Panenství na obtíž (2004)

Tak zprvu musím říct, že tenhle film rozhodně není špatný. V klidu se vyrovná americkým komediím podobného ražení a je mnohem příjemnější, lepší a sympatičtější než podobně německé ptákoviny. Děj a příběh je sice ohraný, místy divný a trapný, ale nakonec z toho celkově vyleze něco vcelku milého. Takže - dalo se to přežít.

Sophiina volba (1982)

Další z filmů, který jsem chtěla vidět hlavně kvůli Meryl Streep. I když tady to není jen kvůli tomu. Už jen ten samotný námět je prostě přinejmenším zajímavý, myslím, že většina ho zná a pokud třeba člověk (i já) ještě nečetl knihu, s chutí se alespoň podívá na film. Výkon Meryl je naprosto strhující a za tohle dostala právem Oscara. Ten film na jejím výkonu možná i stojí. První polovina sice není tak úplně skvělá, ale druhá půlka filmu vám vše bohatě vynahradí. Výkon Meryl je skvělý taky v tom, jak úžasně dokáže mluvit tolika jazyky, plynule, jak se dokáže chovat před kamerou, co všechno ze sebe vydat za emoce... Skvělé. Příběh je příběh. Nevím, kniha asi bude silnější, ale i tady to na člověka zapůsobí, zažere se mu to pod kůži. Příběhu samotnému nemám co vytknout, to je bohužel sám život. Drsný, hnusný, ale tak to je. Zkrátka a dobře - úžasný příběh doplněný brilantním výkonem Meryl, možná jejím nejlepším v kariéře - to nemůže dát dohromady nic jiného, než krásný, i když smutný film.

Maska (1994)

Film už jsem kdysi dávno viděla, ale moc jsem si z něj nepamatovala, jen ten zelený obličej. Dneska jsem se podívala pro osvěžení paměti znovu. Jim Carrey - toho nemusím, je na mě až moc ztřeštěný, ale tady jsem to překousla. Ale Cameron? No nevypadala tu nejhůře, ale taky ji nemám ráda. Ale jinak je Maska opravdu šílený a na Ameriku i vtipný film, takže celkově dobrý.

Můj auťák Brouk (2005)

Roztomilé auto, ale to je asi tak všechno. Ve filmu totiž hraje Lindsay Lohan, kterou nemám ráda, děj je hodně předvídatelný a spíš pro malé děti. Není to ani nijak vtipné, dojemné. Takže pro mě opravdu naprosto nezajímavý film, jen autíčko Herbie je hezké a roztomilé a i když je to hlavní postava, jedno auto film nedělá.

Crash (2004)

Pořád váhám, ale nakonec se přikláním k vyššímu hodnocení. Na Crash jsem se dost těšila, navíc film dostal Oscara a porazil Zkrocenou horu, které bych nezávisle na tom, že jsem tehda ještě Crash neviděla, Oscara taky nedala, byla jsem prostě dost natěšená a zvědavá zároveň. Teď, když jsem zhlédla oba snímky, přikláním se k názoru akademie. Sice je tu to americké moralizování, které mě štve, ale nemůžu si pomoct, připadá mi, že to tady tak nějak hezky obalili a člověku to ani nepřipadá. Byla radost sledovat ty různé silné a dojemné příběhy, které se navzájem prolínaly a určitě člověku něco dají. A již zmiňovaná scéna s autem a vyprošťováním (názory pode mnou) byla prostě vrchol, opravdu dech beroucí. U filmu jsem se i dokonce párkrát zasmála, hlavně při rozhovorech dvou mladých černochů. A taková Sandra - byla radost ji vidět v trochu jiné roli. Líbila se mi i hudba. Takže jak bych to shrnula. Crash je film, po jehož zhlédnutí musíte přemýšlet, nedá vám to spát. A budete se ptát - "Bože, opravdu to v té Americe takhle chodí?" Protože jestli ano (a docela tomu i věřím), tak je to hnus. Zkrátka a dobře, právoplatný držitel Oscara, protože Zkrocená hora za tímhle pokulhává.

Manchurianský kandidát (2004)

Další z filmů, který jsem chtěla vidět jen kvůli Meryl Streep. A přiznám se, že pokud by tu nehrála, o film ani nezavadím. I když dneska jsou politické filmy moderní, tohle mě nikdy moc nezaujalo. Při sledování jsem se sice nenudila, z filmu vycházely čím dál tím více překvapivější scény a momenty, Meryl byla opět skvělá, ale... Prostě jsem čekala více. Tohle nenadchne, nestrhne vás to. Rutinní.

