Rukojmí v Bella Vista (1979)

Beru tento film jako jakousi socialistickou bondovku. V rámci seriálu 30 PMZ patří dva díly, z kterých byl tento film složen, k tomu nejlepšímu v seriálu. Rukojmí má zajímavý děj, pár akcí (pro někoho trapné, podle mě určitě realističtější než např. ty z bondovek), výborné herecké výkony, krásné kubánské prostředí, hudbu pana Lišky. Exotický dobrodružný snímek pro který mám slabost. Protivníky československé StB zde jsou bývalí nacisté a ne naši lidé, kteří komunistům vadili. To jen pro ty, kteří hážou celý seriál do odpadu z politických důvodů a tvrdí, že ve všech dílech komunistické zlo vítězí nad demokraty a nevinnými lidmi. Jiří Hradec (Jelínek) říká, že se golf naučil hrát v Kateřinské Hoře s panem farářem. O Bartolomějské ani slovo...

Smrt si říká Engelchen (1963)

Jeden z mnoha povedených českých filmů natočených v 60. letech. Vynikající herecké výkony, mimořádná předloha (naštěstí nebyla zprzněna scénařem), strhující a zajímavý děj, nepolitičnost, ukázka partyzánů jako charakterově a morálně odlišných lidí (ne všichni jsou jednoznačně kladní - viz. Lackovičova postava), syrový a surový film, přiblížení války a zejména partyzánského způsobu boje divákovi to jsou velké klady filmu. Záporem je pro mě hudba (není vůbec špatná, ale často je až příliš hlasitá), černobílý obraz (mám holt rád barvy) a dlouhá stopáž filmu. Celkově dávám tak zasloužených a výborných 85 procent.

Devět kruhů pekla (1987)

Jako již tradičně skoro u všech českých filmů natočených v období 1948-1989 nelichotivý "oficiální text distributora." Výjimkou jsou samozřejmě trezorové filmy a pár dalších výjimek... Ale radši k samotnému filmu: byť byla ČSSR přátelská vůči Vietnamu, je i tak překvapením, že byl během komunistického režimu natočen takový snímek - snímek mapující zvěrstva ultramaoistických komunistů prováděná v Kambodži na vlastním lidu (k tomu také na Vietnamcích žijících v Kambodži). Samozřejmě se ve filmu neobjeví pojem rudí Khmérové natož komunisté, místo toho je použit pojem "Polpotovci." Přesto film považuji za poměrně kvalitní, chvílemi má dokumentární charakter - především obsazení hlavního města Kambodži Rudými Khméry a následné dření kambodžanů na rýžových polích provázené brutalitou a propagandou zvrácených "Polpotovců." Nebýt Kňažka a pár dalších čs. herců v malých rolích, považoval bych i já tento film za zcela nečeský, je to jeden z nejbizarnějších českých filmů (včetně koprodukčních) z hlediska tématiky , filmového zpracování a pojetí příběhu. Kdysi jsem si myslel, že v 80. letech (zejména pak v II. polovině) vzniklo naprosté minimum kvalitních českých filmů, jak hluboce jsem se mýlil...

Operace Silver A (2007) (TV film)

Opravdu historici tento film tak strašně sepsuli? V kulturně-historické revue Dějiny a současnost byl tento dvoudílný TV výtvor spíš chválen než haněn... Narozdíl od seriálu Tři králové, který byl specialisty na dané období rozcupován. Osobně se mně Operace Silver A velice líbí, velkou kaňkou je necitelné zobrazení Alfréda Bartoše, který je zde opravdu zobrazen jako bezcitné hovado. Těžko věřit, že takový byl ve skutečnosti. V jednotlivostech se film liší od historického příběhu, ale jako celek působí film poměrně věrohodně. Trochu mně vadilo neustálé hraní písničky Slunečnice. Herecké výkony byly na výborné úrovni, mně osobně překvapil hlavně Viktor Preiss v roli nacistického vyšetřovatele. Nicméně na pět hvězdiček to pro mě není, ale na silné čtyři ano. dodatek z 23. 9. 2009: povyšuji film na pět hvězdiček, je opravdu výborný. dodatek z 23. 4. 2011: Někteří historici film skutečně hodně zkritizovali, jmenovitě Jaroslav Čvančara a Vojtěch Šustek. dodatek z 26. 12. 2014: Stačí si přečíst fundovanou knihu Hana a Václav Krupkovi pod koly dějin od Jiřího Kotyka a zjistíte, že těch pikantností okolo výsadku je mnohem více. Alfréd Bartoš odmítl svou někdejší snoubenku Věru Junkovou, jež se poté pokusila otrávit. Bartoš ji proto zkusil namluvit Jiřímu Potůčkovi, který se do Věry opravdu zamiloval a ona do něho. Potůček od té doby silně neuznával Bartošovu autoritu, což byl průšvih, když šlo o velitele výsadku. Hana Krupková v průběhu výslechu na Stb o intimních stycích se Schultzem vypověděla: Styk ze strany Schultzeho nelze přímo říci, že by byl násilný, jelikož já v tom rovněž viděla možnost jisté úlevy v našem potrestání. Kniha se zabývá i osobami, jež po válce označovaly Krupkovi za kolaboranty a dokonce zcela nesmyslně jako viníky zkázy obce Ležáky. Jeden z nich (Rudolf Vařečka) byl bývalý přítel Hany Krupkové... Kniha, nepříliš velká rozsahem textu, je velice zajímavá a nevyhýbá se detailům, které by někteří fundovaní historikové vůbec nezmiňovali. Jiří Kotyk má moje velké sympatie za tohle dílo o dvou mladých hrdinech, které semlela doba obou totalit, přesto zřejmě za svůj život neudělali nic vyloženě špatného, naopak si sami prožili své.

