Směr Tokio (1943)

Som trochu v rozpakoch. Zlé to úplne nebolo, zábery na ponorky na tú dobu skutočne dobré, napätie fungovalo tiež počas celého filmu. No to by nebola Amerika - už by ma to ani nemalo prekvapovať - aby to nebolo hlavne v 40. rokoch prepchaté preslovmi, patriotizmom a pokusom o emócie. Najhoršie na tom je, že snímok si verí aj so svojou 135 minútovou stopážou a tam, kde by to mohol dôstojne ukončiť, pretiahne ešte o ďalšiu polhodinu. Bez Caryho s tým jeho úsmevom, ktorého postava očividne nemala žiadnu, ale že žiadnu chybičku, by som to zrejme nedopozerala.

Čas žít, čas umírat (1958)

Pohľad na 2. svetovú vojnu z druhej strany. Vizuálne nie tak odporné a zdrvujúce ako iné snímky na rovnakú tému, myšlienka z toho však kričí rovnako. Jediné, čo by som vytkla je absencia nemeckého prízvuku, v tomto prípade tomu nemecký dabing určite pridáva na hodnote. :) Takéto snímky by sme mali vidieť častejšie, aby sme nezabúdali na nie tak dávnu históriu.

Zrození Planety opic (2011)

Ako ukážka efektov a trikov dnešnej doby bez chyby. Ako aspoň zaujímavé sci-fi, s príbehom ktorý ide od bodu A do bodu B ani náhodou. Prvá polovica filmu bola fajn, potom som začala narážať viac a viac. Úvahu nad štvrtou hviezdičkou definitívne ukončila opica jazdiaca na koni. Alebo že po tom, čo primáty zničili mesto, išli veselo žiť do lesa? Teraz neviem.

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

Knihu Jonasa Jonassona som asi v tretine odložila a nechystám sa k nej vrátiť. Od filmu som teda nemala veľké očakávania, vlastne som sa naň ani nechystala, nebyť filmovej výzvy. Chápem, že sa snímok neberie vážne, chápem že to je komédia a presne viem, o čo filmu išlo. No mňa nijak výrazne neoslovilo nič, aj keď snaha tu skutočne bola. Nápad viac než zaujímavý, príbeh celkom odsýpal, pár vtipov sa podarilo, ale cez čo som sa nevedela preniesť, bolo herecké obsadenie. Ani jeden z hercov mi tak úplne nesadol no a ten storočný dedko mi liezol na nervy od začiatku do konca. Tretiu hviezdičku nakoniec ako-tak pridávam za veľmi príjemnú, hravú hudbu.

Bourneovo ultimátum (2007)

Posledná časť trilógie sa pre mňa stáva definíciou napätia a je výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo, že pokračovania nemôžu byť lepšie. Bourne je presným opakom, aj keď sú prvé dve časti slabšie, vytvárajú základ pre takmer perfektné finále. Pár maličkostí by sa dalo vytknúť, ale veľmi som sa na to nestihla sústrediť. Niekomu vadilo neustále utekanie, pre mňa to spolu so schovávaním v dave patrí k najlepším akčným scénam. Nestala som sa fanúšikom roztrasenej kamery ani tentokrát, no Matt Damon sa definitívne dostal z môjho pomyselného zoznamu neobľúbených, takmer neakceptovateľných hercov. A nemôžem zabudnúť na fantastickú pieseň, neviem sa jej dopočúvať.

Bournův mýtus (2004)

Oproti jednotke má pokračovanie jednu vec navyše, presne to, čo mi chýbalo - úžasné, strhujúce tempo, ktoré mi niekoľkokrát rozbúchalo srdce. Príbeh je dobrý, opäť vo vás vzbudí zvedavosť a myslím, že málokto odolá tretiemu pokračovaniu. Kúsok tomu chýba, niečo navyše, niečo čo by ma posadilo na zadok (keby som náhodou pri sledovaní filmu nesedela). Ale inak je to thriller ako má byť, nič viac no rozhodne nič menej.

Agent bez minulosti (2002)

Neviem, ako je možné, že som videla Agenta bez minulosti až teraz, mala som sa naň pozrieť už dávnejšie. Ušetrila by som si alergiu na Mattíka, ktorý je tu aj s Potente výborný. Bavila som sa a nebudem sa brániť ani zopakovaniu. No tiež sa neubránim dojmu, že to mohlo byť oveľa viac nervy drásajúce.

Présumé coupable (2011)

Tak ma po dlhej dobe niečo naozaj rozčúlilo. Od začiatku filmu som si kládla tie isté otázky: či sa naozaj takéto niečo mohlo stať a ako je to možné. Príbeh je sám o sebe emocionálne vyčerpávajúci a veta "podľa skutočnej udalosti" to ešte znásobuje. Ale Vincent Garenq a Torreton ho posúvajú vyššie, vytiahli z toho ešte viac, aj keď by človek povedal, že už sa to nedá. Prežívala som s Alainom každý moment a rozsudok. Nesmiem opomenúť ani matku zneužívaných detí, že som mala chuť ju uškrtiť značí o výbornom hereckom výkone. Film by mali povinne vidieť všetci, čo pracujú a budú pracovať v justícii.

Saulův syn (2015)

Netradičný uhol kamery je skutočne efektný, no roztrasený obraz mi zhruba v polovici filmu začal liezť na nervy a ešte pre istotu sa až do konca stupňoval. Príbeh hlavnej postavy zvláštny, aj cez očividnú snahu tvorcov som k Saulovi žiadne sympatie nepocítila. Pre mňa zatiaľ najjasnejší príklad formy nad obsahom. Ako náhľad do miesta, ktoré ma na svedomí milióny ľudí, detailné a silné, no ako príbeh jedného muža jednoducho slabé. A mne tam to posolstvo chýbalo.

Sladká vůně úspěchu (1957)

Svižné, dobre zvládnuté tempo, aké mám naozaj rada. Je to však ten typ snímku, ktorému stačí jedno pozretie. Druhé mi nič viac nedá, pretože ma už nemôže prekvapiť a postavy ma nezaujali natoľko, aby som s nimi inak slušne vystavaný príbeh chcela prežiť znovu.