Severní hvězda (1943)

Malarkey a Subjektiv mají na film v podstatě stejný názor jako já. Je to opravdu neuvěřitelné, plošší propagandu nemohli snad natočit ani sami Sověti... Totéž píše anglický historik Overy v knize "Rusové ve válce." Směšné, že takový film byl nominován na 6 Oskarů. Směšné, že někteří lidé tento film řadí k nejlepším válečným filmům všech dob. Pro mě opravdu věc nepochopitelná. Všichni Ukrajinci jsou ve filmu odhodlaní bojovat, neprojevují skoro žádnou slabost, před příchodem Němců sami začnou zapalovat své domy. Jejich život do příchodu nacistů připomíná ráj plný všeho potřebného atd atd. Mám rád filmy, které se od skutečné historie poněkud liší. Je to celkem normální a pochopitelné, ale filmy typu Severní hvězdy nejsou nic jiného než propaganda -a ještě k tomu jde o propagandu Sovětského svazu z dob Stalina. Zkrátka čeho je moc, toho je příliš. Přesněji: 1,5 hvězdičky.

Veronika (1985)

Očekával jsem jen průměrný Vávrův film, avšak opak je pravdou, spolu s Janem Žižkou, Proti všem, Němou barikádou, Putováním Jana Amose, Komediantem, Krakatitem a Kladivem na čarodějnice patří Veronika mezi lepší polovinu jeho filmů, které jsem viděl. Zajímavý příběh inspirovaný méně známými událostmi ze života Boženy Němcové, výborné výkony Medvecké (role naivní vlastenky), Hlaváčové (role emancipované B. Němcové) a Růžka (role vychytralého policisty, který působí jako "rakouský či habsburský estébák") či Němce (role českého vlastence). Zkrátka film, který mě vůbec nenudil.

Zločiny mužů (1984)

Asi vůbec nejdrsnější film s Bronsonem vůbec a to je teda co říct! Souhlasím s názorem Kimona, že lidé typu doktora Molocha jsou zrůdy a nezaslouží nic jiného než smrt. Nejdrsnější je mučení elektrickým proudem ze začátku filmu, od toho okamžiku jsem se nemohl dočkat "doktorova" konce a ten stál opravdu za to! Stejným způsobem možná dopadli někteří dozorci z koncentráků a dobře jim tak!

Kainovo znamení (1989)

Zajímavý příběh situovaný do roku 1866, děj filmu byl pro mě celkem nepředvídatelný. Výborné výkony podali mladý Lubaszenko, Jan Přeučil a samozřejmě Petr Čepek. Příběh filmu je nadčasový, viděl jsem paralely s pozdější dobou nacismu či komunismu (útlak, způsob práce tajné policie, konfidenti, agenti). Malá poznámka: příběh se odehrává více než pět let po skončení bachova absolutismu. 75 %

Sluha Jeho Veličenstva (2007)

První půlhodinka byla vyloženě průměrná až nudná, ale to co přišlo poté mě nakonec přimělo udělit tomuto ruskému filmu plný počet pěti hvězdiček. Sympatičtí herci, krásné kostýmy, velkolepě natočená bitva u Poltavy, vlastně všechny akce dobře zvládnuté, originální nápad s vysláním dvou Francouzů - jednoho k Rusům, druhého ke Švédům, ne úplně jednostranné pojetí příběhu - Polka nemilosrdně zabíjející Rusy k tomu měla racionální důvody, vhodný humor a ne zrovna šťastný konec. Ruská proputinovská historička Natalija Naročnickaja si v jedné knize stěžovala, že se v Rusku zcela zapomíná na významná výročí apod. Jmenovala i bitvu u Poltavy a vida - teď je tato řež natočená k výročí 300 let od jejího uskutečnění (1709). Sluha jejího veličenstva je zkrátka lepší než Bathory, ačkoliv jsem si po té půlhodince myslel opak. 90 %

Muž který měl zemřít (2008)

Já nevím, mně se to celkem líbilo. Příběh filmu odpovídá klasickým westernům typu Shane a trochu připomíná sérii Přání smrti s Bronsonem. Ano, je to předvídatelné, ale já jsem se bavil a fandil hlavnímu hrdinovi. Jo, je starý, ale většina jeho protivníků ve filmu je na tom stejně. Zároveň je to zkušený veterán, který přežil největší krvavou řež, která kdy v USA proběhla. A Jennifer O Dell je opravdu koukatelná. Na hranici tří a čtyř hvězdiček - 70 %.

Němá barikáda (1949)

Na dobu svého vzniku bezpochyby kvalitní film, který je dobré shlédnout i dnes. Ta troška komunistické ideologie je pro mě lehce zkousnutelná. K tématice pražského povstání se Vávra vrátil za normalizace v barevném filmu Osvobození Prahy, který za černobílou Němou barikádou výrazně zaostává. K silným scénám patří odhalení nacistického lékaře - snipera, osvobození dobytčáku s koncentráčníky, zničení německého tanku prostřednictvím Panzerfaustu v ruce mladého povstalce a také obsazení barikády dobrovolníky v závěru filmu. Jeden z řady kvalitních českých filmů situovaných do doby druhé světové války. Jeden z nejlepších Vávrových filmů - alespoň z mého pohledu.

Gambit (2000) (TV film)

Slušný TV film o tragické době temných 50. let. Případ Babice se stal předlohou jednoho dílu ze seriálu Třicet případů majora Zemana. Samozřejmě ten díl patří k těm nejvíce překrouceným v rámci známého normalizačního seriálu. I proto je dobře, že byl příběh Babice natočen po revoluci 1989 a to alespoň v podobě Tv filmu Gambit.

Krkonošské pohádky (1974) (seriál)

Pěkný večerníček. Raději jsem měl však ty animované, např. Maxipes Fík, Mach a Šebestová, Jája a Pája a další. A co si pamatuji, tak jsem jako dítě přímo nesnášel postavu hajného. Více než Trautenberka, bez kterého by byl seriál v podstatě o ničem. On a Krakonoš jsou stěžejní postavy. Přílišný počet epizod, které jsou čím dál víc na jedno brdo, sráží moje hodnocení na průměrné tři hvězdičky. Celkem lituji lidi, kteří vidí komunistickou propagandu i zde. Ach jo pane Baldýnský...

Poklad hraběte Chamaré (1984)

Bezpochyby jeden z nejlepších filmů natočených režisérem Troškou. Vzdáleně příbuzný film Andělská tvář je mnohem horší. Poklad hraběte Chamaré je zábavná záležitost, na čemž se podílí napínavý a zajímavý byť historicky silně nevěrohodný příběh, vesměs kvalitní herci a jejich výkony. Silně nevěrohodná je pro mě scéna hromadného upalování "čarodějnic" na začátku 80. let 18. století zobrazená na začátku filmu. V 18. století v našich krajích k takovým excesům již nedocházelo, maximálně se výjimečně upalovali jednotlivci. A doba vlády Josefa II. ani předtím Marie Terezie nebyla již žádnou dobou temna, pokud tedy nebudeme věřit historikům z doby národního obrození a budeme brát v potaz modernější názory na danou dobu. Jiráskovu předlohu jsem zatím nečetl.