• Krátkometrážní

Fantazie (1940)

Walt Disney se v roce 1940 pokusil naprosto redefinovat audiovizuální dílo, kdy natočil experimentální koncertní film s různými druhy animace. Vše za doprovodu klasické hudby. Naprostý unikát, neboť dneska by si žádné dostatečně velké holywoodské studio netrouflo na něco tak... divného a nevyhovujícího žádné divácké kategorii? Animace je hodně plynulá, skoro mi přijde, že je vše naanimované 24 snímků za sekundu na místo klasických 12ti. Na tu dobu skvělá animace s olejomalbou a dalšími netradičními technikami. Má to dost zvláštní momenty - jako když dirigent dělá rozhovor doslova s zvukovou linkou, nebo když nám film šokujícně poví nový fakt, že existovali dinosauři podle vědců. Film je nejlepší, když je naprosto abstraktní a surreálný, když se objevil Myšák Mickey, tancující zviřátka a spol byl jsem docela překvapenej, co tam dělaj. Je naprosto zajímavé přemýšlet na to, že tohle mohli v kině vidět lidi, kteří si vzpomínali dětství za divokého západu. To je fakt bizár. Doslova film, kde se Walt Disney stal pionýrem slepých uliček.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Velká historická epika, která ukazuje běžnost vykořisťování a genocidy původních obyvatelů Ameriky na přelomu 19. a 20. století. Natolik běžnou pro některé účastníky, že se stále považovali za běžnou rodinku. DeNiro má plán využít svého synovce, méně inteligentního Leonarda DiCapria, aby si vzal za ženu Indiánku z kmene Osačů a postupně vyvraždil celou její rodinu, aby mu připadlo bohatství z ropy, které kmen získal. Většinu tohoto filmu sledujeme "normalitu" provedení DiCapriova plánu, aby jsme ke konci přešli do soudního dramatu, kdy případ začne řešit FBI. Jedná z nejzápornějších DiCapriovských rolí po Vlků z Wall Street a otrokářovi z Djanga. Film má občas stylizované sekvence, např.: "záhadných" úmrtí na začátku nebo divadelní představení se samotným režisérem na konci. Je vidět velký rozpočet produkce, neboť scénografie a davové scény vypadají neuvěřitelně. Velmi temné období z Amerických dějin, které ale stále zanechává svoje stopy a křivdy až do současnosti. Jestli bych něco na filmu teda změnil, tak bych asi dal více prostoru manželce DiCapriovy postavy (Lily Gladstone), ale jinak jde o mistrovské dílo.

LesT jménem Branišov (2022) (studentský film)

Nemůžu číselně ohodnotit, bylo by to nefér jelikož jde o můj film. Původně šlo o pohled z různých úhlů na Branišovský les opředený mýty, nakonec z filmu vznikl neméně zajímavý portrét vyšetřovatelky paranormálních jevů Andrii Trinity. Její minulosti na rodinném statku (který naprosto nemá s duchy nic společného, jen byl ve filmu Miluška a její zvířátka), lesních rituálů a historek, které o lese vypráví. Je jednou z mála lidí, který má jak knihy o nadpřirozenu a černé magii, tak Dobu Ledovou 2: Obleva. Je tam trocha mála metafory s letícím svobodným kánětem, kterého vypouští ornitologové (but it's not that deep). Věnuji tenhle komentář Pájovi a Andrie. Film naleznete zde.

Nukleární apokalypsa pro pokročilé pionýry (2023) (studentský film)

To si režisér myslí, že radioaktivita vypadá jako žluté světlo? IS HE STUPID? Vsadím se, že je to jeden z těch kreténů, co si ironicky napíšou špatnej komentář pod vlastní film. Jedna hvězda jen ze soucitu.

Cinematerapie (2010)

Jakožto terapie pro zúčastněné je to totální fail, jakožto voyerský bizár s dumpnutím hromady traumat na diváka to má své momenty. Doufám, že to osoby v dokumentu moc nepoznamenalo k horšímu.

Hra na oliheň: Výzva (2023) (pořad)

Netflix asi nepochopil o čem byl původní seriál a že ty, co pořádali tu Hry na oliheň nebyly úplně kladáci. A navíc je to prostě strašná nuda a všichni se chovají neuvěřitelně falešně jako ve většině sračkoidních reality show. Nemluvě o podivném střihu se spoustou kontinuálních chyb, což je u reality show zvláštní.

