Hra na oliheň (2021) (seriál)

Otec Saw, matka Hunger Games. Dieťa s menom Squid Game. Najospevovanejší seriál roku 2021. Natočený juhokórejskou precíznosťou v kvalitatívnej rovine Parazit-a. Asi všetko, čo sa dá v štyroch holých vetách povedať k tomu, aby ste si to pozreli a urobili vlastný názor. Že to bude stáť za to Vám dá najavo Vaša chuť pozrieť si rovno celý seriál.

Čára (2017)

Bebjakovu Čiaru možno s odstupom času hodnotiť ako film o triedu vyšší než jeho Správa. Či už z dôvodu dejovej pútavosti alebo výraznejších hereckých výkonov. Čiara má dokonca niekoľko veľmi originálnych, silných či artových scén, pričom podobne ako Správa profituje z kredibility, keďže je v podstate založená na skutočných, priam až neuveriteľných udalostiach.

Zpráva (2020)

Správa je film nakrútený podľa knihy Čo Dante nevidel od Alfréda Wetzlera, ktorá bola/je niektorými literárnymi kritikmi považovaná za "najlepší román vo svojom žánri". Priznám sa, knihu som zatiaľ nemal priestor si prečítať, no dovolím si tvrdiť, že film, ktorý som si nemohol nechať ujsť, pôsobí (azda aj vplyvom metráže) pomerne plytko a medzi jeho najväčšie prednosti patria jednoznačne scény z Osvienčimu (t.j. nie útek a následná výpoveď v Žiline). Dokonca, oproti Bebjakovej Čiare, ide zo subjektívneho pohľadu o triedu slabší film. To, si myslím, mohlo byť úplne inak, keďže mal režisér osvedčenú predlohu, z ktorej, žiaľ, divácky vôbec nevyťažil plný potenciál. Medzi vizuálne najzaujímavejšiu scénu filmu radím "hlavy v lese" à la Pacho, ktorá však ostala bez väčšej odozvy... Film o ľudskom duchu, bez ducha.

Kaštánek (2021) (seriál)

Kvalitný nordic noir seriál je presne to, čo dokonalá jeseň nesúca sa v duchu útulného dánskeho hygge konceptu potrebuje, a čo Netflix dodáva. Tento šesťdielny seriál sa zameriava na pátranie po brutálnom sériovom vrahovi, ktorý sa sústreďuje na zdanlivo nedbanlivé, ľahkomyseľné matky a na mieste činu zanecháva figúrku „kaštánka“. Prípad je od samého začiatku zamotaný s historickou linkou introdukujúcou kaštánka a so simultánnou linkou života političky, ktorej pred sériou vyšetrovaných vrážd uniesli dieťa. Seriál vo výsledku predstavuje vysoko kvalitný počin, v ktorom minimálne do jeho polovice nebudete ani len tušiť vraha, a v rámci ktorého nenudí ani len jedna epizóda. Naopak, seriál je veľmi slušne napínavý, s démonicky mámivou úvodnou znelkou. Hodnotím ho veľmi silnými 4 hviezdičkami – nejde o počin typu prvej série True Detective - rozhodne však nemá žiadne výrazné negatíva, zaslúžene sa šplhá v rebríčku aktuálnych svetových noviniek a ja len naďalej ostávam váhať nad 5 hviezdičkami.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Zdalo by sa zbytočné recenzovať takmer na sklonku roka 2021 film z roku 2003. Celá séria LOTR je však natoľko brilantná, až sa stala nezabudnuteľnou a po celom svete sa k nej naďalej hlásia fanúšikovia. Ak v mojej subjektívnej metrológii predstavuje 5-hviezdičkový film v zásade taký film, ku ktorému sa rád opakovane vraciam, kľudne aj každý rok, zaslúži si LOTR 6 z 5 hviezdičiek. Za všetko, no hlavne za tú lásku, s akou bol spracovaný.

Ragnarök – Konec světa (2020) (seriál)

Nórska verzia Stranger Things, ktorej najväčšou devízou sú neprikrášlené dychberúce zábery nórskej prírody, presvedčivý pohľad do nórskej kultúry i mentality a niekoľko mimoriadne charizmatických hercov na čele s okuzľujúcou Theresou Frostad Eggesbø. Príbeh stavia na zasadení severskej mytológie do moderného sveta na pozadí vyšetrovania kauzy à la Greta Thunberg (ktorej meno v seriály reálne odznie). Originálne, pôsobivé, pre fanúšikov nórskej kultúry a must-see.

Šarlatán (2020)

Najlepší český film roku 2020 ocenený piatimi českými levmi. Kto by to bol povedal, že nekonvečný príbeh o ľudovom liečiteľovi dokáže byť tak pútavo natočený a podaný. Trojan to však už tradične zahral pridobre na to, aby to zapadlo prachom. Navyše, vidieť v retrospektívnej linke jeho mladšie "ja" pobavilo filmárskym umom. Zaujímavosťou je, že ide o film podľa skutočných udalostí o osobe Jána Mikoláška, ktorého osobné memoáre boli vydané v úplnom znení len v roku 2019, no dnes sú už (zrejme aj vplyvom Šarlatána) úplne vypredané.

Ve stínu (2012)

Oficiálne najlepší český film roku 2012, ktorý ponúka vynikajúcu dobovú, noir atmosféru, skvele zapadajúcu hudbu a remeselne precíznu kameru. To je súhra faktorov, ktorá predznamenáva, že sa film rozhodne oplatí vidieť, optimálne v kine (vzhľadom na vyzdvihované prvky). Dejovo si však z filmu príliš veľa neodnesiete. Dokonca si kacírsky dovolím zľahčene uviesť, že hrá až druhé husle (i keď v závere film dokáže sprostredkovať cielené posolstvo). Scenár a strih totiž metaforicky možno prirovnať k ementálu, ktorý bol viackrát rozkrojený a opätovne zlepený. Ničmenej, hodnotenie odráža celkovú spokojnosť.

Zátopek (2021)

Najlepší český športovo-biografický film o najlepšom športovcovi Československa, českej lokomotíve, Zátopkovi. Naskytá sa otázka - zaslúži si film plných päť hviezdičiek? - Ak Vám film vyvolá toľko zimomraviek ako tento, potom určite áno. Film prináša veľmi silné okamihy, krásne zrekonštruované bežecké závody, ktoré ukazujú reálne úsilie i vypätie hercov-bežcov, i vtipné momenty, ktoré dopĺňa veľmi solídny herecký výkon najmä Václava Neužila. Rozum Vám možno bude vravieť, že na päť hviezdičiek tomu chýba napr. hudba sťa by Hans Zimmer, avšak srdcu nerozkážeš :).

Musíme si pomáhat (2000)

Film, ktorý pri maximálne venovanej pozornosti dopraje divákovi maximálny pôžitok... Miestami veľmi silné, originálne scény, doplnené o lapidárnu hudbu a živé dialógy spolu s prozaickou dejovou linkou, ktorá je dostatočne epická nato, aby neunavovala a podávala presvedčivý obraz vtedajšej doby. Niet sa prečo diviť úspechu aj na medzinárodnej scéne.