• Rodinný

Helena a její chlapci - Lež (1992) (epizoda)

Johana se tajně schází s Johnem a protože na ně v posilovně natrefí Natálie, Johana je o to víc nervózní. Všichni se sejdou na společné večeři, na kterou Natálie přivede Johna zrovna když se Johana odhodlá políbit Kristiána. Johana už nedokáže hrát na obě strany a musí mezi Kristiánem a Johnem volit. I když hodem mincí vyhraje John, nakonec jí dojde, že miluje Kristiána a rozhodne se mu vše přiznat. Vtipný dialog v garáži: "Chceš abych vyprávěl o těch pantoflích s bambulkama, co ti dala Benedikta?" "Pantofle s bambulkama? To bys nám je měl ukázat." "Když budete hodný, jednou večer vám je ukážu, ale musíte přijít ke mně." "Nech toho, José, jinak ukážu svý kytkatý podvlíkačky Benediktě. Jsou mnohem nebezpečnější, než pantofle s bambulkama.":) 95%

Helena a její chlapci - Nahrávka století (1992) (epizoda)

Ve Johnově studiu Helena nahrává svoji píseň, konečného poslechu se účastní i Thomas Fava. Poté, co si nahrávku poslechnou i ostatní odcházejí domů, pouze Johana ve studiu zůstane, její podezřelé chování vůči Johnovi neujde Štěpánovi. Johana se vrátí na kolej až druhý den ráno, děvčatům přizná, že s Johnem strávila noc a nyní má v citech zmatek. Katka s Helenou mají co dělat, aby Johaninu nepřítomnost zdůvodnily Kristiánovi, navíc jim z Natáliiných narážek neujde, že o Johaně a Johnovi něco tuší. Pobaví chladné setkání Natálie s Favou: "Ahoj, Natálie." "Ale, ty ještě žiješ?" "No, promiň mi to." "Jen jsem to konstatovala.":) A v závěru zaujme Johanina metafora: "Váhám mezi džusem a kávou. Asi obojí. Když někdo váhá, je to to nejlepší." 95%

Helena a její chlapci - Změna stylu (1992) (epizoda)

Adéla se rozhodne změnit Kryštofovi garderobu. Holky jí s návrhy pomáhají, Lola pokaždé skončí s náčrtem prasátek.:) Natálie děvčatům představí nevlastního bratra Manuela, jenž se na první pohled zamiluje do Loly. José přijde za Mikulášem a Sebastiánem v baloňáku, pod ním skrývá "úchylácké" kalhoty a sako, do nichž ho navlékla Benedikta. Veškeré oblečení mu zamkla do skříně a sebrala klíč. Vtipný dialog Josého s Bene: "José, ty ses převlíkl, jsi v džínách!" "To je vážně divný, já si totiž ani nevšiml." "Proč máš na sobě tu děsnou košili a ty starý džíny?" "To oni, donutili mě k tomu, Bene, přísahám! A taky ti to dokážu, tyhle džíny jsou Mikuláše." 90%

Helena a její chlapci - Překážka (1992) (epizoda)

Kryštof je šťastný, že si Adéla vybrala jeho. José ho upozorní, že ji neměl tak snadno odpustit. Úsměv Josému zmrazí Benedikta, která mu přinese na zkoušku kalhoty na svatbu své sestřenice. Olivier přijde za Kryštofem, vyříkají si záležitost ohledně Adély a zavzpomínají na staré časy. Kluci v kavárně natrefí na Lolu v doprovodu Thierryho, Sebastián na něj žárlí. Lola: "Jak mu ale vysvětlím, že seš jen můj otrok.":) V posilovně Thierry Lole hladí nohy, vyruší je Natálie a její bratr Manu. "Jsou to jižani, horkokrevní. Víte, ty skvrny od krve hned tak nesmyjeme." "Ale neboj, to za nás zmákne mistr Proper, ten to vyčistí dočista do čista.":) Pobaví José schovávající se za synťákem a jak se brání zkoušce kalhot.:) 95%

Helena a její chlapci - Velký den (1992) (epizoda)

Lola se ráno vzbudí v garáži, Thierry jí celou noc hladil a líbal nohy. Při spěšném odchodu zavadí o baskytaru i bicí. Lola řeší dilema, jestli nepodvádí Sebastiána, když tohle dovoluje Thierrymu a radí se o tom s Helenou. Později Thierry věnuje Lole zlatý řetízek jako odměnu za to, že jí mohl líbat nohy. Kluci si všimnou, že někdo hýbal s jejich nástroji, uvažují, zda někdo nechodí v noci na tajné rande do garáže. Při zmínce o Olivierovi se už Kryštof nevydrží dál přetvařovat a klukům vpálí, že dobře ví, že Olivier není Adélin bratranec. Je si jist, že ho Adéla nechá, ta se odpoledne staví v garáží a oznámí Kryštofovi, že si vybrala jeho, s Olivierem se rozešla. 95%

Rozmary lásky - Miš-maš (1995) (epizoda)

