Kameňák (2003) odpad!

Přemýšlel jsem, za co budu dávat odpad a rozhodl jsem se, že to bude za filmy, které dělají ostudu kinematografii a uráží mě každým coulem. I když jsem si uvědomil, že v tom případě jich bude malilinkato, protože snad každý snímek je dělán s určitou snahou, láskou a poslaním, Kameňák takovýmto filmem není !! Já brečím u filmů řekl bych často a nestydím se za to. U Kameňáku jsem brečel také (i když úplně z jiného důvodu samozřejmě) a také jsem se za to nestyděl. Naopak, jsem za to na sebe hrdý ;D!

V Bruggách (2008)

Tento film má neuvěřitelné kouzlo. Naprosto a nekompromisně mě dostává svým brilantním absolutně protiamerickým (10 hvězdiček plus :)) scénářem, prostředím, pro které se asi nejvíc hodí slovo pochmurné a melancholické a hereckým výkonem Ralpha Fiennese. Jaktože se, pro kristovy rány, nedostal do nominace na oskara?! Navíc, ve spojení s ostatními hereckými výkony, dostává tento film status skvělého hereckého obsazení. Čtu, že tomuto filmu je přisuzován žánr Drama/ Krimi/ Thriller/ Komedie a z toho usuzuji, že si každý najde na Brugách něco jiného. To je na nich také krásné a pro mě je to srdcovka. V mnoho věcích ještě nemám jasno, ale vím, že Fiennese, honícího s bouchačkou Farrella po nočních ulicích krásného městečka Brugues, je záhodno vidět a to alespoň jednou v životě :).

Rango (2011)

Podcenil jsem Johnyho Deppa. Po shlédnutí traileru jsem se domníval, že je špatným dabérem. Ale dabing vůbec není slabinou tohoto filmu, ba naopak. Problém spočívá v přílišném protahování některých scén (chvílemi jsem se i nudil) a v jakémsi suchém humoru, který bych zřejmě ocenil tak před třemi lety. A i když je film detailně propracován po technické stránce, děj je velmi slabý a průhledný. Shledávám tedy snímek průměrný. A mimochodem, nemohu se zbavit nepříjemného depresivního pocitu, který ve mně vyvolává Rangův křivý krk :).

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Myslel jsem si, že humor Guye Ritchieho jde mimo mě. O to víc jsem čuměl jak blázen, když mě gagy tohoto filmu rozesmívaly na celý sál (byl jsem na něm v kině). Spolu s dobrými akčními scénami a naprosto dokonalými scénami Sherlockovy dedukce se jedná (pro mě) o nejmilejší překvapení za poslední rok. Dal jsem 5 hvězd, ač si plně uvědomuji, že film není dokonalý. Třeba co se týče klišé, kdy Sherlock má během filmu asi třikrát zemřít a nestane se tak. Ale když se to vezme kolem a kolem, řekl bych, že klady tohoto filmu, plně převálcovaly zápory.

Láska nebeská (2003)

Nejvíce si na filmech cením dobrého scénáře a dobrého hereckého obsazení. Tento "nebeský" film má oboje a nejen to. Richardu Curtisovi se podařilo vytvořit snad nejlepší film svého žánru s tolika skvělými herci, že jsem je během první projekce téměř ani nestíhal počítat a s tak nádherným soundtrackem, že oko prostě nemohlo zůstati suché :). Jasných 5 hvězd a vyhraněné místo mezi mými nejoblíbenějšími filmy.

Truman Show (1998)

Neměl jsem paradoxně rád Jima Carreyho, když jsem byl malý. Až když jsem viděl tento film, změnil jsem na něj názor a uvědomil si, že dokáže bravurně zahrát mnohé, a že ze sebe debila pouze dělá. On sám je jen jednou z mnoha, mnoha kvalit, které bych na tomto filmu vyzdvihl. Dokonalá režie, skvělá Laura Linney, přímo božský Ed Harris, kamera, scénář, hudba, ale hlavně: originalita. Na to, že se jedná o hollywoodský film, dostal mě svým brilantním nápadem a následným provedením. Je třeba dodávat více? :)

Spalovač mrtvol (1968)

Spousta lidí, které znám, by mě za tento komentář zabila, ale já si nemůžu pomoct a musím konstatovat, že Spalovač mrtvol, je podle mého názoru filmem, přitaženým za vlasy. Pan Hrušinský, který se role zhostil výborně, je v tom, řekl bych, nevinně. Problémem je režie a scénář, kvůli kterému ustupuje jakkákoliv přirozenost do pozadí. Výsledek je film plný výborných dialogů, které ovšem dohromady působí, společně s výstupem pana Hrušínského krajně nepřirozeně a upjatě. A že jsem se u filmu neotřásl ani jednou, to mi prosím nemějte za zlé. Jsem dítě 90. let a vyrůstal jsem na hororech, jako Silent Hill, 3:15 zemřeš atd.. Co je pořádný horor, vím až dnes, ale Spalovače už asi nikdy nedocením.

Zodiac (2007)

Zodiac není špatný film. Režie, kamera, střih a herecké obsazení se mi líbily, ale celkový dojem z filmu zkazila má očekávání. Každý režisér má svá úskalí a kvality a zrovna u Finchera, jenž je vynikajícím režisérem, očekávám dechberoucí překvapivý konec, který je plný zvratů. A takového konce jsem se u tohoto filmu bohužel nedočkal. Musím tedy tento film hodotit jako zbytečně dlouhý nezajímavý snímek a nemohu dát víc jak 2 hvězdy, i když Fincherova režie je jedna z nejlepších, kterou znám. Klidně jsem se místo tohoto filmu mohl dívat na dokument o Zodiacovi.