American Honey (2016)

Geniální synergie obrazu a zvuku, promítající se do explicitní zpovědi (white trash) mladé generace zažívající vlastní verzi Amerického snu. Andrea Arnold rozhýbává své těžko uchopitelné a definovatelné postavy vstříc vyprázdněnému (dějově) a cyklizovanému roadtripu, který je protkán mininarativními odbočkami, interakcemi mezi postavami, které příběh zdánlivě nikam neposouvají. Nicméně při bližším prozkoumání motivu přírody ve spojitosti s hlavní hrdinkou nás společně s ní čeká vytoužená katarze...Díky stopáži, tématu a vyprázdněné naraci zaměřené na užší diváctvo. Podmanivá pocitovka.___Erudovaný rozbor hudby, resp. textu a jeho významu přenechám veleváženému uživateli Steadicam.

Rozpolcený (2016)

Nemůžu si pomoct, ale tohle je pro mě nejlepší Shyamalan. Atmosferický psycho horor, poháněný neuvěřitelným chameleonským výkonem Jamese McAvoye, střídající minimum prostorových rámců a odehrávající se ve dvou časových liniích, přičemž ta z minulosti je katalyzátorem rozřešení závěrečného konfliktu v přítomnosti. Už jsem zmiňoval atmosféru?! ___Fuka ať se jde vycpat...

Příchod draka (2016)

Zde si odpustím jakékoliv sáhodlouhé analytické komentáře, i přesto, že by se našla spousta poznatků. Hodnotím jako cool atmosferickou bizarnost, překypující řadou ozvláštňujících prostředků.

Klient (2016)

Na to, že má jít o "prozíravý naturalistický snímek" mi přišel až moc uměle vykonstruovaný, co se týče chování postav (kdy jediná normálně jednající postava je manžel) a divadelního představení, které má sugerovat jakousi paralelu s jejich životy. Velmi se mi líbila práce s osvětlováním a prostorem na začátku a konci, kdy se postupy variují a dalším plusem bylo působivé vyobrazení rozpadu manželství, nicméně scénář místy trpěl na nelogičnosti, zkratkovitosti a doslovnosti. V lecčem podobné Rodinnému štěstí (bytové drama na konci, postavy nosící masky), ale jeho kvalit to zdaleka nedosahuje.

Sokolníci (1970)

Opět další protisocialisticky zaměřený snímek, jak už to v maďarské kinematografii bývá. V tomto případě se jedná o jakousi alegorii skrz vyprávění o životě sokolníků, kde jsou sokoli trénováni k ovládání ptáků jakožto škůdců pro zemědělce. Ve filmu se toho zdánlivě nic nestane, většinu sledujeme očima hlavního hrdiny, hlavní hrdina se učí a pak odejde, nicméně důležité je již zmíněný skrytý satiristický význam. Film oplývá krásnou krajinou maďarského drsného venkova, čímž se jeho sledování, posunulo z hlediska diváckého zájmu, na vyšší úroveň. [KINEMATOGRAFIE MAĎARSKA]

Deset tisíc sluncí (1967)

Film, při jehož sledování mi na mysli vyvstávaly myšlenky o velmi podobném formálním stylu jako u pozdějších filmů Bély Tarra. Tedy dlouhé záběry, různé odstíny šedi tvořící zásadní prvek filmu, pomalu plynoucí narace a nevykreslené postavy. Bohužel tady srovnávání s Tarrem končí, téma snímku (klasicky maďarské – tedy antisocialistické) mě ani z poloviny neoslovilo tolik, jako u Tarrových filmů. Nicméně, jak už jsem naznačil výše, svým stylistickým zpracováním mi vyvolal neodolatelnou atmosféru a z toho důvodu, jsem film sledoval s upřímným zaujetím. [KINEMATOGRAFIE MAĎARSKA]

Mraveniště (1971)

Mraveniště se odehrává pouze v prostředí kláštera a sleduje vnitřní vztahy mezi jeho obyvateli, tedy mezi jeptiškami a jejich žákyněmi, přičemž se konflikty odehrávají u uvnitř skupin. Film se dá vnímat i z úhlu pohledu jako jeden z nejranějších snímků s lesbickým tématem (alespoň z osobní zkušenosti). Hlavním tématem snímku je nicméně boj mezi reformátory a konzervativci, do čehož se proplétají právě milostné vztahy (Virginie jako výborná reformátorka, ale kvůli její milenecké/lesbické vášni nemůže naplnit svůj osud). [KINEMATOGRAFIE MAĎARSKA]

Hvězdy na čepicích (1967)

Nejvíce opěvovaný Jancsóuv film, u kterého bohužel nesdílím stejné nadšení jako jeho obdivovatelé. Opět krásná práce s komponováním mizanscény a s prostorem, ale zde mi chyběla nějaká hlavní postava, která bude příběhem provázet. Málokdy mi u filmů chybí nějaká emocionální stránka, ale zde je to dle mého názoru, právě z důvodu absence hlavní postavy, průvodce hrůzami a utrpením války. Chápu, že tam není právě z důvodu cíleného citového odpoutání, ale bez této emoční stránky se nemohu vžít do útrap vyobrazovaného násilí. [KINEMATOGRAFIE MAĎARSKA]

Dny čekání (1971)

Film zpracovaný dle námětu autobiografických povídek Tibora Déryho pod režijní taktovkou známého maďarského režiséra Károly Makka, jehož hlavním tématem se zdá být nezdolná víra a láska. Příběh o umírající matce, která čeká na svého syna a vede dialogy se svojí snachou, která staré ženě nemůže říct pravdu a vymýšlí si historku o tom, že její syn natáčí filmy, je velmi silný a minimalisticky pojatý (dlouhé konverzační scény, pomalé tempo). Zajímavá je práce se stylem, kdy jsou divákovy předkládány střípky z minulosti z mysli staré paní. Pomalu plynoucí, ale velmi emotivní film. [KINEMATOGRAFIE MAĎARSKA]

A sedmnáct jim bylo let... (1965)

Moje první setkání s tvorbou Miklóse Jancsóa a nutno podotknout, že jde o setkání nejlepší. Dech beroucí je především jeho práce s komponováním mizanscény, s dlouhými záběry a nepřikládáním významu charakterů postav (Hvězdy na čepicích na tento popis sedí ještě více). A sedmnáct jim bylo let je situován do konfliktu po 2. světové válce mezi Rusy a Maďary a sleduje vývoj přátelství mezi dvěma mladými hochy, zastupujícími každý jeden z národů. Přátelství mezi nimi je zpočátku nemyslitelné, avšak postupem času si k sobě najdou cestu naprosto rozdílní lidé (nemluví stejným jazykem, nemohou se dorozumět), které pojí to, že jsou mladí a především lidé. [KINEMATOGRAFIE MAĎARSKA]