Nahota na prodej (1993)

Nejedná se o žádný zázrak a po filmařské stránce už vůbec ne. Ale 25 % tomuto filmu je strašně málo. Samotné akční scény jsou až na bitku skinheads a Cikánů dost špatně natočeny. Krampol, Vaculík a Třísková přehrávají, ale taky docela baví. Hudba od Soukupa je šitá přímo na míry filmu.Syrovost příběhu a žádné nepřikrašlování situace u nás na začátku 90. let jsou opravdu vzácným jevem v naší kinematografii. Buď točíme hořkosladké filmy, komerční komedie nebo filmy kritizující komunistickou minulost případně nacisty - nic proti, ale natáčení filmů zobrazujících stinné stránky současné doby bez retušování jsou také potřeba. Tím dávám najevo, že jsou mně blízké názory těchto uživatelů: choze, Isherwood, Ivoshek, sinp, cariada, EdaS k tomuto filmu. Opravdové shity od Olmera následovaly po natočení Nahoty na prodej.

Poklad Inků (1966)

Mírně nadprůměrný dobrodružný film, který by si rozhodně zasloužil vysílání v televizi, zvlášť když tři slátaniny: Firehand, Apanači a Petrolejový princ opakují neustále. Není to moc podle knihy, je zde až moc humoru, ale jedná se o film z velmi atraktivního a exotického prostředí, což mu dává jistý šmrnc. Výborný Guy Madison, který ukazuje, že mu jdou i kladní hrdinové (výborně zahrál i padoucha Bradleyho ve filmu Old Shatterhand). Hudba ve filmových mayovkách je obecně skvělá, ale v tomto filmu je jedna z těch nejlepších. 75 %

Hledá se Johnny R. (1966)

Lex Barker v záporné roli... Na to že hraje obávaného vraha, působí až příliš sympaticky a nakonec se obětuje. Ve filmu si menší roli zahrál i Ralf Wolter (hrál Sama Hawkinse, Halefa i Hasenpfefra). Film má dobrou atmosféru, jednoduchý příběh, není příliš dlouhý. Nic velkolepého, ale ani urážejícího. Dobrý filmový i westernový průměr. Pokud si dobře pamatuji, tak má film mnohem lepší dabing než mayovky nadabované v 90. letech, např. Apanači nebo Petrolejový princ. 60-65 %

Vinnetou (1980) (seriál)

Že takřka vše s Pierrem Bricem v roli Vinnetoua je natočené jen na motivy románů K. Maye, je jasné každému čtenáři aspoň trochu zběhlému v díle tohoto autora. Ale natočit seriál, kde má Vinnetou zcela poraženeckou náladu a nechá si od darebáků vše líbit, to opravdu ne. Nebýt této velké závady, dal bych seriálu hvězdy dvě. Některé díly mají totiž atmosféru a jsou poměrně napínavé. Jiné jsou však na pokraji hvězdičky a odpadu.

Vlčí smečka (1993)

Velice povedený film, jeden z nejlepších ruských či sovětských, které jsem kdy viděl (no zrovna moc jich nebylo). Politický thriller s akčními prvky, kde se stále něco děje, byť jde většinou o zákulisní intriky a jejich odposlech dalšími intrikány. Jedná se o autorskou verzi příběhu, určitě ne všechno bylo tak, jak je to ve filmu. Úplnou pravdu se však nikdo nikdy nedozví. Souhlasím s výborným hodnocením Rolanda Bykova v roli Chruščova. Akční scény se mi celkem líbily, až na to zrychlení moskviče... Škoda, že filmů z historie SSSR na této úrovni není více. Točit by bylo opravdu co, např. odstavení a likvidace Beriji Chruščovem, etnické čistky za Stalina, filmy na pozadí občanské či velké vlastenecké války, atd. atd. atd.

Studený jak kámen (1991)

Tento film je úplně v pohodě. Pozdější akční filmy plné rádobyfilozifických řečí a mouder nemám rád. Akční film má vypadat podobně jako tento snímek, i když je v něm až přespříliš brutality a sprostých slov. Bosworth sice není herec, ale totéž platí o Arnoldovi Schwarzeneggerovi. Oba dva však mají ve svých filmech svaly, což z nich dělá ty pravé akční hrdiny. Jako velmi dobrý herec se zde ukázal Lance Henriksen. Filmu dělá čest i skvělý český dabing a v neposlední řadě vhodná hudba.

Souboj u El Diablo (1966)

Drsný a brutální western s napínavým a ne zcela černobílým dějem. Indiáni jsou zde zobrazeni sice jako krutí bojovníci, ale netřeba v nich hned vidět záporné postavy. Film ukazuje a zmiňuje i násilí bělochů vykonávané na této barevné menšině. Vyloženě záporné postavy ve filmu skoro absentují. Skvělé herecké výkony, jeden z těch lepších dabingů z doby po roce 1989, akční podívaná, velice slušná hudba, drsná krajina. Tento film strčí do kapsy řadu zprofanovaných westernů včetně Sedmi statečných. 85 %

Atentát (1964)

Patřím k těm, kterým se tento film líbí. Poměrně věrná rekonstrukce atentátu na Heydricha nebo ještě lépe: film držící se základních historických bodů (nové filmy Anthropoid a HHhH alias Smrtihlav jsou v tomto ohledu mnohem horší). Kdo chce znát co nejpřesnější průběh historických událostí, nechť se obrátí jinam - do odborné literatury či do archivních dokumentů. Atentát na zastupujícího říšského protektora má dozajista i bílá místa jako jiné historické události. Škoda jen, že film není barevný. Herecké výkony jsou dobré, herci vhodně vybráni, jedná se o důstojný pomník hrdinům II. odboje (v tomto případě parašutistů ze západu a domácích odbojářů, kteří jim pomáhali - i když ti jsou ve filmu spíše v pozadí). Howgh!

Zvěd (1983)

Příběh filmu není nezajímavý, ale zpracování je tak nudné a zdlouhavé, že tomu nemohu dát více než dvě neslané nemastné hvězdičky. Tato pozdní indiánka s Gojko Mitičem patří k tomu nejslabšímu, v čem hrál. Apropos někteří Mongolové mně jako indiáni seděli, jiní zase vůbec ne. Vybrané mongolské prostředí celkem odpovídá mým představám o americkém jihozápadu. Cooperův román "Stopař" jsem sice nečetl, řekl bych však, že se v tomto případě jedná o shodu názvu (Scout) a nikoliv o volnou adaptaci Cooperovy knihy. Děj filmu je situován do 2. poloviny 19. století, kniha Stopař od J. F. Coopera se odehrává na konci 18. století. 35 %

Pokrevní bratři (1975)

Žádná sláva to rozhodně není, příběh mohl být mnohem zajímavější a napínavější, než jak to nakonec dopadlo. Nemyslím si však, že jde o nejhorší indiánku s Mitičem. Pokrevní bratři se mně líbí více než Zvěd, Smrtelný omyl nebo Ulzana (to je podle mě nejhorší "mitičovka"). Možná je tento film tak špatně hodnocen i kvůli tomu, že Dean Reed emigroval ze západu na východ a pak byl využíván komunistickou propagandou. Pravda, v tomto filmu neukázal ani žádné herecké vlohy... asi 45 %