JFK návrat: Za zrcadlem (2021)

Po famóznom JFK z 1991ho sa Oliver Stone po 30tich rokoch vracia k prevarenej téme vraždy JFK. No logiku to má, keďže dochádza k odtajňovaniu ďalších dokumentov. Film je poňatý dokumentaristicky a provokatívne, s cieľom poukázať na kľúčové nezrovnalosti ako 'magická guľka' s prapodivnou trajektóriou, atypický spôsob pitvy, nesediace časové súslednosti v oficiálnych dokumentoch, či nesediace medické dokumenty. No subjektívne, jednotlivé rozhovory a dokumenty na mňa nepôsobili autenticky a znižujú kredibilitu dokumentu. Mnoho nového sa nedozvieme, všetko akokeby bolo až z tretej ruky, menoslov potencionálnych konšpirátorov je nekonečný a topiaci sa v motíve, účinkujúci v rozhovoroch málo autentickí. No po 60tich rokoch od udalosti už režisér priamych účastníkov či očitých svedkov pred kameru nedostane a tak skutočné zákutia ostanú zrejme navždy nezodpovedané. A je na človeku, či chce veriť v masívnu konšpiráciu, oficiálnym autoritám, alebo je cesta niekde uprostred. Alebo uverí čistému pragmatizmu, že proste vznikol chaos a k tomu sa pridali obavy všetkých zúčastnených, že na nich padne časť viny - od ochrankárov, policajtov, medikov, vyšetrovateľov, až po tajné služby, ktoré si boli vedomé, že masívne vyšetrovanie by spôsobilo odhalenie množstva nechcených vecí.

Matrix Resurrections (2021)

Po 5tom pokuse zhliadnuť celý film bez zaspatia to vzdávam. Dlhé, nezáživné, mätúce...už asi po 15tich minútach som sa stratil a nenašiel. Chýba aj Morpheus v podobe Laurenca Fishburna. Jeden bod za pekné efekty, no polovicu z nich som prespal.

Taxikář (1976)

Klasika od Scorseseho, ktorá aj je po takmer 50(!)tich rokoch pútavá a to najmä kvôli parádnej výprave a mladučkému, no už vtedy charizmatickému Robertovi De Nirovi. Napriek pomalšiemu strihu a predsa len už starším akčným scénam sa napätie dá krájať a divák do poslednej chvíli nevie, čo má čakať. A k tomu všetkému neslávne slávny New York 70tych rokov.

T2 Trainspotting (2017)

Obavy z pokračovania sa nenaplnili, a dvojka je viac než dôstojná. Chlapci o 20 rokov zostarli, no tak akurát, a do dnešnej doby. Spojenie s minulosťou sa podarilo skvele, je prirodzené a dáva logiku, takže bez jednotky (1996) to asi zmysel pozerať nemá. Skvelá hlavná štvorica, výborné dialógy, výborná kamera, a úžasné Škótsko.

Tichá noc (2021)

Nuž komédia a rozhodne horor to nebol. Ide skôr o satiristickú drámu na veľmi aktuálnu tému zániku zeme a to ako v podobe pandémie, tak v klimatickú krízu. Veľmi dobre spracované, mrazivo, reálne, vecne, a pritom s nadsádzkou a vtipne, ľudsky, prirodzene. Keď si človek spomenie na podobné filmy svetových katastrof, resp. koncov zeme, v súčasnej dobe má táto téma akúsi inú príchuť...príchuť bližšej reality. Skvelé dialógy, výborne scény, skvelí herci. Nečakane dobrý film, napriek priemerným hodnoteniam.

Undine (2020)

Nemecký artový film, na ktorý treba mať špeciálnu náladu. Vhodná voľba na melancholické, depresívne a osamelé večery.

Srážka s mimozemšťanem (2011)

Príjemná pripomienka na ľahké 90te roky, apolitické, plné elánu, cestovania, a krásnej prírody. Film je vyskladaný na odkazoch klasík, najmä E.T.: The Extra-Terrestrial, či Close Encounters of the Third Kind. Prekvapil aj spôsob, s akou ľahkosťou si tvorcovia viackrát urobili srandu z kresťanskej viery v zmysle popierania evolúcie. V dnešnej dobe politickej korektnosti až prekvapivé či mierne za hranicou.

Krotitelé duchů: Odkaz (2021)

Výborné a viac než dôstojné pokračovanie kultových Ghostbusters. Jednotka (1984) a dvojka (1989) nemali chybu, trojka (2016) bola po 27-mych rokoch krok vedľa, no súčasná štvorka je parádna. A byť viac emotívny, tak za plných 5 hviezd, dokonca zmysluplné aj na pozretie v kine. Nadšenie je možno umocnené tým, že hodnotenia sa blížia skôr priemeru, a tak prekvapenie je o to väčšie. Výborne zahrali aj noví mladí herci, perfektne a nenásilne do deja zapadli aj pôvodné postavy a nádherne, s citom a úctou sa podarilo priniesť spomienku na jedného už zosnulého krotiteľa a to ako vizuálne, tak aj dejovo. Palec hore. Nechýbali ani vtipné momenty s bláznivými duchmi, no mohlo byť ich trošku viac. Grafika aj kamera bola skvelá, rekvizity parádne. Pôsobili aj dobovo, aj súčasne, no proste skvelé. Jedno malé mínus za menej vhodné načasovanie kultovej piesne.

Čekání na barbary (2019)

Taliansko-americká dráma z prostredia ďalekého východu 19? storočia, kde si v ničotnej púšti pánu Bohu za chrbtom, na hranici, či skôr za hranicou impéria, relatívne spokojne nažívajú kolonizátori a pôvodné kočovné obyvateľstvo - Nomádi. Napriek civilizačným a kultúrnym rozdielom k sebe našli cestu ak nie pochopenia, tak aspoň vybalansovaného spolunažívania. A to najmä vďaka chápavému veliteľovi opevnenej usadlosti, ktorý pôvodné obyvateľstvo vníma chýpavo a nepodozrievavo. Ako úplný kontrast sa ukáže prišlý 'nadveliteľ' s krajšou uniformou a kočom, ktorý si tvrdohlavo chce presadiť európsky spôsob fungovania. S akým výsledkom sa divák dozvie z filmu.