Scott Pilgrim jde na věc (2023) (seriál)

Téměř sto let po Cimrmanově "Hamletovi bez Hamleta" tu máme Scotta Pigrima bez Scotta Pilgrima. Opět originální a povedené animace od nejkreativnějších animátorů v Japonsku - Science Sarú (Night is short so walk on girl, Tatami Galaxy, Devilman Crybaby) a producenta Edgara Wrighta (pardon Wronga). Autor komixu Bryan Lee O'Malley, podle toho co o původním filmu vím, se snaží svoje dílo uvést do jiného kontextu (nejde o přímou adaptaci) a docela se mu to daří. "Jiskry opravdu jsou skutečné"

ONEMANSHOW: The Movie (2023) odpad!

Tento komentář je chráněný speciálním protipirátským systémem, jestli ho zkopírujete, zemře celá vaše rodina do 24 hodin. Kazma na začátku říká, že nikdy neměl rád hollywoodské filmy, jelikož on byl vždy zastáncem "nudné reality". Tenhle film je celý hraní si na Hollywood, kopírujícím Guye Ritchieho a Quentina Tarantina. Kazma tak obětuje to nejzajímavější na něm, jelikož jde o naprostou fikci. I záběry působící dokumentárně jsou jasně fiktivní. Ano, Kazma se naboural do Fortuny (jak vám neřekneme). Ano, Kazma si najal tým včetně hackera jménem Linux a "bílého cikána", která je běloch, ale natolik zloděj, že by chtěl být cikán. Ano, herci o tom nevěděli, že točí pro Kazmu, mysleli si, že točí pro filmového studenta jménem Goring. Ale bacha! Natočili jsme to jako akční hollywoodský film, jen aby nás nezatkli! Jasně, to by pomohlo. Vůbec to není product placement Primy, Fortuny a cirkusu Jojo! Celý film je samozřejmě Kazmovým ego-tripem, kde je největší borec se kterým se všichni chtějí fotit a spát. Samozřejmě se skrýváním se za charitativní účely, aby to nikdo nemohl kritizovat. Neuvěřitelné uctívání kapitálu a prachů, protože "když si jdete za svým snem můžete toho hodně dokázat"! Strašně bych byl rád, aby v ČR byl někdo jako Nathan Fielder nebo Sacha Baron Cohen, který dokáže používat skrytou kameru, aby ukázal pokrytectví lidí. Kazma tohle není, film je pouze flexem. Kazma obleče slavné české herce jako nacisty, aniž by šlo o nějaký vtip nebo poukázáni na pokrytectví. Má být vtipné jen to, že jsou oblečení jako nacisti. To je šokující a edgy! Asi objektivně bych měl dát 1*, jelikož jsem se párkrát i zasmál a neutíkalo to pomalu díky zběsilému střihu, avšak naprosto mě štvě kultura této fetišizace bohatství, egoismu a sobectví, takže nemůžu dát víc než nejnižší hodnocení. Musíme říct, že tenhle komentář je fikce, jinak by nás zatkli.

Pět nocí u Freddyho (2023)

Filmové FNAF mi připomíná docela Stmívání v jedné věci. Jde o film, který je perfektní v tom o co se snaží. Adaptovat frančízu, která je sama o sobě docela trapná, ale dělá to natolik perfektně, že to fanoušci ocení. FNAF je horrorová herní série, která je oblíbená mezi děckami, plná "loreu". Proto taky film působí v mnoha místech jako Disney channel sitcom nebo pouhá "hra na horror". Pro běžného diváka je to naprostý nesmysl (Proč William Atkin vraždí? Jak funguje ovládání animatronik/Atkinova loutková síla? Jaká je sakra motivace tetičky? A konec je naprosto nesmyslný mindfuck). Naprosto jde o tzv. "mascot horror", kdy horrorové postavičky budou na všech tričkách v místních sekáčích. Ocenit se dá Hutcherson (Peeta z Hunger Games) i další herci, kteří se docela snaží navzdory krkolomným dialogům. Film je dokonalý v to o co se snaží, jen FNAF je frančíza s dlouhým nesmyslným lorem a dětskou základnou, kvůli které se tvůrci bojí udělat něco skutečně strašidelného nebo smysluplně psychologicky rozebírat jakékoliv trauma. Hlavní demografie odkojená hrami a současní teenageři, kteří na hrách vyrostli, budou film brát jako první svůj horror popřípadě nostalgický throwback na své mládí.

Outlaw Johnny Black (2023)

Jakožto fanoušek Černýho Dynamita jsem z tohohle spirituální pokračování docela zklamaný. Má to přes 2 hodiny (!), minimum humoru (!) a vpodstatě žádné vtípky/pocty blaxploitaci a filmařiny (!). Původní "falešný" trailer byl mnohem vtipnější než cokoliv ve filmu. Když jsem zjistil, že vlastně režisér byl jiný než u původního snímku (Michael Jai White si to odrežíroval sám), tak to dávalo smysl.