Spratci (2011) (seriál)

Chris Lilley je vskutku muž tisícich tvárí. :o) V mnohých smeroch vypointované ad absurdum a je veľmi ťažké tento seriál zaškatuľkovať do nejakého žánru, možno práve tieto vlastnosti robia z tohto nekonvenčného pohľadu do života niekoľkých vybraných chlapcov/mladých mužov tak príťažlivý seriál. Úprimne, veľakrát som sa schuti zasmial a zároveň aj zamyslel. Páčila sa mi BB (čítaj babička-bacharka), hrala super, zato tá japonská mrcha mi dvíhala žlč. A ešte jedna vec, konečne zaujímavá seriálová znelka.

Pafnucio Santo (1977)

Kto má rád prácu A. Jodorowského, tak práve natrafil na podobného autora. R. Corkidi vo Sv. Pafnuciovi zúročil svoju spoluprácu so spomenutým režisérom na 100%. Stojí zato vidieť, avšak neočakávajte ucelenú dejovú líniu, jedná sa o obrazy a skutočne mi to pripomína H. Boscha, alebo P. Breugela a ich štýl práce: v zdanlivom chaose zakomponovaná myšlienka. Nečakajte ani eleganciu ako sme na to zvyknutí z obrazární, snímok je chvíľami šokujúci alebo sa takým snaží byť, naturalistický a zároveň nereálny. Je to jednoducho alegória.

Cotolay (1966)

Jedna z tých lepších adaptácií (kresťanských) legiend aj keby sa dala režisérovi vytknúť príliš dlhá stopáž. Taktiež netreba očakávať nejakú zvlášť bohatú výpravu, ani akčné scény či vycibrené dialógy. Treba si uvedomiť, že je to legenda.

Dva lidi v ZOO (1989)

Mám zato, že M. Poledňáková tímto snímkem velice zdařile parodovala období vlády jedné strany a to v přelomovem roce 1989. Tehdy to již cenzurou projít mohlo. Celá ZOO a její problémy reprezentovali tehdejší Československo (viz nejrůznější hlášky). Jak již bylo v kometářích uvedeno, film vzniknul v čase, kdy měli lidé jiné priority a tak si nedovedl získat tolik přízně jako jiné režiséřčiny díla... Role dvojčat byla spíše na odlehčení (a myslím, že hráli dobře) a reprezentovali lidi, který celému problému budování komunismu nerozuměli anebo nechtěli rozumět, Monty stvárňoval disidenty, občany, kteří proti režimu bojovali. Ředitel jako i hlavní zootežka spodobovali tehdejší papaláše. A samotný otevřený závěr je jakoby jedna veliká otázka: Co nás čeká dál? Já mám tenhle film velice rád a to zvířectvo stojí také zato.

Vlak dětství a naděje (1985) (seriál)

Podľa mňa životná rola p. H. Růžičkovej, neuveriteľne citlivý film.

Dobrodružství s nahým klukem (1964)

Najgeniálnejšia krátkometrážna komédia akú som kedy z tvorby československej kinematografie videl.

Mlýn a kříž (2011)

Aj keď dal majster Pieter Brueghel svetu slovo brajgel označujúce neusporiadanosť, porozhadzovanosť, nepravidelnosť či obyčajné neporiadok, dal pozorovateľovi svojich obrazov možnosť vnímať stovky detailov tvoriacich jeden celok, jednu myšlienku, ktorá vo svojej komplexnosti nedovoľuje ostať len na povrchu, ale núti ísť pod kožu, nabáda kráčať pomyselnou cestou od dôsledku k príčine. Tento film za svojou predlohou nijako nezaostáva. Krásna, aj keď drsná, alegória.

Strom života (2011)

Kontradikcia despotického pána domu vychovávajúceho potomstvo k tvrdému boju na poli sebarealizácie v budúcom živote a metafyzických otázok odkiaľ a kam človek kráča a prečo zabalená do roztrieštenej mozaiky obrazov tvoriacej kaleidoskop nespočetných životných situácií formujúcich charakter jedinca, aby raz všetko stratil... Majstrovský film, ťažko stráviteľný, avšak zanechávajúci v mysli stopu, ktorá núti sa vracať a premýšľať. Snímok, ktorý dokazuje, že sa ešte stále točia diela, ktoré s chrúmaním popcornu a pitím coly nemajú nič spoločného. Ďakujem.

Lighthouse (2008)

slabší průměr... chtělo to víc rozebrat charaktr strážce... vygradovat pointu... po technické stránce je to ale dobrý

Naked Boys Singing (2007) odpad!

Pro rány Kristovi! Já proti gajům v podstatě nic nemám (snad si je i vážím), ale tohle musí každého z nich, který má IQ vyšší jako houpací koník, urážet!