Columbo - Vražda s příliš mnoha notami (2000) (epizoda)

Žiak čo nakoniec preští svojho majstra. Ale to sa nerobí, lebo majstrovo ego to proste nezvládne a keď sa mladý vzoprie, tak musí zomrieť, aj keď tým vrah ničí aj nastávajúcu svojej obete. Neskutočne slizký protivník, ktorého si Columbo podá hlavne tou jazdou na maestrovom bouráku, keď idú vkuse na prvej rýchlosti. Táto časť sa mi páčila menej, než zvyčajné Columbovej časti, aj keď bola dobrá, ale tej mladej klaviristky mi bolo fakt ľúto.

Sherlock (2010) (seriál)

Seriál je to skvelý, nápad zaujímavý (Sherlock v modernej dobe), herci fantastickí. No a vezmeme nejaké tie dedukcie z pôvodných kníh, použijeme ich v nových prípadoch, ktorých názvy nápadne alebo takmer na 99 % pripomínajú názvy pôvodných príbehov a mnohé aspekty príbehu vlastne s predlohami súhlasia a máme to. Potom je to pre fanúšika Sherlocka Holmesa veľmi pekná prechádzka. Tak, ako tento seriál, som naposledy hltal Housa. Pozrel som si prvú sériu, potom som si pozrel prvú časť druhej série a než som sa spamätal, už som mal pozreté všetko, čo vyšlo. Fajn a čo teraz? Čakanie na nové časti bude fakt tortúra. Jediné, čo musím vytknúť, je to, čo urobili s Moriartym alebo s Irenou Adlerovou. Moriarty je psychopat, ktorý sa so Sherlockom hrá, padajú pri tom hlavy, je znudený svetom a všetkými, čo sú okolo neho, jediný Sherlock mu pripadá zaujímavý. Pri tomto som krútil hlavou. A Irena Adlerová. Tá sa snaží mať v hrsti všetkých okolo seba. Stala sa z nej namyslená ženská, čo sa hrá s ohňom. Toto už tvorcovia prehnali. Ale som zvedavý, ako sa to bude vyvíjať ďalej. Mycroft sa im celkom vydaril. Najmenej sa mi páčila časť so psom, pardon psami baskervillskými.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Pred nedávnom som si to pozrel znovu. Vlastne prvýkrát od doby, čo som bol na tom v kine. Nebolo to zlé, ale na pôvodné Hviezdne vojny to nemá. Aj keď musím povedať, že súboje so svetelnými mečmi sú choreograficky oveľa lepšie ako v pôvodných troch dieloch. Liam Neeson a Ewan McGregor boli skvelí, Natalie Portman sa tiež snažila, Samuel L. Jackson bol ako rytier Jedi perfektný. Sadlo mu to. Dúfal som, že Jar Jar Binks zhebne päť minút potom, ako sa objavil na plátne. Nestalo sa. Dej je celkom slušný, Z Darth Maula ide fakt strach. Ale ten pokec o prťavých živočíchov, čo sú v krvi a sú prejavom prítomnosti sily v človeku? To som nejako nepochopil. Takže nádejného Jediho spoznáme podľa krvného testu? Trochu šibnuté, nie? Nejako mi to do mytológie Hviezdnych vojen nesadlo. Ale pre fanúšika Hviezdnych vojen povinnosť. Možno mal Lucas urobiť niečo podobné, čo praktikoval Roddenberry. Prizvať k scenáru niekoho, kto o Hviezdnych vojnách nič nevie (OK, to je asi nemožné), alebo ich pozná iba okrajovo a vniesol by tam trochu čerstvého vzduchu. Nech sa Lucas snažil, ako chcel. trochu to škrípe.

Xtreme Mysteries (2002) (seriál)

Celkom podarený dokument. Kto má rád záhady, paranormálne javy, ten si príde na svoje. Moje obľúbené časti sú tie o ostrove dubov. Skvelá historka. Ale venovať fenoménu UFO jednu časť? Fakt málo. Problém okolo Jimmyho Hoffu sa dá rozkecať za pol hodinu ale problematiku okolo UFO rozhodne nie.

Robin Hood (2010)

Svojské poňatie Robina Hooda, vidíme tu vlastne jeho začiatky, ak sa to dá povedať. Asi by sa to mohlo volať Robin Hood begins. Nie je to najhoršie, ale Gladiátor sa Scottovi podaril viac. Ale bolo na čo pozerať. Mark Strong bol veľmi slušný záporák.

Columbo - Vražda podle knihy (1971) (epizoda)

Vynikajúca časť. Steven sa ukázal. Columbo bol parádny, Jack Cassidy sa potom objaví ešte dvakrát a vždy zahrá parádne. Steven vzdal hold Falkovi, keď predstaviteľ Columba zomrel. Vraj sa od neho veľa naučil.

Californication (2007) (seriál)

Sadol som si, pustil prvú epizódu prvej série a po pár minútach mi klesla sánka až po zem. Toto som nečakal. A potom som už len sekal jednu sériu za druhou. Myslím, že takto dekadentná je naozaj vyššia spoločnosť v Kalifornii. Hank Moody má podobné sebedeštrukčné sklony ako Dr. House, ale tak to mnohí z nás. Šiesta séria šla s kvalitou dosť dole, bolo to také nemasné-neslané, ale inak slušný seriál. David Duchovny chytil druhý dych. Je fajn vidieť, že tie jeho suché hlášky, ktoré trúsil v Aktoch X ako agent Mulder, si priniesol aj do tohto seriálu.

Najväčšie tragédie Slovenska (2007) (seriál)

Viac sa tu hralo na city. Ale inak slušný dokument. Klasika, nestalo by sa, keby nebolo ľudskej blbosti, ľahostajnosti, atď., atď. Keď sa zamyslím nad tým, ako sa tu dbá na občana Slovenskej republiky, tak si musím spomenúť na podporučíka Hamáčka, keď mu Kefalín hovorí: "Ale pane podporučíku, nám jde hlavně o lidi." A Hamáček odpovedá: "Kefalíne, tyhle starosti klidně pusťte z hlavy, lidí je na světe jako sraček."

Najväčšie kriminálne prípady Slovenska (2006) (seriál)

Slušne spravený dokument. Keď už na Slovensku takmer nevieme točiť filmy a seriály, tak aspoň dokumenty sú tu na akej-takej úrovni. Krásne vidieť, že starý zlatý socík, ako ho mnohí nazývajú, nebol až taký ružový a bez kriminality, ako si ho mnohí pamätajú. Podané fakticky a bez obalu.

Nemoc třetí moci (2011)

Že je Slovensko v prdeli? Že tu nefunguje súdnictvo, pardon, je pod palcom mafie a záujmových skupín? Áno, to všetci aspoň trochu používajúci rozum vidia, ale Zuzane Piussi dávam hold, že mala na to, aby vyšla s mikrofónom a kamerou do ulíc a porozprávala sa priamo s aktérmi. Čo budete overovať? Všetko, čo tam bolo povedané jednotlivými protagonistami, hovorí za seba. Proste zapla kameru a nechala ich hovoriť. Zuzka, dúfam, že natočíš ešte niekoľko takýchto dokumentov a že ťa nenájdu niekde v stoke s tridsiatimi siedmymi bodnými ranami v chrbte, ktoré naše nefungujúce súdnictvo označí za sebevraždu. Slovenské súdnictvo je rakovina v poslednom štádiu. Obávam sa, že aj samotné Slovensko. Raz niekto povedal, že po režime, aký skončil v 89-om treba, aby sa vystriedali aspoň dve - tri generácie. To som sa teda fakt blbo narodil.