Vymítač ďábla (1973)

Největší hororová pecka, co jsem kdy viděl. Film, kde je všechno dokonalé a na jedničku a kde má všechno svůj smysl a účel. Herecké výkony jsou úchvatné, stejně tak hudba, efekty, maskování a ač může snad někomu přijít finální scéna vymítání příliš dlouhá, pro mě to bylo nádherné a "hrozivě" dynamické zakončení již tak bombastického filmu. Těžko uvěřit, že něco tak perfektního vzniklo taaaak dávno :). Jsem rád, že jsem se zase jednou pustil do klasiky, a doplnil jednu z mezer ve filmové edukaci, neboť každý, kdo tento film ještě neviděl má mezeru velkou a žalostnou. Tedy pokud jste již dlouho neviděli žádný opravdu dobrý film, pak máte má vřelá doporučení na tento horor, který mě počínaje dnešním večerem bude doprovázet dlouho v mé mysli a který mě asi již nikdy neomrzí. The Exorcist aneb The Strčdokapsyleckterdnešnísračkozombák.

Den pro mou lásku (1976)

Nenadarmo Herz říká, že tenhle film má nejméně rád ze všeho, co kdy natočil. Není na něm nic zajímavého (kromě Marty), neobvyklého nebo krásného. První polovinu jsem čekal na to, až se začne něco dít a tu druhou, po dojití k názoru, že teď už se nic dít nestihne a nebude, jsem úpěnlivě prosil boha ať už to skončí. Kdybych býval věděl, že je to takové hovno, nesledoval bych to nemocný. Značně se mi totiž přitížilo...

Nula (2010)

Film úplně postrádající hlavu a patu. Přestože obdivuji animace takového typu, tento filmík se mi znelíbil svojí délkou (ano, je moc dlouhý) a nesmyslností. Škoda jen, že z takového perfektního námětu dostali tak málo. Navíc mi to připomíná animák "Nine", tak doufám, že se neopičí, poněvadž to by byl jasný "odpad". Takhle dávám jednu étoilku za snahu a snad i za nějaký ten minimální přínos krátkometrážním filmům. Koneckonců, kdyby nebyly takové sračky, s čím bychom pak porovnávali perfektní Pixaráky? :)

Polojasno (2009)

Ach, kam na to ti lidé chodí :).

Únos (2006)

Nejlepší kraťas, co jsem kdy viděl. Má nápad a má vtip, co víc si přát.

O myších a lidech (1992)

Co se týče Malkoviche, zpočátku jsem mu nevěřil. Přece jen mám o Lenniem určitou představu a když jsem se dozvěděl, že je představen Malkovichem, a ne, řekněme McGrorym, doslova jsem se vyděsil. Pan Malkovich se však bravurně zhostil této role, a i když jeho proporce zcela nesplňují moje představy, za Lennieho má jeho představitel a tento film palec hore. Co se týče filmu samotného, nebudu a nechci se zmiňovat o jeho jednotlivých složkách. Stačí vědomí, že je to nekomerční, řekl bych obstojně natočený snímek, dosti se dějově držící své knižní předlohy, což já osobně preferuji před "originálním" nesmyslem plným rádobyvychytávek. Za to se zvedá můj druhý palec hore. Nicméně palce na noze zůstanou nezvednuty a já neslevím ze 4 étoilek z důvodů typických, pro filmy, jež jsou natočeny dle literární přelohy. Některé scény se mi totiž neuplně líbily a udělal bych je jinak (já velký filmař :-)). Např.: Krásná je scéna, kdy George s Lenniem pracují na poli a Lennie hází pytle sám, zatímco ostatní se s nimi pachtí po dvou. Ale scény, ve kterých přichází smrt, jsou podle mě příliš svižné a divák se nestačí řádně adoptovat a dojmout (mluvím z vlastní zkušenosti): kdy odvedou Candymu psa, toť scéna zbytečně uspěchaná, řekl bych. Na konci je přímo perfektní Georgova hlava opřená o Lennieho rameno, ale po náhlém výstřelu vše končí. Chtělo by to více projevů lásky, či respektu k lidské bytosti. Pak by se diváci tetelili blahem a tomuto filmu by k dokonalosti snad již téměř nic nechybělo. Tedy: Až Sinise přidá slzičku, tak já přidám hvězdičku :-).

Poslední Mohykán (1992)

Ach jo. Já mám poslední dobou smůlu, že se netrefuji do filmů mého vkusu. Musím konstatovat, že Poslední mohykán ani zdaleka neuspokojuje moje filmové potřeby dobrého scénáře, velkolepých scén (kde je tam máte???) a další. Ani jednou jsem se u filmu pořádně nebavil a dokonce jsem se koukal, kolik minut zbývá do konce(!) , který mimochodem nebyl ani zdaleka tak velkolepý, jak jsem si jej představoval, kvůli místním spoilerům. To je asi trochu moje smůla, ale na věci, že se mi to nelíbilo se nic nemění. Palec nahoru mají tvůrci filmu akorát za nádhernou krajinu a za pevnou ruku dokumentárního kameramana. Omlouvám se tedy, ale nemohu dát více jak 2 étoilky (zasloužené, nikoli z milosti) za něco, u čeho jsem se od začátku do konce nudil.

Znamení (2002)

No zas taková pecka to není. Abych pravdu řekl, Šestý smysl se mi líbí víc kvůli nepřemíře nadbytečných scén a taky kvůli obsazení. Gibson se podle mého názoru příliš nehodí na vikářského faráře majícího strach o své milované děti. Hudba jest podezřele stejná jako u Smyslu (i když je nádherná) a žijící přelomená ženská vejpůl, kterou dohromady drží náklaďák, mi přijde jako čistý nesmysl. Také se mi nelíbí opakovanost jednotlivých scén: mimozemšťan tuhle, mimozemšťan támhle, pozor napětí, co bude dál...aaa další mimozemšťan někde úplně jinde - to jsme nečekali. Není to špatný námět a už vůbec ne špatně natočený, jen kdybychom přidali nějaký nový nápad...vražda třeba? Film by dostal jiné a myslím si, že lepší obrátky.

Ratatouille (2007)

To je nádhera! Tato animovaná pecka se opravdu vydařila. Má vše, co správný animovaný film má mít. Je vtipný, dojemný, scény jsou promyšlené až do nejmenšího detailu a ta animace. Ach ta animace. Aby toho nebylo málo, má skvělou hudbu a scénář, což u animáků tak často nebývá....Kromě pana Holma nikoho z dabérů neznám, ale hlasy jsou příjemné - radost je poslouchat. Obvzláště pak Antona. Stal se mojí nejoblíbenější postavou hned po první scéně. Tedy ať hledám, jak hledám, nenacházím jedinou slabinu tohoto filmu, což signalizuje jasných a konečných pět étoilek. Bravo a třikrát sláva Birdovi, "šéfkuchaři" animáků.