Královská aféra (2012)

Historické filmy patria k jedným z mojich najobľúbenejších žánrov,preto je jasné, že keď som sa dozvedela o Kráľovskej afére bola som viac než nadšená. No keď som sa k tomu všetkémmu ešte dopočula, že je to dánsky film, tak som bola štastím bezseba. Totižto keď si všetko zosumarizujem dokopy, vyjde mi fakt, že som vlastne zlý dánsky film ešte nevidela. No po pozretí tento film dokonca predčil moje očakávania. Aj napriek tomu, že severskú tvorbu milujem, veľa o jej histórii neviem, už vôbec nie o Dánsku. A teda som videla film, kde som sa dozvedela niečo pre mňa dosiaľ neznáme zároveň tak nesmierne zaujímavé. Okrem toho tie herecké výkony boli ako inak bravúrne. Ako je možné, že Dánsko má tak talentovaných a charizmatických hercov ? Samozrejme hovorím najmä o Madsovi, ktorého charizma ma vždy priková na stoličku a ja nemôžem z obrazovky odtrhnúť oči. To ale neznamená, že ostatný boli len tak do počtu. Krásna švédka Alicia Vikander je taktiež výborna a spolu so skvelým Folsgaardom tvoria perfektne ladiace trio. Naozaj filmový zážitok na vysokej úrovni.

Žena v kleci (2013)

Opäť som videla dánsky film a opäť som bola nadmieru spokojná. Títo "severania" skrátka vedia čo a ako. Na severských filmoch mám najradšej ich absolútnu nevynútenosť, žiadne prehnané "vyždímanie" emócii diváka ani vynútene, zväčša trápne vtipy. No najmä myslia na detaily, ktoré su napr. v niektorých amerických filmoch úplne ignorované. Malo to správnu dávku napätia, tempo bolo výborné a herecké výkony, ako inak, skvelé. K tomu všetkému ešte pochmúrna, dažďová atmosféra Dánska a všetko do seba zapadá dokonale ako puzzle. Myslím si, že to bol jeden z najlepších thrillerov tohto roka a som viac než udivená, že takéto filmy vôbec hrali u nás v kine. Ale naštastie hrali a ja si môžem opäť užit kúsok z "perličiek" dánskej kinematografie.

Zmizení (2013)

Veľmi napínavý film. Od začiatku ho vedie perfektne drsná a najmä pochmúrna atmosféra. Sledovala som to so zatajeným dychom a každá jedna scéna bola úžasne natočená. Herecké výkony boli taktiež bravúrne: Jake Gyllenhaal ma opäť presvedčil, že v ňom tkvie skvelý herec. Beznádej a úzkosť Hugha Jackmana ma doslova prikovala na stoličku. Keby tam nebol ten poriadne nedokončený záver určite by to bolo za plný počet. Ale keďže poznám "americký štýl", kde sa všetko vždy musí skončiť šťastne len aby si ľudia náhodou nemysleli, že život je na nič, tak mi to ani tak nevadilo. No som si istá, že v nejakom "severskom" filme by to takýto koniec nemalo, keďže oni sú skutočný experti na psychologické drámy. V každom prípade je film poriadne napínavý a sedieť kľudne sa pri ňom teda nedá.

Statečné srdce (1995)

Dokonalý filmový zážitok po každej jednej stránke. Mel Gibson je výborný a myslím si, že jeho stvárnenie snáď ani nemôže byť lepšie. Jeho city, boje, viera, túžba po slobode a aj jeho sklamania sú zahrané užasne a sú do detailu prepracované. To obrovské odhodlanie dostať svoju slobodu, ktorá patrí každému z nás ma doslova prikovala do kresla. Obrovskou vnútornou silou ma dokázal tento film úplne emocionálne "zničiť". A to, samozrejme, aj vďaka neskutočnej hudbe, ktorá sprevádzala celý film od začiatku až do konca. Pre mňa táto hudba v podaní Jamesa Hornera patrí k najlepším soundtrackom vôbec. Mimochodom veľkým prekvapením bol pre mňa Mel Gibson aj ako režisér a myslím si, že to zvládol bravúrne a spolu s úchvatnou kamerou, maskami, hereckými výkonmi a scenárom vytvoril nezabudnuteľný historický film. Koniec filmu, kde bolo Williamovo zvolanie- Slobodááá považujem za najkrajšiu a najsilnejšie scénu vôbec a s istotou viem tvrdiť, že sa na ňu zabudnúť proste nedá.

