• Thriller

Avengers (2012)

Obrovské zklamání. Z hrdinů ve filmu jsem sice viděl pouze samostatné filmy o Iron Manovi, Hulkovi a Thorovi, navíc tyto akční filmy jdou absolutně mimo mne, ale některé mne dokáží přesto zaujmout a shlédnu je rád. Avengers jsem shlédl v kině s manželkou, neboť oba máme rádi Roberta Downey Jr. Ovšem byla to ledová sprcha. Tisíckrát omletý nápad s padouchem, který chce ovládnout svět a hrstkou hrdinů (navíc posbíraných s různých filmů), kteří proti němu bojují. Film mne vůbec nezaujal, nepobavil a po několika minutách jsem se přistihl, že u něj usínám. Neskutečně dlouhá stopáž, ve které se hrdinové bijí, střílejí po sobě, létají vzduchem... Žádný vtip ani zvrat... Po hodině jsem si přál, aby se všichni pobili navzájem a film skončil. Neodešel jsem z kina a vydržel do konce jen z úcty k Robertu Downey Jr. (jeho Chaplin byl nezapomenutelný). Jedna hvězdička za Roberta a triky. P.S. Ještě, že jsem měl vstupné zdarma. V opačném případě bych takto vyhozenou investici asi vymáhal po producentech tohoto filmu :-)

Žena v černém (2012)

Když jsem se doslechl, že se jedná o gotický horror s Danielem Radcliffem v hlavní roli, neočekával jsem od něj mnoho. V dnešní době narazit na skutečně kvalitní gotický horror je téměř nemožné. Snad se ale blýská na lepší časy, čehož je Žena v černém zářným důkazem. Jedná se o několikáté filmové zpracování starého duchařského příběhu. Nicméně toto pojetí je patrně skutečně nejlépe zpracované. Duchařská atmosféra, exteriéry i interiéry vás pohltí a nepustí od první do poslední minuty filmu. Trochu jsem se obával, aby se Daniel Radcliffe dokázal zbavit nálepky Harryho Pottera, ale tímto snímkem mne přesvědčil dokonale. Uvěřil jsem mu, že nesleduji samostatný příběh Harryho, ale právníka Kippse. Za zpracování i za herecké výkony si film zaslouží můj plný počet bodů.

Upír Nosferatu (1922)

Který jiný film vyvolá u diváků mrazení v zádech i po 90 letech? Nosferatu!! Pro mne nejlépe zfilmované pojetí románu Dracula. Jen neuvěřitelné náhodě se podařilo zachovat několik málo kopií tohoto skvělého snímku. Špičkové exteriéry, nepřekonatelný výkon představitele hraběte Orlocka Maxe Schrecka a vynikající masky budí i po tolika letech strach a napětí. Co na tom, že se jedná o němý film? Klenot klasického filmového horroru.

Interview s upírem (1994)

Skvěle!!! Vynikající klasický gothický horror. Takhle se točí filmy s upíry! Plíživá mlha v potemnělých uličkách, rakve ve starých domech, staleté prokletí… Učebnicový film pro všechny producenty ság o upírech vegetariánech skákajících po stromech jako veverky a léčící si své milostné mindráky na středních školách. Hvězdné obsazení, jakož i skvělé kostýmy a výprava. Není co vytknout.

Časožrouti (1995) (TV film)

Film uváděla před léty ČT 2 ve dvou dílech. Bohužel jsem tehdy druhý díl neviděl a záhy zapomněl i název filmu. V hlavě mi však zůstala nezapomenutelná atmosféra liduprázdného letiště, žádných chutí a žádné „vůně“ vzduchu. Jen tichý šelest blížícího se strachu z neznámého. První díl ve mne vyvolal neodolatelnou touhu zjistit jméno tohoto díla a shlédnout jej celý, abych věděl, jak vše dopadlo. Hledal jsem podle recenzí a obsahu co jsem si pamatoval, nikde však nic… až po dlouhé době jsem si uvědomil, že autorem by mohl být Mistr Stephen King. Když jsem na název filmu narazil, připadalo mi, jako bych vyhrál v loterii. Který film ve vás vyvolá takovou touhu jej shlédnout? Který film ve vás vyvolá takovou zvědavost? Bravo Mistře!

Dracula (1992)

Z pohledu zpracování jistě nejvydařenější film úchvatného díla Mistra Brama Stokera, které je zapsáno v Quinnesově knize rekordů jako nejzfilmovávanější literární předloha, mimo Bible. Skvělé kostýmy, vynikající hudební doprovod, úchvatná kamera i střih, hvězdné herecké obsazení, tajemná hra světel a stínů, ale… Sám F. F. Coppola dal plný název filmu „Bram Stokers´ Dracula“, tedy „Dracula Brama Stokera“ a prohlašoval přitom, že film je nejblíže originální literární předloze nesmrtelného díla Mistra Brama Stokera. Kdo zná a miluje tuto knihu, ví, že to ani zdaleka není pravda. Lucy Westenra jako sexuální dračice, prof. Van Helsing jako pološílený lékař, láska Wilhelminy Harker k Draculovi, přeměna Draculy v jakousi mutaci vlkodlaka a upíra… Kdo knihu nečetl a nemiluje, nepochopí. Pokud by se mělo jednat jen o další zpracování literární předlohy, film by u mne získal plný počet bodů. Ale už jen kvůli plnému názvu filmu „Bram Stokers´Dracula“…