• Krátkometrážní

Valkýra (2008)

Vedel som ako to dopadne, ale stále som dúfal a tak moc im držal palce, aby to dokázali...

Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992)

Túto dvojku som mal vždy radšej. Je to divné, pretože množstvo schém a gagov je priamo okopčených z jednotky. Ale vôbec mi to nevadí. Celkovo mi to príde svižnejšie, zábavnejšie, prostredie New Yorku dostatočne využité, pasce lahôdkové a aj tá vianočná atmoška tu na mňa funguje tak nejak lepšie.

Taxikář (1976)

Rozhodne nie zlé. Ale asi som mal priveľké očakávania, alebo čo... Niektoré dielčie scény skvelé, De Niro výborný a nuda to rozhodne nebola. Lenže ako celok mi to príde... tak nejak málo. Plus záver mi vyslovene nesadol.

Zapomeňte na Macbetha (2014) (studentský film)

Fajn natočené, potešilo ma, že Gomolčák skúsil aj inú tému ako vzťahové drámy, herci v pohode. Ale celé je to tak trochu konštrukt. Miestami to až bije do očí (učiteľ si zapne telku NÁHODOU v ten správny čas...). Tiež hajzlíci mohli byť viac hajzlíkovskí. V triede sa dalo vytvoriť väčšie psychologické dusno, väčšie napätie, aby bolo jasné, že situácia je naozaj neudržateľná. Tým by lepšie (a emocionálnejšie) vyznel záver. Potenciál to má, ale mám pocit, že to trochu ostalo na povrchu.

Cena života (2012) (amatérský film) odpad!

Ehm, čože? To bolo myslené vážne? Sorry, odpad mi v tomto prípade príde ešte mierne hodnotenie. Obvykle bývam voči amatérskym filmom ústretový (sám viem v akých poľných podmienkach často vznikajú), ale toto... proste nie. Skrátka nulové úsilie.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Táto trilógia je skutočne niekde inde než LOTR. Asi sa to dalo čakať, ale mne proste chýba ten starý dobrý Stredozemský feeling. Prepracované charaktery. Epickosť aj v komorných scénach. HOBIT je jednoducho viac filmom atrakcií, čo síce nenudí, ale... neviem, proste mám pocit, že Jackson nedokáže chytiť tú správnu atmosféru. Len v dvoch momentoch som mal vyložene pocit, že "je to tam": duel Gandalfa s Nekromantom a Bilbova konverzačka so Smaugom. Hodnotím rovnako ako prvý diel, hoci ten mi prišiel atmosféricky súdržnejší a tým pádom pre mňa lepší. Napriek všetkým výtkam je však druhý HOBIT fajn. Nenudí, herci sú dobrí (len Lee Pace by nemusel tak prehrávať) a stále to má dostatok dobrých momentov a v priebehu sledovania je to celé možno dokonca až strhujúce. Problémom filmu však je, že na rozdiel od pôvodnej trilógie, ktorá vo mne svojimi scénami, postavami a ich konfliktmi emocionálne rezonuje dodnes, strašne rýchlo vyprcháva. A to predsa len zamrzí. Na BITKU PIATICH ARMÁD som však stále zvedavý, teším sa však obozretne.

Vyloučeni z literatury (1997) (TV film)

Smútok spod ktorého presvitá nádej a túžba ďalej žiť. Veľmi silné.

Konzultant (2013)

"...PRETOŽE, KEĎ PRÍDE NA ZÁRMUTOK, OBVYKLÉ PRAVIDLÁ VÝMENY NEPLATIA... ZÁRMUTOK CENU PREVYŠUJE. ČLOVEK BY OBETOVAL CELÉ NÁRODY, LEN ABY SA ZBAVIL ZÁRMUTKU, A PRITOM SI ZA ZÁRMUTOK NIČ NEKÚPITE, PRETOŽE ZÁRMUTOK... JE BEZCENNÝ." Po všetkých tých kritikách a ohlasoch, ktoré film posielali do horúcich pekiel, som až prekvapený ako veľmi sa mi to páčilo. Dokonca ani Diaz, ktorú som nikdy nemal rád, mi nevadila. Vedel by som si síce do jej úlohy predstaviť tucet lepších herečiek, ale čo... už tam raz je a hrá najlepšie ako vie. Zvyšok hercov perfektný: Fassbender vynikajúco zvláda prechody od romantického snílka, pragmatického právnika až po osudom zlomeného a zničeného muža. Bardem vynikajúci, Pitt si to viditeľne užíva. Rozhodne sa nejedná o obyčajný krimi thriller. Bral som to skôr ako podobenstvo, modernú tragédiu... De facto sa jedná o román vo filmovej podobe (imho, opäť v žánri "morálneho thrilleru," podobne ako bola TÁTO KRAJINA NIE JE PRE STARÝCH). A tomu zodpovedajú aj dialógy (veľmi kvalitné, nie v zmysle realistickosti, ale skôr literárnej kvality). Niektoré scény sú pre mňa už teraz nezabudnuteľné: Pitt a jeho prednáška o snuffe, záverečný Konzultantov telefonát s mexickým bossom, "HOLA!" atď.) A dosť sa teším, keď si prečítam scenár (v našich končinách vyšiel knižne), McCarthy je naozaj skôr spisovateľ a myslím, že jeho dialógy vyniknú na papieri viac. Čo však nijakým spôsobom neznižuje môj zážitok z filmu. Veľké prekvapenie. A nakročené k piatim hviezdam, film dozrieva ako víno.

Poslední kat (2005)

"NEZAUJÍMA MA ČO UROBILI. SÚ TO ĽUDSKÉ BYTOSTI A MAJÚ ZOMRIEŤ. TO JE VŠETKO, ČO POTREBUJEM VEDIEŤ." Nebyť toho až príliš rýchleho konca, bola by to plná paľba. Herecky brilantné. Námetovo nevšedné a silné. Stojí za pozornosť a premýšľanie. O práci, ktorú keby som mal vykonávať, tak si asi sám hodím mašľu...