• Rodinný

Helena a její chlapci - Nová vášeň (1992) (epizoda)

Kristián už nějakou dobu chodí pozdě na zkoušky. Štěpán, Mikuláš a José jsou přesvědčeni, že má jinou holku. Jejich obavy jsou ale brzy vyvráceny, Kristián přizná, že vzplanul pro nový sport - motokáry. Všichni ho jdou podpořit na dráhu a tak se seznámí s jeho bratrancem Fredericem, jenž se na první pohled zamiluje do Katky. Zajímavá epizoda s plno dobrými hláškami. "Už nebudeš chodit pozdě na zkoušky?" "Přísahám na Johaninu hlavu." "To abych se nechala připojistit.":) Vtipné taky bylo, jak Johana přinutila Kristiána vypít indiánský odvar a on pak měl halucinace. "Kluci, neměl bych radši zajít k doktorovi?" "To tě přejde, už jsi míň zelenej." "Jo, teď vidím mnohem míň růžových slonů.".) 100%

Helena a její chlapci - Závod (1992) (epizoda)

Katka pokračuje v nevinném flirtování s Fredericem a Štěpán čím dál víc žárlí. Nakonec se spolu pohádají a když se Katka chce udobřit, Štěpán odsekne: "Je mi líto, Frederic tu nebydlí." a praští ji s telefonem. Johana, která taky začala jezdit na motokárách byla vybrána na závod začátečníků a zrovna ve chvíli, kdy José domluvil Štěpánovi, aby přestal trucovat jim Mikuláš oznámí, že Katka a Johana měly nehodu. Helena Johaně prozradí, že Frederic chtěl Katku políbit, ona mu dala facku a řekla, že miluje Štěpána. Johana po zkušební jízdě: "Ale vždyť jsem vyjela z dráhy jen trochu. Nemůžu za to, že nějaký blbeček tam postavil betonový sloup.":) V této epizodě je jasně vidět, jak se postupně mění charaktery některých postav. Zatímco zde je José rozumný a udělující rady, později se z něj stane sobecký děvkař. 100%

Helena a její chlapci - Vloupání (1992) (epizoda)

Johana s patřičným entrée vlítne do pokoje, vrací se totiž z šestitýdenních prázdnin na malém ostrově v Karibiku. Sdělí dívkám, že se s Kristiánem rozhodli bydlet společně. Kluci mají jiné starosti, téhož rána jim totiž někdo vykradl pokoj a zaměřil se výhradně na Kristiánovy věci. Johana poté, co Lole a Benediktě odvypráví zážitky z prázdnin prozradí Heleně, že ji Kristián požádal o ruku. Jenže Kristián se celý den neukáže a večer Mikuláš najde od něj dopis. Epizoda plná Johanina elánu, hláškami tentokrát perlí především José, když Kryštof nabízí Adéle bydlení. "Ten pokoj se dá zavřít na klíč." "No a taky otevřít.":) Také pobaví, jak Johana rozrazí dveře garáže a odnesou to Sebastián s Lolou.:) 100%

Helena a její chlapci - Zbabělost (1992) (epizoda)

Přestože se Kristián po návratu z prázdnin celý den neobjevil, Johana je v klidu. Je totiž přesvědčena, že zašel k rodičům. Ve skutečnosti ale Kristián zmizel neznámo kam. Ze dne na den opustil Johanu, kapelu i fakultu a Mikulášovi napsal, aby se nepokoušel ho hledat a ať na něj zapomenou. Nic netušící Johana zatím s Lolou plánují, jak dát dohromady Adélu s Kryštofem. A tak zatímco Helena jde Johaně oznámit tu novinu ohledně Kristiána, Johana, Lola a Benedikta se snaží sbližovat Kryštofa s Adélou. V této epizodě na rozdíl od několika předešlých příliš humoru nenajdeme a když, tak jen minimum. Po nějaké době děj opět zachází do dramatických událostí. I tak dávám 5 * a 95%.

Černá smrt (2004) (TV film)

Dokumentů o černé smrti v Evropě není nikdy dost a protože mě toto historické období velmi zajímá, vždy se rád na kterýkoliv podívám. Vcelku poutavý film podaný formou hraného dokumentu. I když se tu autoři primárně zaměřují na průběh moru v Anglii, okrajově je zde několikrát zmíněno i šíření moru v italských a francouzských městech. Zejména dobová svědectví a výňatky z kronik nejvíce zaujmou. Zřejmě překladovou chybnou zmínku o sklizení kukuřice taktně přehlédnu, na celkovém dojmu a podaných informacích to má zanedbatelný vliv. 75%

Tajemství morové epidemie (2006) (TV film)