Manituova bota (2001)

Kladem je prostředí a kostýmy (snad ještě hudba celkem šla). Ale to ostatní??? Naprosto trapné a ubohé, já se radši podívám na Prcičky než na tuhle zhovadilost, ve které si Herbig dělá legraci z jednoho z nejznámějších německých spisovatelů a to doslova, nejen z jeho tvorby. Jedna z postav filmu informuje druhou: To je Karel May. Ten myslí jenom na samé kraviny a ještě o nich píše. Něco takového tam zaznělo. Němci by spíš měli natočit mayovku podle románů Karla Maye. Poklad na stříbrném jezeře byl před 45 lety velmi výdělečný a pomohl oživit a zkvalitnit německou tvorbu, i většina dalších snímků z 60. let byla víceménně úspěšná (i když tyto filmy čerpaly z knih většinou jen pár postav a základní motivy), seriál Kara ben Nemsi ze 70. let je hodně podle románového cyklu "Ve stínu padišáha" a řekl bych, že je neprávem zapomenutý. Prapodivný seriál "Můj přítel Vinnetou", ve kterém je Vinnetou pojat jako odevzdaný a takřka zlomený člověk dosáhl neprávem jisté popularity, mj. i zásluhou častých opakování ve vysílání pro děti (které nabuzené nářezy ze 60. let čekaly neméně kvalitní seriál, ale pak byly v drtivé většině totálně zaskočeni touto zhovadilostí). Na konci 90. let spatřil světlo světa dvoudílný film "Vinnetou se vrací." V tomto snímku působí Vinnetou opět nevěrohodně a to pro změnu tím, že ho hraje sedmdesátiletý Brice. A pár let po této hovadině natočili Němci naprosto trapnou parodii Mannitouova bota. Karel May se obrací v hrobě! Ne, tutu parodii jako opravdový "Karl May Fan" neuznávám a jako divák tento film považuji za hodně nepovedený. Howgh!

Karavana otroků (1958)

Naivní, ale pěkný film. Tvůrci skloubili dohromady romány Pouští a Karavana otroků, které na sebe nijak nenavazovaly. Není to žádná "akčňárna" jako většina pozdějších mayovek, což mně však nevadilo. Možná bych dal i čtyři hvězdičky, ale film jsem viděl v nekvalitním obraze i zvuku - německém samozřejmě. Mně osobně se více líbí následující film "Lev Babylonský", kde hraje Karu jiný herec.

Komando (1985)

Tak tohle je již velmi velmi přehnané. Během čtvrthodinky zlikviduje osamělý profesionální voják stovky protivníků. Z toho stovku střelbou, která je opětována. Jako desetiletý až čtrnáctiletý mně to však nevadilo a dnes film beru jako zdařilou i když nechtěnou akční skorokomedii. I zde vyzdvihuji soundtrack. Tři až čtyři hvězdičky. Nakonec dávám z nostalgie čtyři.

Operace Daybreak (1975)

Historicky to určitě přesné není (ono "úplně přesně" nelze natočit nic, každá historická událost má bílá místa - na druhé straně masakr německých vojáků v kostele Cyrila a Metoděje je bohužel fiktivní...), ale čeští odbojáři jsou zde líčeni jako hrdinové všedního dne, což je podle mě pravda. Tento produkt ze západu je oslavou Gabčíka a Kubiše a všech, co jim pomáhali a to je něco, čeho si jako vlastenec cením.Film má dobré herecké výkony, zajímavou a vhodnou hudbu, spád a solidní akce. Podle mého názoru je tento film téměř na stejné úrovni jako Sequensův atentát z r. 1964. Atentát je historicky přesnější, Daybreak je heroičtější a akčnější (navíc je zde zobrazeno zničení Lidic, o čemž se v Atentátu jen mluví). Z novějších snímků se mi líbil více Smrtihlav než Anthropoid, nicméně na Operaci Daybreak nemá ani jeden z nich.

Na lavici obžalovaných justice (1998) (seriál)

Jeden z našich nejlepších polistopadových seriálů. Ani se nedivím, že ho zatím dávali pouze dvakrát. Vůbec nerozumím, jak v tomto díle někdo vidí agitku či prokapitalistický seriál... Sice je zde kritizována polistopadová justice na základě toho, že v ní převládají lidé, kteří byli horlivými přisluhovači za komunistů a podle toho to pak vypadá. Jenže kdo tohle všechno připustil? Řekl bych, že vlády po roce 1989 a také jistá osoba, která prominula komunistům jejich zločiny... Spousta důležitých dokumentů dokazujících komunistické zločiny a zvěrstva byla spálena na přelomu let 1989-1990 za naprostého nezájmu nastupující polistopadové politické garnitury... Po herecké stránce je seriál dosti nevyrovnaný, výborně zahrané jsou záporné role (Martin Štěpánek, Luděk Munzar, Tatjana Medvecká nebo Rudolf Hrušínský ml.). Chci věřit existenci takových postav, jakou zde hraje Jan Novotný. Reprízovat znovu prosím!

Smrt v červeném jaguáru (1968)

Zábavný filmeček natočený Haraldem Reinlem, který natočil ty nejlepší filmové mayovky a také nejlepší snímky z osmidílné série o agentu FBI Jerrym Cottonovi a tento díl je pro mě nejlepší "cottonovkou" vůbec. Výnosný obchod s vraždami na objednávku využívající osoby s psychopatickými sklony. Jerry ukazuje, že je skutečně borec, viz. např. zastavení rozjetého vagonu či bleskové přemožení trojnásobné přesily. 90 % Sešitové příběhy s Jerrym Cottonem jsou však naprostou slátaninou.