Podzim Cheyennů (1964)

Film je pro mě velkým zklamáním, po hodině a půl jsem ho sledoval jen jedním okem, zkrátka mě nebavil. Což o to tématika filmu je pro mě zajímavá, ale provedení zdlouhavé, nezáživné. Prostě mně tento film nesedl. Apropos vzpomněl jsem si při jeho sledování na "mitičovky," které mají s tímto snímkem dost společného, mj. poučování diváka, jednostrannou obhajobu indiánů, velkou kritiku bílých Američanů, nudnost.

Muži v bílém (1998) (TV film) odpad!

Tento "film" si půjčila moje švagrová v očekávání, že uvidí něco na úrovni filmu Muži v černém, který se jí velmi líbil. Vydržela se na muže v bílém dívat pár minut. Vůbec se jí to nelíbílo. Chtěl jsem vědět, co jí na filmu tak vadilo. Na filmy není totiž nijak náročná. Já jsem se na muže v bílém vydržel dívat pár minut a to, co jsem viděl je opravdu nepopsatelné: to snad ani není možné, že někdo měl chuť natočit takovou megagigasračku... Očividně chtěli těžit a taky těžili z popularity podobně znějícího filmu. Jen je mi líto, že v té sračce hrál také Carlos Bernard, tj. představitel T. Almeidy v seriálu 24 hodin.

Na Žižkově válečném voze (1968)

Je to již šestý film s tématikou husitství, který jsem shlédl a myslím, že více jich alespoň zatím neexistuje. Film dávali nedávno na CS Filmu, velice mě překvapilo, že ho vysílali s anglickými titulky. Film nesl název Ondras fight for freedom (Ondrův boj za svobodu), což je pro obsah filmu mnohem výstižnější než zavádějící znění "Na Žižkově válečném voze." Ondra za pomoci dalšího chlapce (mladičký Jan Kraus) a zkušeného válečníka (výtečný František Hanus) se snaží vysvobodit svého otce ze zajetí krutého pána ze Švamberka. Žižka ztvárněný Iljou Prachařem je pouze vedlejší postavou, jakýmsi symbolem. Film je stejně jako Vávrova husitská trilogie zasazen na samý počátek husitských válek, poněvadž Bohuslav ze Švamberka bojoval proti husitům v letech 1419 a 1420 (zažil hořké porážky od husitů u Nekmíře a Sudoměře), brzy poté byl zajat, po roce zajetí se přidal na stranu husitů, jejichž zájmy horlivě hájil až do své smrti při obléhání rakouského Retzu v roce 1425. To píši jen na vysvětlenou těm, kteří neznají zajímavé osudy pána ze Švamberka, jehož osudy beletristicky zpracovala Jana Janusová v románu Labuť a kalich. V tomto filmu je Bohuslav ze Švamberka silně negativní postavou, kterou ztvárnil Martin Růžek (je ironické, že 4 roky předtím hrál ve Spanilé jízdě veskrze kladného Prokopa Velikého). Ke kvalitám filmu: v kontextu ostatních "husitských" filmů je tento snímek nejslabší, jedná se o smyšlený příběh odehrávající se na pozadí historických událostí. Na tom by nebylo nic špatného, avšak v tomto případě se jedná o příběh velmi naivní, čemuž nasazují korunu trapné "válečné a akční" scény. 50-55 %

Transport z ráje (1962)

Sdílím názor Hirnlega. Zcela průměrné válečné drama, čekal jsem od toho víc. I pro mě je velkým kladem přítomnost známých herců, kteří v tomto filmu vícéménně začínali - nejen Potměšil a F. Němec, ale také třeba Vinklář nebo Abrhám. Tradičně výborní Zdeněk Štěpánek a Ladislav Pešek a k tomu překvapivě dobrý Ilja Prachař. Příběh sám o sobě má pár silných momentů, ale celkově je jak znovu říkám jen průměrný.

Drsná Planina (1979)

Průměrný dobrodružný film mapující neklidné pohraničí v poválečných letech. Překvapivě málo politických vsuvek, i když některé tam samozřejmě jsou (poslech protikomunistického projevu v zahraničním rozhlasovém programu), ale bohužel také málo napětí a skoro úplná absence akčních scén, které přece k tomuto žánru patří... Jasné tři hvězdičky.

Uštvaný válkou (1969)

Poměrně zábavný film o protinacistickém hnutí v Československu. Děj filmu je ale naprosto neadekvátní a fiktivní. Tím myslím především partyzánský způsob boje vedený naším národem proti nacistům v DOBĚ EXISTENCE ĆESKOSLOVENSKA, proboha co je to za blbost??? Podzemní hnutí odporu vzniklo logicky až po 15. březnu 1939 a první partyzánské skupiny v r. 1942 (např. Zelený kádr na střední Moravě). Jméno hlavního českého odbojáře zní navíc řecky... Napřed jsem si myslel, že pojmem Československo je míněn Protektorát Čechy a Morava, ale to asi těžko, poněvadž ke konci filmu se mluví o zániku Československa a jeho obsazení nacisty...

Ta chvíle, ten okamžik (1981)

Tohle má být povrchní a nepřesvědčivý snímek??? Jeden z nejlepších Sequensových výtvorů, neprávem zapomenutý film a pro mě osobně extratřída mezi našimi filmy, jejichž děj se odehrává v Protektorátu Čechy a Morava. L. Munzar zde hraje nacistu (pokolikáté už?), František Němec exceluje v hlavní úloze lékaře, kterého okolí neprávem považuje za zbabělce a kolaboranta.

Bezejmenná kóta (2004)

Koupil jsem si tento čtyřdílný miniseriál za pět pětek očekávaje oddechovou komorně natočenou válečnou historku a kupodivu jsem dostal přesně to, co jsem čekal. Je vidět, že Rusové nezapomněli na hrdinství svých předků v boji s hitlerovským nacismem, zejména po nástupu Putina vzniklo v postkomunistickém Rusku poměrně dost filmů a seriálů s tématikou druhé světové války.

Pohádka o Honzíkovi a Mařence (1980)

Jedná se o velmi kvalitní podívanou nejen pro děti. Kam se hrabou hrané pohádky... Nejen Karlové Zeman a Svoboda, ale i pánové Munzar či Filipovský se zasloužili o tento pěkný kousek.

Napola: Hitlerova elita (2004)

Povedený německý film, který se věnuje méně známým aspektům života v nacistické říši. Divákovi je dobře prezentována brutálnost, nesmiřitelnost a zvrácenost výchovy mládeže v nacistickém duchu. Asi nejenom pro mě byly vrcholem scény s granátem, zamrzlým rybníkem a mladými sovětskými vojáky. Z německých filmů o nacismu jde bezpochyby o jeden z nejlepších vůbec. 75 %