Tento dokument se zabývá Velkým londýnským morem z roku 1665 se specifikem na zkoumání a bádání, proč někteří lidé nákaze unikli, přestože byli v přímém kontaktu s nakaženými. Vědci řeší, čím byli tito přeživší proti moru imunní. Ne že by tu nepadlo několik zajímavých objevů a dost se tu mluví i o průběhu nákazy, ale často jsou zmíněny pouze spekulace bez ověření (s výjimkou objevu genu delta 32). Několikaminutový výklad rozebírající AIDS mi tu tak nějak vadil. Na druhou stranu jsou zajímavé některé záznamy týkající se konkrétních aktérů epidemie. Už jsem viděl i propracovanější dokumenty o moru, tento hodnotím slabým průměrem. 50%

Helena a její chlapci - Diana (1993) (epizoda)

Kristián trucuje, neboť za ním z Londýna přiletěla Diana, jeho fanynka a milenka z turné a on je příliš hrdý, aby se Johaně omluvil. Mikuláš se ho snaží obměkčit připomenutím odjezdu Štěpána a Katky, ale marně. Johana je v klidu, dívkám tvrdí, že už Kristiána nemiluje. Na důkaz toho se s nimi vsadí, že políbí třetího kluka, co vejde do kavárny. Diana bydlí u Josého, brzy se jí ujme Natálie, opět totiž vycítí příležitost intrikařit a rozvracet partu. K údivu všech Johana pozve Dianu na společnou večeři, Kristián to považuje za provokaci. Netuší, že Johana odešla na noc k Johnovi Wanderovi. Kristián: "Říkám si, jestli si je nemám nechat obě, rozumějí si. Diana dny sudé, Johana dny liché a na víkend obě.":) 90%

Helena a její chlapci - Sbohem (1993) (epizoda)

Mikuláš se brzy ráno v garáži sejde s Helenou, aby se poradili, jak usmířit Johanu a Kristiána. Natále intrikaří na všech frontách, manipuluje s Kristiánem i s Dianou. Johana se vrátí od Johna s nepořízenou, odmítl ji kvůli Kristiánovi. Nakonec se Johana rozhodne Kristiánovi odpustit. Už to vypadá, že se vše v dobré obrátí, i Sebastián Lole řekne, že ji miluje. Jenže Natálie opět naočkuje Dianu, aby zabojovala o Kristiána a ten z frajeřiny prohlásí: "Johano a Diano, já vás miluji obě." To už je na Johanu příliš a rozhodne se, že se vrátí do Texasu. Jindy mám Natálli rád, ale v těchto dílech, kdy se snaží rozvrátit vztah Kristiána a Johany je mi dost protivná. I tak je to velmi vydařený díl, dávám 5 * a 95%.

Nikto nie je doma (1972) (seriál)

Tohle je první a originální "sám doma" po československu, vzniknuvší o téměř 20 let dříve, než si tento námět přisvojili Američané pro tu jejich feťáckou trosku Culkina. Překvapuje mě, jak při tak banálním námětu, minimálnímu množství protagonistů a velmi omezenému prostoru pro natáčení mohl vzniknout seriál o patnácti dílech. Pravda, některé díly jsou slabé a nudné, ale při jiných jsem se docela nasmál. Mezi ty povedenější bych zařadil Potopa, Maliari, Ocot, Váza a Velká hra. Vynalézavost přelití octa přes škvíru ve dveřích nemá chybu, stejně tak když si Paľko a Katka hráli na manžele a ona ho se vší emancipačně-feministickou vervou komandovala.:) V dílu Váza mě bavilo, jak přiváděl k šílenství opraváře televizoru. "Ujo, ako vám to má hrať, veď nemáte zastrčenú šnúru.":) Jen nedoporučuji pustit si všech 15 dílů za sebou, neboť to neustálé drnčení zvonku brzy začne lézt na nervy. Trochu nadhodnotím a dám slabé 3 *. 50%

Království za kytaru (1989)

Neměl by být oficiální distributor politicky nezaujatý? Tady se zdá, že obsah sepisoval zarytý člen chátry dvou sedmiček. Každopádně je nutné si přiznat, že se jedná o poměrně slabý film, i když několik vtipných momentů by se našlo. Nejvíc mě pobavila ta malá Adélka, jak vyhrávala po hospodách a následná scéna s esenbákem, což v mém hodnocení vytáhlo z původně zamýšlené 1 * na slabé 2. Naopak role nové spolužačky toho mladistvého kytaristy mi přišla celkem zbytečná. A už vůbec se mi nelíbilo, že fotr od rodiny dělal nádeníka jakémusi papaláši s vilou, bazénem a saunou. Škoda že Učíková nedostala šanci ve více filmech, dle mého zde hrála velmi dobře. Že by rodiče po listopadu dostatečně nepoklonkovali havlérce? 35%