• Western

Provaz a kolt (1969)

Sergio Leone: Bobe, co tam dát nějakou dramatickou scénu? - Robert Hossein: To stahování králíka nestačí? Dramatičtejší neumím, ale když ji zrežíruješ sám, tak OK. - Sergio Leone: Neboj, udělám to v tvém stylu. - Westernový experiment pro dvanáct kamenných tváří a pravou rukavici. "Baladická" režie důmyslně zastírá, že děj snímku se odehrává v rozsahu čtyř dnů.

Otevřený kruh (1973) (TV film)

Luděk Munzar si po většinu stopáže nedokázal proklestit cestu změtí replik šustících učebnicovým papírem. Inscenace ovšem stojí za vidění zejména díky Karlu Högerovi, Haně Maciuchové a Daniele Kolářové, kterým byl dopřán luxus životně napsaných replik, a Janě Hlaváčové, které stačí k charakterizaci postavy pár pohledů a pár výmluvných úsměvů. Silné téma důvěry ve schopnosti nepochopeného umělce je utopeno přesně v těch klasických nešvarech žánru historického filmu, které paroduje Jára Cimrman ležící, spící.

Antigone (1969) (divadelní záznam)

Všichni to vědí, jenže strachy sehnou hřbet! - A nestydíš se vedle nich tak sama stát? Překvapivě stále svěží plzeňské nastudování antické tragédie, které dostalo při své premiéře v lednu 1969 symbolický rozměr. Kvalitnímu obsazení dominuje Věra Vlčková (Antigone) a Jaroslav Kníže (Kreon), lehce nesehraně působí ženský chór. Zvlášť v první polovině je záznam představení mistrovsky zvládnutý (kamera Eduard Landisch, režie Jaroslav Novotný), o jeho vysokou technickou kvalitu se pak postaralo bezpečné uložení v trezoru (televizní premiéra 1. 10. 2000).

Pařížský kat (1968) (TV film)

Chceš-li něčeho dosáhnout, nestačí být pro, musíš být proti. Ale to ty ne! Ty jsi pro, ty nejsi proti nikomu. A přijdeš za námi a chceš abychom my sami byli proti sobě. Nejtrpčí Daňkova reflexe justičních vražd 50. let - spolu s divadelní hrou Čtyřicet zlosynů a jedno neviňátko. Inscenace vyžaduje maximální divácké soustředění i tehdy, pokud znáte scénář (v roce 1970 stačil vyjít knižně, inscenace skončila v trezoru). Zatímco Ilja Racek ze své ironie občas sklouzne v buranskou povýšenost, Ilja Prachař exceluje v roli sebevědomého "tvůrce pravdy, která se líbí". Oldřichu Vlachovi příliš nesedí poloha rozhořčeného intelektuála z první poloviny inscenace, protože ji hraje jakoby v deliriu podobném jeho kreaci v zemanovských Mimikrech. Našel se až ve druhé části své komplikované úlohy, kdy neodříkává fráze a neobrací se k divákům-lidu, ale na své soupeře, jako by je žádal o pomoc. Tento zlom tematizuje i ruční kamera Aloise Nožičky, která se zklidní, zatímco v první polovině často odváděla pozornost od skvělé slovní přestřelky.

Druhá první dáma (1979) (TV film)

Na Oldřicha Daňka překvapivě akademická konstrukce, kterou ale stojí za to vidět kvůli výkonu Daniely Kolářové (a Dany Medřické, jejíž štěk má potenciál ukrást celou inscenaci). Naopak Luděk Munzar se do své role kupodivu nedokázal vžít. I vzhledem k šablonovitému výkonu Marcela Vašinky, se nemohu zbavit dojmu, že Daněk neměl při Druhé první dámě ani svůj režisérský den. Žánrově příbuzné inscenace Cesta na Borneo a Raněný lučištník jsou proti tomu klenoty. 2,5*

Adamova jablka (2005)

Oscilace mezi absurditou a hlubokomyslným dojákem není příliš osvěžující. Čistější absurditu bych uvítal spíš. Ale jestli tvůrci nechtěli divákovi nic sdělit, tak fajn. Jedna z hvězd je za Viggo Mortensena. 3,5*

Dolarová manželství (1964)

Navzdory repetitivnosti příběhu film nenudí, bezesporu zásluhou Shirley MacLane. Přesto se nejedná o žánr, ve kterém by Hollywood měl mnoho co říci. 3,5*

Azul (1968)

Akademický western, který se pokouší demytizovat mlčenlivého hrdinu z neznáma. Jeho představitel, se s hlavní rolí popasoval se ctí, přestože byl lepším Rimbaudem než pistolníkem (natož aby byl Harmonikou, jak zvažoval Sergio Leone). Nejvýš na celém snímku ale hodnotím kameru. 2,5*

Náhoda (1981)

Náhoda tvoří rámec vyprávění, nikoli téma filmu. Postupně se vyprávění stává přímočařejším, jak jsou traktované životy mělčí, ale nejproblematičtější osud komunistického funkcionáře mi přijde ve fázi východiska nejméně koukatelný. Užitečné komentáře: mortak, travin, gudaulin.