Lolu hned po ránu rozčílí milostná gesta od Sebastiána - na okno jejího pokoje rozvěsil papírová srdíčka a pod dveře ji podstrčil básničku. Benedikta Lolu přesvědčí, aby Sebastiánovi neztropila scénu, sama se pak rozhodne Josému odpustit včerejší líbačku s jeho harémem, ten ji ale z hrdosti odstrčí. Uražená Benedikta a na Sebastiána stále naštvaná Lola přesvědčí Lindu, aby je vzala na focení a seznámila s jinými kluky. Když se večer kluci vrátí domů, najdou Benediktu a Lolu v objetí dvou nových kluků - Mathieu a druhého Sebastiána. José jim to hodlá oplatit stejnou mincí a pro sebe a Sebastiána pozve Isabellu a Virginii. Mikuláš a Linda se políbí. 90%

Rozmary lásky - Jen kamarád (1995) (epizoda)

Sebastián přespal u Mikuláše a José si oba pěkně dobírá: "Neumíte si představit, jak jste mi ublížili. Hrozně rád bych s váma něco měl, zdá se mi o tom a teď nic.":) Pobaví i rozhovor Loly s Benediktou: "Mezi mnou a Sebastiánem je konec! Tohle je teď má láska, ten mi nezahne." "Jasně, kus šutru ti nevěrnej nebude.":) Josého rozčílí, že Lola požádala Sebastiána, aby ji odvezl na motorce a umíní si, že ho seznámí s jinýma holkama. Za tím účelem sezve do tělocvičny několik svých kamarádek, jenže Sebastián z toho vycouvá. Holky chtějí po Josém odškodné v podobě polibků, při nichž ho načapá Benedikta. Večer tak o svoji postel přijde i José.:) 90%

Velitel (1981) (seriál)

Další z normalizačních seriálů, jenž je kavárníkům z Kavčích hor, třebaže inkasují od diváků každý měsíc výpalné zatěžko uvést do vysílání a musejí tak činit komerční stanice. Já ho shlédl poprvé až nyní na Youtube. Docela obtížně se mi to hodnotí, neboť vše co se armády týče je mi na hony vzdálené. Nudné a rozvleklé (alespoň pro mě coby nevojáka) scény ze cvičáků jsem přetáčel, sledoval jsem jenom dějové linie ze soukromého a partnerského života postav a ty mě docela zaujaly. Potěšilo mě, že manželství hlavního hrdiny se i přes nepřející sestru jeho vyvolené nakonec vydařilo. Mé hodnocení se pohybuje na pomezí 2 a 3 *, nicméně když tu vidím ty odpady udělené kavárníky a chvilkaři, kteří to ani neviděli, dávám velmi slabé 3 *. 45%

Krajina s nábytkem (1986)

Po celou dobu jsem zvažoval, zda film ohodnotit dvěma či třemi hvězdičkami. Přece jenom, to jak Zdeněk docela apaticky a smířlivě přijme nasazenou kukačku a vůbec se necukal je docela opruz. Na druhou stranu mě ale k zaokrouhlení na 3 * přiměl nečekaný závěr s nejedním zvratem. Tak nějak jsem tušil, že ke konci se tam ještě ona nezodpovědná krkavčí matka objeví, ale byl jsem si jist, že dítě nakonec získá do péče ona a to jen proto, že je matkou (resp. pouhou nositelkou plodu, do mateřství měla hodně daleko). Nakonec to k mému úžasu dopadlo na české matriarchální poměry zcela neočekávaně. Navíc i pár humorných momentů by se ve filmu našlo, přestože se nejedná o komedii. 50%

Výbuch bude v pět (1984)

Tento film donedávna unikal mé pozornosti, nebo si alespoň nepamatuji, že bych ho v dětství viděl. Každopádně je to velmi řízná sranda, chlámal jsem se od začátku až do konce. Hned úvodní dialog školníka s chovatelem králíků slibuje dobrou podívanou. "Co je to zač?" "Plemeno kastorex, ti se rychle množej." "To jsou cizinci?" "Já mluvím o králíkách.":) Film je doslova prošpikovám vtipnými situacemi a hláškami, ať už vyplývající z příjmení hlavního hrdiny nebo přeřeků jeho matky či učitelky: "Když každá slepice sezobne vajíčko..." "Házet ze střechy školníky... tedy melouny." A především trefnými poznámkami a svéráznými výklady učiva v podání fyzikáře Hálka: "Slepičková, kvokej si až o přestávce." Pobaví i scény s horlivými zapisovateli pozdních příchozích nebo výměna tašek Ludvíkovy sestry s tělocvikářem. Podle mě je zde tento film neprávem podhodnocen, rozhodně by si zasloužil dostat se do červených barev. Jedná se o jeden z nejpovedenějších českých filmů pro děti a mládež, jaké bylo možné natočit pouze za normalizace. Polistopadoví amerikanizací a komercializací zdegenerovaní filmaři typu Hřebejk, Mádl a jim podobný kavárenský póvl takovéto skvělé komedie nikdy nesvedou. 4 * a 85%