Zelená vlna (1982)

Formálně to na mně působí jako prequel Kameňáků, ale teď vážně. Na p. Vorlíčka mě to nějak nepasuje a beru to jako experimentální počin. Několik fórů bylo ale povedených.

Tybys (1979) (seriál)

Seriál sa napriek kvalitnému scenáru a výborným hereckým výkonom nedokázal zbaviť moralít z itineráru socializmu a tak nepodmanivo, čo je treba vyzdvihnúť, glorifikuje čestných dôchodcov a aktívnych súdruhov budujúcich socializmus a zároveň bojujúcich proti záškodníckym živlom. To celé je prešpikované vedľajšími dejovými líniami, ktoré seriál poľudšťujú. Pri viacerých dobrých fóroch som sa kvalitne pobavil.

Zapomenuté světlo (1996)

Námět filmu mi nepříjde moc originální, těch sfilmovaných přiběhů z let budování socialismu a věcí spojených s Církví je vícero, pro mně takový průměr. Kladně hodnotím scénář, děj není tak jednoduše předvídatelný, dialogy jsou v rozumné míře a celkově se film nesnaží tlačit na pilu a ponechává poměrně dost prostoru pro to, aby si divák utvářel vlastní názor. Reálie mi přijdou reálné a zodpovídají skutečnosti jak si ji pamatuji. Klobouk dolu před p. Polívkou, své role se chopil bravůrně,

Tři strýčkové a Dominik (1968) (TV film)

Ve své době to bylo jistě pro malé televizní diváky poutavé, v současnosti to již děti moc neosloví i když některé písničky jsou nákažlivé. Jako tehdejší plus v tomhle snímku vidím pranýřování skutečnosti, že emancipací žen (50. a 60. léta) stratili mnohé ratolesti jakousi dětskou svobodu, byly vytrženy z rodin a byly spoutávány mnoha (povinně dobrovolnými) zájmovými kroužky. Tonta Navrátil hrál dením řádem spotaného klučinu po boku famózní p. Fialové ale velice zdařile.

Rakovina vůle (1989) (TV film)

Moderná televízna opera, ktorá ma prekvapila po hudobnej stránke, skutočne dobrá muzička (pre toho, kto má rád klasiku ako takú). Viac to zadrháva na librete, ako píše Dan9K, ale s prižmúrením všetkých očí...

Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba (2000)

Film oscilujúci medzi drámou hovoriacou o právnych dôsledkoch vraždy mladej ženy a lyrickým pohľadom na zvykové právo i morálne hodnoty cigánskeho etnika. Rozhodne nie špatný nápad (ale ani originálny), avšak formálna stránka snímku je pomerne netradičná a pre diváka náročná na sledovanie (lyricko-epická stránka). Oceňujem však snahu D. Vihanovej pridŕžať sa presných reálií (napr. liturgia, cigánsky slovník, právne poučky a pod.). V konečnom dôsledku ma ale film veľmi neoslovil. Podobne sociálne ladený film o cigánoch je napr. Cigán (2011) alebo Marian (1996).

Děti z domu číslo 67 (1980)

Jeden z mnohých filmov, pomocou ktorého sa snažili západonemeckí filmári vyrovnať s ich vlastnou históriou. Nie je to žiadne veľdielo.

Andjele moj dragi (1996)

Veľmi zaujímavý pohľad na balkánsku vojnu očami dieťaťa, film sa snaží o psychologickú sondu a, myslím si, že pomerne úspešne.

Do nebíčka (1997)

Dětští herci přehrávají a jsou nepřirození a to je škoda, protože mírne do sci-fi/detektívna laděný námět není scela špatný, řekl bych, že v CZ/SK tvorbě takřka vzácný. Pro malé diváky je to ale docela strávitelné, tempo to má stabilní, dějovou linii ne příliš zložitou, dialogy kapánek váznou, ale přes to se dá přenést ... a to je asi hlavní. Za to ta jedna hvězdička, druhá za hudbu a roli P. Hapky, který se v pozici herce objěvuje velice ojediněle..