma (2009)

Tento film se mi moc líbil (začátku se nelekněte :) ), vtipný, postavy dobré, ty rodiny, příběhy, jejich herecké výkony, takový pěkný oddechový film :))

Schindlerův seznam (1993)

Tento film má tři hodiny. Ale věnovat je celé v kuse nějakému filmu - tak tomuhle. Za prvé (což je bod velký jak Mont Everest) je podle skutečné události. Že se zvěrstva, která tam jsou vidět, děla, to je všem známé (a rozhodně by se to nemělo škrtat z učebnic, proboha!), ale že existoval člověk (popřípadě lidé) jako je Oskar Schindler, o tom moc lidí ponětí nemá. Že i v tak na hlavu postaveném světě, s činy, které vyráží dech tisícům, žili, a pro Židy něco dělali, lidé jako O. S., to bychom měli také vědět. O.S. je něco jako Jean Valjean z Bídníků, akorát že tento muž skutečně existoval (a jeho úmysly mohly být zprvu jakékoli a pravdivost tohoto filmu - zpracovaného podle knihy - mohla být jakkoli více či méně zkreslena). Druhým bodem (snad o centimetr menším než Mont Everest) je, že tento film zobrazuje strašně moc věcí, které se s Židy děly (možná všechny). Je hrozně důležité to vědět, nezapomenout, uvědomovat si... A za třetí (to už je možná v porovnání s prvními dvěma body náš Říp, ale přesto...), je to první film Stevena Spelberga, je opravdu kvalitně natočen, barevný začátek a konec, zbytek černobílý film, to tomuto snímku hodně dodává. A hudba taktéž. Tento film by měl vidět každý. Raději než po kouskách věnovat čas slaďákům, věnujte čas tomuto filmu, který má tři hodiny.

Sherlock (2010) (seriál)

Díky tomuto (zatím trojdílnému) seriálu už vím docela přesně (a vzhledem k 5hvdězičkovým ohlasům tomu snad můžu věřit), jaká je vlastně postava Sherlocka Holmese. Nečekala jsem, jaké výše naroste obdiv k spisovateli, tvůrci tohoto člověka. Jeho charakter je TAK originální, jeho intelekt prevyšuje veškeré myslitelné meze (přestože nezná sluneční soustavu :)). Dokonale (někdy až kontrastně, obzvlášť ze začátku) ho doplňuje jeho ,,kamarád", kolega Watson. Stejně tak však chovám obdiv u k scénáristům a režisérům tohoto seriálu, protože Sherlocka a všechny ostatní postavy dokázali zasadit do současnosti - a tento komplex funguje a je mi mnohem blíž, než kdyby to bylo z dřívějších dob. Styl, jakým je to natočené, je poutavý, zajímavý, mně se líbí :) Jedinou výtku mám a to, že se mi moc nelíbí (pro mě až nucené) ukončení všech těch dílů, které je na pokračování, ale přesto není v dalším díle otevřeno (i když koukám, že se to dá hodit na popisek Mysteriózní)... To se mi moc nezdá, jinak nemám kritiky :)

Jedna ruka netleská (2003)

Zdá se mi, že je to jeden z nejlepších českých filmů, které jsem v poslední době viděla - možná z toho důvodu, že vybočuje z těch našich tragikomedií ze života a je nasáknut černým humorem, u kterého jsem se místy válela pod stolem. Co se týče děje, je zvláštní a možná jsem ho docela nepochopila (ten konec), ale celkově se mi líbí. Nedá se až tak vyvyšovat k jiným filmům, kterým jsem dala 4 a víc hvězdiček, ale rozhodně má něco do sebe a jsem ráda, že jsem ho viděla :)