• Western

Živí a mrtví (2007)

Kdo čekal velké bojové akce nebo technicky náročné záběry obvyklé u hollywoodské produkce, byl asi zklamán. Ono i ten popis trochu mate - spíš než fantasy a horor je to takové zamyšlení. Zamyšlení nad tím, že "všechny války jsou v podstatě stejné". K tématu hororu má blíže Bunkr, tady to je trochu z jiného soudku. A i když to asi není - jak propaguje plakát - nejlepší chorvatský válečný film všech dob, tak určitě stojí za zhlédnutí, už proto, že vizuálně je to velice povedené a žádné technické kiksy jsem neobjevil (pokud se pletu, opravte mě...), napětí neupadá, a děj je poměrně zajímavý, i díky prostřihům s druhou dějovou linií. Jediné, co mě zarazilo, je tady ten "oficiální text distributora", to je asi k jinému filmu, ne? :-) Zajímavý komentář: farmnf.

Tobruk (1967)

Takovéhle filmy se dnes už opravdu netočí, pro někoho možná průměr, ale pro mě téměř špičkově provedené bojové scény, kam se hrabe dnešní hollywoodská produkce s počítačovými triky :-) Myslím že fanoušci klasických válečných filmů, kde se složitě neřeší morální dilemata, anžto je válka a není na to čas, a kde se víc střílí než kecá, si přijdou na své. Milovníci hollywoodských happyendů budou však zklamáni. Mimochodem - jednání představitelů Třetí říše s Jeruzalémským muftím se skutečně odehrálo.

Seveřané (1992)

Zoufalý řezník, poloslepý myslivec a příliš zvědavý pošťák, do toho vztahové propletence, které nejsou nikterak složité, děj nás nenutí složitě přemýšlet, ale můžeme si naplno užívat tragikomické situace ve městečku, ze kterého postavili jen jedinou ulici a pak se to nějak zadrhlo... Milé, úsměvné, oddechové, přesto překvapující. Takhle jsem se už dlouho nepobavil, jako když jsem to před pár lety viděl poprvé.

Na lovu (1980)

Tvrdíte, že to jsou témata, o kterých se ve slušné společnosti nemluví? A kdo říká, že tu máme slušnou společnost?! Některé věci jsou zkrátka kruté, hnusné a nechutné, v tomhle případě navíc dobře natočené, má to vše, co očekávám, plus ještě něco navíc - feeling. Zajímavé komentáře: Rob Roy, Faidra, Gilmour93. P.S.: Nejsem ani na jedné ze stran zdejších chytrolínů, tedy ani zneuznaná bukvice ani zavilý homofob...

Malý pitaval z velkého města (1982) (seriál)

Je docela sympatické, že z tohohle seriálu nestříká prvoplánově skoro žádná ideologie, je to pojaté dost technicky - zkrátka reálné možnosti skutečných lidí v tehdejší době - asi tolik ve zkratce. A k tomu navíc jednotlivé charaktery postav, které jsou pěkně propracované, prostě k těm jednotlivým typům jejich představitelů tak nějak sedí a jsou uvěřitelní. Mimochodem - vy všichni rejpalové - co vy víte o tehdejších způsobech policejní práce na kriminálních (nikoli politických) případech? Pusťte si radši Kriminálku Miami nebo podobný současný "skvost", kde není reality ani co by se za nehet vešlo. Tohle sice není kdovíjaký kasovní trhák, ale taky to není nalakovaná pohádka o něčem, co nebylo. Zajímavý komentář: Ivoshek, flanker.27.

Divoká svině (1989)

Leckdo může namítat, že "takhle to tenkrát nebylo/nefungovalo". Osobně ale považuji tenhle film za hodně zajímavý, protože byla v 70. a 80. letech natočena spousta kriminálek velmi pochybných kvalit (Majora Zemana nepočítám, to je kapitola sama pro sebe). Tady se mi líbí atmosféra doby - špína, šeď a ta zbývající trocha strachu nebo spíš obav ve stylu "co by se stalo, kdybych šlápnul někomu na kuří oko" - tak nějak si tu dobu pamatuju, na jedné straně laciné pozlátko a na druhé hnus, zkrátka "navrch huj a vespod fuj". Není to sice veledílo, ale je to hodně povedené, a to i po technické stránce - například pronásledování zlodějíčka až na periferii města do starého baráku nebo přestřelka ve staré kachlíkové umývárně jsou pěkně udělané. Oproti "Kamarádům do deště" a jiným slátaninám má tenle film aspoň koule. A na rozdíl od jiných si myslím, že dramaturgie Barrandova se změnou režimu počítala, alespoň v náznacích :-)