• Krátkometrážní

Boj s obry (2017)

Je mi strašne ľúto tvorcov, ktorých teraz budú všetci strhávať za to, že „lol, veď je to vykrádačka A Monster Calls, loser“. No, nie je. Pravdaže, snímky majú mnoho podobných čŕt, ale I KILL GIANTS adaptáciou originálneho komiksu, ktorý vznikol PRED knihou A Monster Calls. Fakt, že film dorazil nedlho po Bayonovej snímke je len čistá náhoda. Aj keď je to smola. Ide však o kvalitne natočený a herecky perfektný debut. Madison Wolfe je absolútne bezchybná, atmosféra je patrične depresívna a melancholická, emócie pravdivé a uveriteľné. Rozhodne tomu dajte šancu a nenechajte sa odradiť tunajším (opäť dokonale mimóznym) hodnotením.

Lovingovi (2016)

Láska navzdory všetkému. Nichols opäť nesklamal, ten jeho štýl mi strašne sedí. Krásne pomalé, nabité emóciami, ale pritom bez patosu. Skvelé. Výborní Edgerton a Negga.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Je to bieda, decká. Prázdny a naleštený obal, pod ktorým nie je absolútne nič. Prvých šesť dielov STAR WARS malo rôznorodú kvalitu, ale všetky mali niečo spoločné: sympatické postavy, charizmatických záporákov, skvelú technickú kvalitu, funkčný príbeh a emócie. Tu zostala len tá technická kvalita. Príbeh je absolútne riedka omáčka, Prvý Rád je sebranka dementných a neschopných idiotov. Tým ale zdatne konkuruje Odboj, keďže jeho členovia vykonávajú jedno debilné rozhodnutie za druhým, nechávajú si len tak zabíjať svojich členov a trúsia do toho múdrosti o láske a nádeji. Na moju veľkú frustráciu im však všetko ako mávnutím prútika vychádza. Nič nemusia vedieť, ani sa poriadne snažiť, všetko im de facto padá priamo do náruče. Vlastne som si prial, aby niekto medzi tie postavy a ich trápnu hašterivú „epickú vojnu“ hodil atómovku a bol by pokoj. Stará a prequelová trilógia mali naozaj osudový príbeh, divák vedel, že sa hrá o všetko. Tu to pôsobí, asi ako keď si dve skupinky otravných deciek rozbíjajú na piesku bábovičky. Patetické žvásty, debilné dialógy, nijakí herci, nevhodný humor. Jedine Del Toro ma bavil, škoda, že jeho hajzlovský oportunista nemá viac priestoru. Fakt neviem, za čo dávam dve hviezdy. Asi za to, že to naozaj krásne vyzerá a makalo na tom plno talentovaných ľudí. Len z toho dôvodu je mi blbé dať jednu hviezdu. Je mi ľúto všetkých tých kvalitných hercov/tvorcov, ktorí sa na tejto fraške musia zúčastňovať a je mi ľúto divákov, ktorí túto „rakovinu sci-fi“ (copyright JASM) považujú za filmový zážitok roka.

Nejtemnější hodina (2017)

Čo si budeme hovoriť, celý film nesie na pleciach absolútne famózny Gary Oldman. Ostatní hrajú samozrejme tiež dobre, ale skrátka všetky ostatné postavy sú v Churchillovom tieni. Potiaľto fajn. Odhliadnuc od toho ale ide o pomerne rutinne zrežírovanú lekciu z dejepisu. Scéna v metre je už potom čisté peklo a vôbec, celé to na mňa pôsobilo ako dosť zjednodušené podanie skutočných udalostí (najmä ku koncu, ktorý mohol byť naozaj lepšie vystavaný). Za pozretie ale film určite stojí a prípadná soška pre Oldmana bude zaslúžená.

Takoví jsme (2016)

Po Super Dark Times ďalší skvelý coming-of-age (opäť s Owenom Campbellom), ktorý mi prišiel do cesty. Parádna atmosféra, skvelí herci a hodnoverne natočené peklo dospievania. Výborne zvolená forma rozprávania, vďaka ktorej nechýba snímke napätie. Joris-Peyrafitte debutuje s prehľadom, som zvedavý na jeho ďalšie zárezy.

Dej si pozor! (2016)

Au. Tak toto bola kruťárna. Fakt je lepšie o filme nič nevedieť, veľmi veľké prekvapenie. Levi Miller si svojho dobrého synčeka dával s takou chuťou, že som len valil oči.

