• Krátkometrážní

Báječný hotel Marigold (2011)

Veskrze průměrný film. Maddena mám zafixovaného jako režiséra ubulených slaďáren, takže i přes solidní řemeslnou kvalitu jeho filmy nevyhledávám. A i tady se očekávání potvrdila - námět, skýtající uplatnění pro řadu hereckých gerontů, je neokoukaný a jména jako Wilkinson, Dench a Maggie Smith jsou zárukou určité kvality. Celé je to ale hrozně zdlouhavé a spousta scén (a vlastně i celých dějových linek) by tam nemusela být a nic by se nestalo. Takhle se pobavíme u pár vtipů, zamyslíme u několika zajímavých myšlenek ohledně stáří (bez ironie), ale to vše je rozmělněné v hromadě nudy a plků, na které by neměl mít čas nikdo, ať je v jakémkoli věku. Rým.

Film skutečného muže (2012)

Na deset minut roztažená myšlenka, jak je špatné, že si děti hrají se zbraněmi. Šlo by to vyjádřit i zajímavěji, kontroverzněji a originálněji, proto mi to přijde jako filmařsky odfláklé dílo, které se tváří, že všechno utáhne jen na silné idee. V chorvatských poměrech to asi vyznívá silněji, pro nás ty bratrovražedné války se zapojením dětí přece jen tak blízkým tématem nejsou. Takže hodnotím hlavně filmařskou práci/divácký zážitek a z toho pohledu je tenhle kraťas dost nezáživný.

Po krk v odpadcích (2010) (seriál)

V jednom díle hromadí krámy chlap jménem Chip. A trpí tím hlavně jeho žena. Jménem Dale. Dale. Chip a Dale. Je to lidská tragédie, ale nejde se nesmát...

Gravitace (2013)

Pochybné a opatrné 4 hvězdy. Vidět film doma v televizi, dám tomu dvě, a to ještě za mou oblíbenou Sandru. Jenže pro kina je to (jako) stvořené a nabízí sice krátkodobý, ale fantastický zážitek.

Český žurnál - Spřízněni přímou volbou (2013) (epizoda)

Moc pěkný dokument ze zákulisí volby, nejen názvem mi připomínající Moravskou Hellas. Přestože je docela jasné, který z kandidátů je autorům sympatičtější, obvykle se snažili zachovat docela přísný tón pro obě strany. A to mě bavilo. Díky přiměřené stopáži tak vznikl příjemně uplynuvší obrázek povrchnosti a nechutnosti, kterou se vyznačovali oba finalisté naší volby. 90 %.

Florenc 13,30 (1957)

Bez ohledu na to, zdali to byl záměr (jako že ne), takhle třeskutě vtipnou komedii jsem už dlouho neviděl. Spousta perfektních nápadů a neuvěřitelně vypointovaných situací mě nutí dát maximum hvězd. Je to úlet rudý jak paviánův zadek, ale měl jsem z toho pocit, jak kdyby socialistický realismus potkal Kevina Smithe. A to neni málo!

Zrození Planety opic (2011)

Když jsem viděl název filmu značící asi milionté pokračování serie, nic jsem neočekával. Po čsfd hypu jsem zas čekal úchvatný trhák, kterého se mi ovšem spíš nedostalo. Zbyl dobrý film, na hollywoodský blockbuster nečekaně dobrý. Výborné efekty a i přes svou digitálnost velmi charismatický opičí revolucionář. Druhá, akčnější půlka má docela slušné tempo a i když se nevyvaruje některých klišé a chyb, suma sumárum se jedná o určitě nadprůměrné dílo s velmi slušnou hudbou. Uděluji trochu zmatené a nejisté 4*.

Serenity (2005)

Samotnému seriálu jsem dal "jen" 4*, hlavně kvůli nevyváženosti některých dílů. Toto finále je ale naprosto strhující, což je i jeho největší nedostatek. Zatímco v seriálu Whedon vsadil na neotřelost a pomalejší vyprávění s důrazem na vztahy mezi charaktery, film je bombastickou hollywoodskou podívanou plnou hlášek a akce. Skvělý a živý svět byl naštěstí zachován, takže i přes některá klišé se jedná o výborné pokoukání. Jo a ještě jedna poznámka - sledovat film bez znalosti seriálu je podle mě ztráta času.

Seminary Girls (1897)

Krásné čtyři hvězdy za geniální snahu jedné z dívek skrýt se pod postel aneb už vím, odkud Monty Pythoni čerpali inspiraci pro skrýše rebelů v Životu Briana :)

Moderní doba (1936)

POZOR, malý spoiler! Chaplinovo mistrovské dílo i přes nějaké ty drobné nedodělky (proč se ta dívka už potom absolutně nezajímá o své malé sestry?) je i dnes velmi koukatelným filmem, výborně se vypořádávajícím s obdobím krize. Jak už to tak bývá, spousta poznámek by byla uplatnitelná i na dnešní dobu. Maximální hodnocení ale dávám především za skutečně překrásnou Paulette Goddard, protože každou její minutu na plátně jsem si užíval. Těžko říct, jestli jsem kdy ve filmu viděl hezčí herečku. Takový už dneska nejsou... Suma sumárum, krásný film.