Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Harry dospěl do puberty a to rovnou, do toho momentu, kdy s ním puberta mlátí tam a zase zpátky.  Možná proto má na spousty lidí dojem, že je děj roztrhaný a nevyrovnaný, ale podle mě to je celé úmyslem. Harry se hádá s Ronem, Harry se nešťastně zamiluje, Harry řeší hádku mezi jeho nejlepšími kamarády. Do toho pocity, že jsou všichni proti němu a on ještě musí nést jméno svých rodičů, kteří byli tak skvělí kouzelníci. Setkává se zde se smrtí někoho blízké a taktéž se setká se svým nemesis v plné síle. Tohle všechno poslepovat prostě nejde, je to tak šílené jako je život většiny puberťáků a horská dráha by leckdy mohla závidět. Za mě skvěle pojaté, ačkoli na první dojem dost kostrbaté.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Harry a jeho kamarádi dospívají a s tím i série o nadějném čarodějovi. Celé jejich okolí potemní a strachu ze smrti se dá jasný důraz. Hrozba mozkomorů, uniklého vězně a vlkodlaka mezi učiteli je působivá. Část při vracení čase je dechberoucí a i když je zde několik paradoxů, nechá se to fantasy knížce pro náctileté odpustit. Vizuální efekty začínají vypadat velmi dobře, až na výjimku vlkodlaka, kde to pokulhává ve velkém stylu. Atmosféra v chroptící chýši, kde se mladá generace herců střetává s tou stávající, je strhující. Být v jedné místnosti, kde je Alan Rickman, Gary Oldman, Timothy Spall a David Thewlis je záviděníhodná.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Věřím tomu, že kdyby tohle byl první díl, tak je vnímán daleko lépe. Filmaři se oklepali z chyb a efektů, které se jim nepodařilo vypiplat v prvním díle a příběh je stejně dobrý jako v prvním díle. A to je to největší zlo pro tento díl. Tajemná komnata je vlastně stejná jako Kámen mudrců, akorát v trošku jiných kulisách, místo kamene je deník, místo Quirella je Raddle a spousta dalších míst, kde se dvojka podobá s jedničkou. Tak nějak to pak dělá z druhého dílu jeden z nejhorších dílů z této série, ale zase to z toho nedělá špatný film.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

O dost přirozenější cesta pro děti do fantasy světa(narozdíl od Pána prstenů), který se dá lehko zamilovat. Pohádkový vzhled Brumbála a profesora Kratiknota toho důkazem. Jejich vzhled se postupem času změní a stanou se více pro dospělejší publikum. Naivita hlavního třílístku, neznalost světa. To všechno nahrává malým objevitelům kouzel. Mě to jako malého nezasáhlo a našel si cestu až o několik let později a proto, pro mě první díl nemá takový zásah, i tak mi nezbývá než smeknout před filmem a hlavně ikonickou hudbou, rozeznatelnou na prvních pár tónů. Jasně efekty nebyly asi ani hezké v době vydání, ale filmy okolo roku 2000 to tak měly, buď to bylo snesitelné a nebo takové nepatrné peklo. A k tomu skvělý překlad bratrů Medků, který se vryl pod kůži i neznalcům tohoto světa a pojmy jako Zmijozel, famfrpál nebo Kvikálkov patří takřka do běžného jazyka.

Morbius (2022)

Já vlastně nevím pro koho ten film je. Pro děti je to moc temné, naopak pro dospělé je to málo drsné. Pro fanoušky Morbia je to flusnutí do ksichtu a pro ty, co ho neznají je ukázán jako nejnudnějši antihrdina vůbec. Je to hrozná nuda, kde finálová scéna je tak splatná, že jí tvůrci neschovali jenom do tmy, jako většina ostatních, ale radši to překryli i hejnem netopýrů, potitulkové scény jsou jen výsměch traileru. Jared by to i uhrál, jenže to by mu někdo musel říct, co hrát má. Takže jediné na čem stojí Venom, což je Hardy, tak tady to není nic.

G. I. Jane (1997)

Je to asi tak dobrý jako vtip Chrise Rocka. Jen narozdíl od Willa tomu nepřijdu hned nafackovat. Myslím, že jsou jiné filmy R. Scotta, které by zasloužili nějakou propagaci na udílení cen. Zkrátka to je další zpracování filmu na téma jdi si za svým snem, i když ti to nikdo z tvého okolí nebude přát, ale nakonec to zvládneš a to okolí změní názor a hrdě tě poplácá po rameni.

Smrt na Nilu (2022)

Krásné záběry na okolí Nilu, zalité sluncem. Příjemný zlatavý filtr celým filmem, který provádí napínavou detektivkou. V těchto věcech krásně navazuje na předchozí Vraždu v Orient expresu. Bohužel si ale tvůrci neodpustili podlehnout zbytečným CGI záběrům pod hladinou Nilu, kde bohužel u teď všechno křičí humus. Očividný greenscreen je v některých scénách až do očí bijící a bohužel Gal Gadot a další pasažéři se svými výkony moc nepřibližují prvnímu dílu.

Temný rytíř povstal (2012)

Završení komiksové trilogie o temném detektivovi, který chce jen ochránit své město, je bravurní. Uzavírá se tu několik linek a celé to krásně sepne. Jsem rád, že někdo jako Nolan se rozhodl přiblížit komiks světu, tak jak jsme si ho před tím asi nepředstavovali. Doby kdy si hrdinu člověk představil v elasťácích a přes ně navlíklé svítivě zářící slipy je právě i díky Nolanovi tabu. Škoda, že jsme se nedočkali čtvrtého pokračování s Robinem a nevytasil se ještě nějaký ikonický záporák pro Gottham.

Batman začíná (2005)

Film, který ve mně odstartoval komiksovou mánii a posedlost filmů, dle sešitové předlohy. Je mi jasné, že pro spoustu lidí to byl spíš Reimiho Spider-man, ale ve mně to celé zlomil právě Batman od Nolana. Je to až neuvěřitelné, že tenhle film letos oslaví své sedmnáctiny a při tom na podívanou vůbec nezestárnul. Naprosto skvělá práce s kamerou a Nolanova preciznost dostala DC z braku do prvořadých vod v detektivním žánru.

Jackass Forever (2022)

Banda bláznů v libosti sebedestrukční a fekální zábavy se vrací a s ní vlna nostalgie, pro lidi narozené v devadesátkách. Bohužel původní sestava je o několik členů menší a to pro mě především o Ryana Dunna, který zahynul, ale hlavně o Bama Margeru, člověka, kterého jsem jako mladší žral, ať už to byla jeho skateboardová kariéra a zasažení do her s THPS, kde to byl pro mě většinou jezdec číslo jedna, tak i v téhle partě bláznů a nebo jeho vlastní reality show. Bohužel ho přemohli démoni v hlavě a propadl tomu nejhoršímu, co by mu mělo být přáno. Noví členové už nejsou takový a chemie mezi nimi, už nemá tolik co předat. Ale na to, že těm bláznům je okolo padesáti, tak je až neuvěřitelné do čeho všeho se pustí. No snad nebude čekat dalších 10 let na další díl, protože to už by se maskéři na Irvingovi moc nevyřádili.