Logan: Wolverine (2017)

Akože asi fajn. Ale na nejaký zlomový počin či gamechanger to fakt nevidím. Čo je možno spôsobené aj tým, že X-MEN ságu mám solídne na saláme a na LOGANA som sa pozrel v podstate len "z povinnosti" (po tom hajpe, čo sa všade rozpútal). Asi preto na mňa nie úplne fungovali emócie. V každom prípade ale celkom slušná jazda. 3,5*

matka! (2017)

Kde vládne bezcitný a neschopný Boh, tam apokalypsa skôr či neskôr zaklope na dvere... Po vlažnom biblickom fláku NOE, je Aronofsky späť a je opäť vo forme. MOTHER! je parádne vygradovaná a významovo plná pecka, ktorá ma udržala v pozore a v napätí po celý čas. Všetko na mňa fungovalo presne ako autor zamýšľal. Významy, metafory, presahy - odkazy na náboženstvo, vzťah muž/žena... Množstvo námetov na premýšľanie a interpretovanie. Pri sledovaní som si navyše spomenul na úzkostný pocit bezmocnosti Kafku, ale aj absurdnú drámu na čele s Beckettom či britské "In-yer-face" divadlo - najmä niektoré výjavy akoby vypadli z hier Sarah Kane. Skvelé výkony Lawrence aj Bardema (a Pfeiffer a Harris nezaostávali). Atmosféra bravúrne šponovaná a záverečná apokalypsa zdrvujúca. Som mimoriadne rád, že v prostredí štúdiového filmu mohla vzniknúť takáto odvážna a rázna vízia, ktorá si ide svojou cestou a nesnaží sa publiku prvoplánovo vtierať. Mám chuť okamžite si to vpáliť znovu... EDIT pod druhej projekcii (25. 10. 2017): Darren, ty geniálny skurvysyn! Na druhýkrát ma MOTHER! rozložila na atómy rovnako, ako prvý raz, ak nie viac. Tá gradácia! Tá gradácia! To postupné, nenápadné nahlodávanie Raja až po jeho pád do Pekla, ktoré je - ako inak - výtvorom ľudí. Infernálne. Zážitok ako prasa, emocionálna šrotovačka ako za čias REQUIEMU. Extra plus dávam Aronofskemu, že túto pesimistickú víziu dostal na plátno. Ako pri každom vyhranenom diele sa dočkal potlesku aj zhnuseného piskotu, ale išiel s kožou na trh. Ja dávam full house a standing ovation. Masterpiece.

Sněhulák (2017)

Nechápem to. Oceňovaná a vraj kvalitná predloha (nečítal som), skvelý cast, skvelé trailery, nápad za sto bodov. A oni to takto dokážu - s prepáčením - dojebať... Sklamanie ako prasa. Mizerný thriller bez napätia, bez zaujímavých postáv, bez motivácií. Fassbenderov detektív síce potenciálne zaujímavý, ale neprekreslený, Ferguson detto, navyše medzi sebou nemajú ani štipku chémie. Ostatní sú odprataní do pozície zbytočných figúrok (Kilmer, Jones, Simmons – WTF?!). Klišovité traumy z minulosti, zbytočné flashbacky. Idiotsky zostrihané, zmätené, dej nedrží pokope a objavujú sa v ňom naozaj prapodivné "náhody", žiadne sofistikované naťahovanie či prekvapovanie diváka. Miestami sa mi zdalo, že vrah ovláda teleportáciu a čítanie myšlienok. Režírované v polospánku a maximálne znudene (vrátane tých pár krvavších scén). Čakal som niečo, čo sa bude blížiť Fincherovi či Villeneueovi. Toto neobstojí takmer ani ako rozšírený diel televíznej kriminálky. Potenciál obrovský, ale totálne nevyužitý. Btw, je frustrujúce, keď vraha - vďaka mizernej práci s postavami - odhalíte prakticky hneď, ako vstúpi na scénu (!!!). Finále ako z Toma a Jerryho, fakt. Film bez atmosféry, bez mrazenia, bez smradu, bez zápachu. Hanebný fail.

Temná věž (2017)

Béčkový trash. Mrzí to hlavne preto, pretože som cítil (aj keď som knihy nečítal), že by to pri správnom adaptovaní mohlo byť fakt epic. Takto len generická nuda s nedostatočne predstavenými mechanizmami fikčného sveta. Elba a McConaughey to celkom zachraňujú, ale nie dostatočne. Bez napätia, bez charizmy, bez ksichtu.