Doktor Živago (2002) (TV film)

Tento film, ktorý pravdivo a detailne ukazuje ako to v minulosti vyzeralo v Rusku mi úplne vzal dych. Nádherným spôsobom sfilmovaná knižná predloha. Vystihuje dobu a pocity ľudí takým spôsobom, že to človeka naozaj chytí za srdce. Ľudia sa milovali, nenávideli, zabíjali ale všetci sa snažili prežiť – po svojom, ako najlepšie vedeli .Príbeh je skutočne veľmi silný a doprevádza ho láska, bolesť, nenávisť, utrpenie, útek, strach a odhodlanie a nie je inak ako bravúrne zahraný. Pre mňa dovtedy neznámy Hans Matheson ako Dr. Živago je naozaj natoľko presvedčivý, až vás to donúti premýšlať a preživať jeho príbeh ako by bol váš vlastný . No najviac sa mi páčila Keira Knightley, túto herečku proste zbožňujem a fakt, že mala len 17 keď to natáčala je pre mňa až neuveriteľný. A k tomu všetkému je divák doprevádzaný prekrásnou hudbou Ludovica Einaudiho a nádhernými zábermi prírody, najmä ruskej zimy. Pre mňa je to jeden s najkrajších a najdojímavejších filmov aké som kedy videla a pravdepobodne aj vždy bude.

Bláznivá, zatracená láska (2011)

Romantické komédie sú často a oprávnene škatuľkované ako filmy s nízkou kvalitou príbehu či hereckých výkonov. Preto poteší, ak sa spojí vydarená komédia s romantikou i so štipkou drámy. Hlavné postavy sú veľmi sympatické pretože majú výbornú charizmu a dobré sa na nich pozerá. Najmä dvojka S. Carell a R. Gosling, ktorí sú veĺmi zábavny a je zaujímavé sledovať ich kontrast. No aj tak si myslím, že najlepší a pre dnešnú filmovú dobu naozaj nečakaný je záver kde sa všetko vygraduje a všetka zápletka sa dosť zložito rozuzlí. V závere som sa naozaj nevedela prestať smiať. Pre dnešnú dobu je takýto pocit neistoty kde neviete ako sa to skončí veľmi zriedkavý. Práve toto je veľké plus. Vcelku môžem povedať, že som sa po celú dobu výborne bavila a bola som prekvapená ako s takej jednoduchej a dookola sa otáčajúcej téme, láska, môže vzniknúť niečo úplne nové a originálne.

X-Men: První třída (2011)

Doteraz som si myslela že nič lepšie ako X-Men trilógia v televízii neuvidím, no ako sa hovorí zdanie môže klamať. X-men: Prvá trieda je toho jasným dôkazom. Už keď som prvý krát videla obsadenie (James McAvoy a Michael Fassbender, ktorý zároveň patria k mojim najoblúbenejším hercom) vedela som že tento film bude prvotriedny. No a ten pocit keď si sadnete do kina a po dvoch hodinách z neho vyjdete nadšený je na nezaplatenie. V prvom rade ma uchvátilo už spomínané herecké obsadenie. Myslím si že režisér Vaughn sa dokázal s hercami riadne „pohrať“. Obidvaja herci majú v sebe niečo zo známych postáv v X-Men trilógii.Taktiež tu nechýba akcia. No čo je plus je, že režisér sa nebojí ubrať kúsok z akcie, čo v tomto prípade absolutne nevadí. Miesto toho používa skôr vysvetľovanie deja a jeho spoznávanie pomocou vzájomných dialógov. Nechýba tu napätie dokonca ani v neakčných scénach. V celku je to perfektne spracovaný film, ktorý je jednoznačne najlepši zo všetkych X-menov. Neviem sa už dočkat na Days of future past...

