Velcí náčelníci (2002) (seriál)

Viděl jsem jen díl o Sedícím Býkovi. Docela fajn, ale kvůli pár nepřesnostem a docela špatným hraným částem dávám 3*

Aleksandra (2007)

Tohle jsem teda moc nepobral. Nepříjemná bába přijede za vnukem který je někde u Čečny a nuda nuda nuda... Pár světlách momentů proto **

V údolí Elah (2007)

Jones zraje jako víno, což se bohužel nedá říct o Theron

Létající zabiják (2007) odpad!

střílet po letadlech maverickama a po pozemních cílech sidewinderama? to už dnes nesežere ani 10ti letý dítě! navíc záběry letecké střelby jak vypůjčený z nějakýho homevidea USAF! hrozný, fakt hrozný a to nemluvím o ději a o Stevenovi...

Na Západ (2005) (seriál)

Dne 10. června 2005 na televizní stanici TNT odstartoval 6-ti dílný seriál Into the West. Po šest víkendů mohli američtí diváci sledovat napínavé osudy propojených rodin Wheelerů z Virginie a rodiny Lakotů. Výkonným producentem seriálu je Steven Spielberg. Rád bych se s vámi podělil o pár čistě subjektivních názorů na tento seriál. Od začátku jde na seriálu vidět, že se jedná o televizní projekt, kde nemůže být vysoký rozpočet. Proto se v seriálu vyskytují historické chyby, kostýmy Indiánu jsou poměrně odbyté. Pravděpodobně si tvůrci nesehnali ani jazykového poradce, protože u některých nelakotských indiánských herců je lakotšina dosti těžkopádná a sekaná. Co bych ještě seriálu vytkl je časté střídání herců u stárnoucí postavy. U jedné postavy jsem jich napočítal pět. Je samozřejmé že 13-ti letý mladík nemůže hrát dědečka, ale proč měnit herce, když postava zestárne v dospělosti třeba o 10 let? Nejdůležitější však je samotný příběh. Nejde o zdokumentování indiánských válek, ale o útok na city diváka. Zejména poslední tři díly byly dosti náročné a vyčerpávající. Já a většina mých přátel jsme některé scény úplně proplakali. Popsat 9-ti hodinový děj, kde vystupuje 6 generací obou rodin, by bylo značně složité, proto se zaměřím jen na dojmy, které ve mně seriál zanechal zejména v „indiánských“ částech příběhu. V prvním díle vypraví Bručící Medvěd o své vizi, ve které viděl jak se bizoni vrátili do Země a Lakotové žijí ve čtvercových obydlích a strádají hladem. Tato vize je neustále v ději připomínána a Milován Bizonem se ji snaží celý svůj život jakýmkoliv způsobem změnit. Moc se mi líbilo ztvárnění lovu bizonů na „bizoním skoku“, protože jsem to ještě v žádném jiném filmu neviděl. Také se mi líbilo citlivé ztvárnění obřadů haŋblečheyapi, wiwaŋyaŋg wačhipi a huŋkalowaŋpi. V druhém dílu dochází k rozporu dvou lakotských bratrů. Jeden se chce víc přiblížit k bělochům, obchodovat s nimi. Druhý se chce držet tradičního způsobu života. Díl je věnován spíše dobývání západu a prvním šarvátkám mezi Indiány a bílými. Třetí díl je z poloviny věnován zlaté horečce. Ukazuje se, jak se bílá civilizace přibližuje k území Lakotů. Národy putují k pevnosti Laramie v r. 1851 a je zde hezky zfilmovaná krajina se stovkami týpí, postavených u pevnosti. Moc se mi líbilo ztvárnění Grattanova masakru r.1854, vše bylo natočeno přesně tak, jak jsem četl (zatoulaná kráva, opilý tlumočník, snaha Vítězného Medvěda zachránit situaci). Ve čtvrtém dílu se divák dostává do tábora Černého Kotlíka r.1864 na Sand Creeku. Celý masakr je natočen dosti zajímavě. Nutno dodat, že v příběhu v táboře přebýval bílý fotograf, který vyfotil většinu lidí. Tedy scéna- plačící holčička u mrtvé matky, za dítětem voják, výstřel, střih, fotografie holčičky na skleněné tabulce, tabulka se výstřelem roztříští. Rozhodně nechtěli filmaři jatka (zastřelení dítěte), která to ve skutečnosti byla a chtěli diváka ušetřit. Na jednu stranu si americký divák asi neuvědomí jak hrozné to bylo, na druhou stranu mohl být seriál sledován celou rodinou. Já krváky nemusím, takže se mi zvolený způsob líbil. V tomto díle také divák shlédne Fettermanův masakr a masakr na Washitě. Pátý díl začíná zlatou horečkou v Černých horách. Sedícího Býk vypráví o vizi o velké bitvě. Samotná bitva na Little Bighornu je také zfilmována zajímavě- z pohledu přes dalekohled. Druhá polovina dílu je věnována převýchově indiánských dětí v internátních školách. Jsou zde vylíčeny drsné metody převýchovy (žvýkání mýdla atd.). Tato část byla pro mě dost psychicky náročná. Šestý díl začíná vyprávěním Wovoky a počátkem „hnutí“ Tance duchů. Děj se odehrává zejména v rezervaci Pine Ridge 1890. Indiánská policie, příděly, hladomor, válčením unavený Rudý Oblak, vražda Sedícího Býka, zajmutí Velké Stopy, hluchý bojovník, náhodný výstřel, masakr na Wounded Knee- to vše divák uvidí v závěrečném dílu. Ze známých indiánských herců vyskytujících se v seriálu v hlavních rolích bych vyjmenoval: Irene Bedard (Smoke Signals- Suzy Song, Lakota Woman- Mary Crow Dog), Graham Green (Dances With Wolves – Kicking Bird), Zahn McClarnon (Lakota Moon- Sky Walker, Crazy Horse- Little Big Man), Russell Means (The Last of the Mohicans- Chingachgook), Eric Schweig (The Last of the Mohicans- Unkas, Skins- Rudy Yellow Lodge), Wes Studi (Geronimo- Geronimo, Crazy Horse- Red Cloud).