Manhattan (1979)

Koukla jsem se na další film tohoto dnes už legendárního režiséra. Navíc jsem byla už dopředu natěšená díky hereckému obsazení - Meryl Streep, Diane Keaton, to už je předem záruka kvality. Co si vzpomínám, od Allena jsem zatím viděla pouze Darebáčky, kteří se mně nelíbili, a právě Manhattan, jenž u mně vylepšil Allenovu pověst. Ten film má svoji úžasnou atmosféru, napětí, dobré dialogy, pověstný Allenův humor, New York a ženy - zkrátka jeho hlavní aspekty. Tohle vás zkrátka baví sledovat, protože osudy hrdinů jsou poměrně zajímavé...

Šaman (1992)

Tenhle film jsem viděla dost dávno a nevzpomínám si na něj úplně stoprocentně, ale i když po takové dlouhé době bych byla schopna k tomu filmu něco říct, myslím, že to o něčem svědčí. Ve filmu vás zaujmne především nesmírně charizmatický Sean Connery, kterému to ve svém věku také sluší. Lorraine Bracco jako doktorka je mu zajímavou partnerkou. Džungle je krásná, jakoby další z herců filmu. Příběh a situace (i když zápletka - myslím romantiku - docela tradiční), to všechno je dobře udělané. Mi se to celkem líbilo. Teda líbilo.

Goyovy přízraky (2006)

Včera jsem se na tenhle film vypravila do kina se smíšenými pocity a se smíšenými pocity jsem také odcházela ze sálu. Nejdříve jsem se opravdu těšila na další Formanův film, ale pak se začínaly objevovat nepříliš příznivé recenze, psalo se, že ten film není úspěšný ani v USA, ani ve Španělsku, že to není typický Forman. V naší partě, která byla v kině se mnou, jsme se rozdělili tak na půl. Polovina byla z filmu nadšená, polovina měla spíše rozpačité pocity. Já patřím k těm druhým. Tohle opravdu není typický Forman. Jsem zvyklá na Amadea, Larryho Flynta, Přelet nad kukaččím hnízdem... Tak za prvé nechápu, proč se to vůbec jmenuje Goyovy přízraky, když Goya tam rozhodně nebyl hlavní postavou, spíše nějaký pozorovatel, o malíři samotném se tam mnoho nedozvíme a zkrátka to vůbec nebyl film o Goyovi! Také nadpisy typu - Inés, múza Goyi, jsou podle mě mimo mísu, protože z filmu vůbec neplynulo, že ti dva spolu byli spřízněni jinak, než že Inés Goya namaloval. Působili na mě pouze jako nějací náhodní spolupracovníci na jednom obrazu. Co se mi také nelíbilo, to byl vcelku zmatkovitý a nelogický děj, jednotlivě divně poskládané scény. To skákání v ději apod. bylo hrozné. A ten konec!!! Zvláštní. Jinak abych i něco chválila, naprosto skvělá byla Natalie Portman. Všechny polohy zahrála opravdu skvěle a nedivila bych se, pokud by ji nominovali na Oscara. A vlastně i ostatní herci podali dost dobré výkony, škoda že třeba Goya nedostal více prostoru. Výprava a kostýmy, to prostě být skvělé musí, jinak si to ani neumím představit. Kamera taky fajn. Hudbu jsem nějak nevnímala, nemůžu ji moc soudit. Když to shrnu a zhodnotím vše kolem a kolem, říkám si, že to vlastně nebylo zase tak úplně špatné. Forman ani špatné filmy točit neumí. Tohle není jeho typické dílo, ale i tak to má místy dost dobré dialogy, pár hodně silných scén, dokonce i humor. Hezká přehlídka dobového Španělska, ale nezlobte se, tohle opravdu není film o Goyovi!

Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka (2005)

O filmu se hodně mluvilo. Musím říct, že mezi tou záplavou animáků, které jsou jako přes kopírák, když vidíte něco takového, začnete se těšit. Asi jsem si toho představovala ale hodně. Tenhle filmík, i když dostal Oscara, mě zkrátka nebavil tolik, jak jsem si původně myslela, že mě bavit bude. Jinak ale tleskám a chválím animaci. Líbí se mi, že Aardmanovci se drží svého stylu a nejedou jako ostatní. Byla opravdu radost dívat se na tu precizně udělanou zeleninu, typické obličeje postaviček a podobně. Příběh byl taky fajn, něco, co se naopak u animáků nevidí. Možná trochu více vtipu by to chtělo. Jinak to ale samozřejmě byl moc miloučký film.