Sex ve městě (1998) (seriál) odpad!

Uf, videla som z tohto seriálu niekoľko častí, no a s istotou možem tvrdiť, že to teda pozerať nezačnem ani za nič na svete. V tomto fakte ma utvrdila najmä časť, kde sa na začiatku stratili topánky a potom sa po celý čas bavili iba o nich. Seriózne vážne v každej vete bolo použité slovo "topánka". A vrcholom toho všetkého bolo, keď som Sarah Jessicu Parker videla ako píše do počitáča aké "zvrátené" je vyzúvať sa, keď sme na návšteve. A, samozrejme, na konci som sa dozvedela, že bez topánok život proste nemôže pokračovať ďalej. Predpokladám, že seriál sa bude aj naďalej pohybovať v tomto duchu- rozhovory o ničom, zbytočné a neužitočné rady do života a tak ďalej...

Dr. House (2004) (seriál)

Vo svete je v obehu už toľko seriálov, že to ani poriadne nedokážeme sledovať. Práve preto, že ich je tak veľa, je veľmi náročné vytvoriť taký, ktorý naozaj je aj napriek vysokému počtu častí a sérii stále pozerateľný. No ešte náročnejšie je vytvoriť taký, ktorý je nie len zaujímavý ale hlavne taký, ktorý vás nenudí a zostane skvelý od začiatku do konca. Pre mňa je to House. Perfektný seriál, ktorý má všetko, čo by jeden správny, kvalitný serál mal mať. Ak sa to tak vezme tak, samozrejme, seriál rieši vzťahy a večne sa opakujúce diagnózy stále dookola ale ako? Podľa mňa perfektne a hlavne reálne. Jasné, že niektoré veci treba brať s nadhľadom ale všetko, čo perfektný Gregory House síce drsne ale pravdivo povie má logiku. Parádne prepracované dialógy, nestarnúce hlášky Dr. Housa a hlavne realita, ktorá naozaj dokáže riadne ublížiť sú práve aspektmi, ktoré robia tento seriál nezabudnuteľným. Do poslednej minúty poslednej časti som to sledovala a neľutujem jedinú sekundu strávenú pred televízorom. Tento seriál ma naozaj prinútil premýšlať o živote, o jeho hodnotách,o tom, že nič nevychádza podľa predstáv a o tom, že priateľstvo je niekedy viac ako láska....

Pokání (2007)

Je úžasné vidieť a poznať film, ktorý máte chuť pozerať stále dookola a nikdy vás neomrzí. Presne takýmto filmom sa u mňa stalo Pokánie. Joe Wright spravil úžasnú prácu napriek tomu, že keď som čítala knihu mala som vážne pochybnosti ako to niekto zvládne natočiť. Moje obavy sa ,našťastie,nevyplnili až by som povedala, že som niečo také ani nečakala. Bravúrne výkony Knightley, McAvoya a najmä S. Ronan ma doslova prikovali na stoličku. Pocity, ktoré prežívali hlavné postavy- bolesť, strach, utrpenie a hlavne láska a nenávisť ma dokázali úplne "odrovnať". A ešte k tomu ten záver, ktorí nemohol čakať vôbec nikto.... Plus nádherná hudba a drsné prostredie počas druhej svetovej vojny. Nádhera. Každý jeden okamih stojí za to. Každá jedna scéna je ako fotografia či obraz. Jednoznačne jeden z najdojímavejších, najprepracovanejších a najsmutnejšich filmov aké som kedy videla.