Odvážný Severino (1978)

Zvoleným prostředím se jedná o hodně atypický film, který se tak ani nedá vlastně označit za western. Odlišuje se i od ostatních "mitičovek". Velkým kladem je i rocková hudba. Východoněmeckému studiu DEFA děkuji za to, že se nezaměřovali jen na Apače a Siouxy, ale také na Seminoly, Tecumseha a v tomto případě dokonce i na indiány z argentinských pamp. 60 %

Ulzana (1974)

Nejhorší film s Gojko Mitičem o indiánech, nedá se na něj skoro vůbec dívat. Volné pokračování solidního filmu Apači se vůbec nepovedlo. okolo 20 %

Statečný Osceola (1971)

Hrubě podceněný film řekl bych. Jedna z nejlepších mitičovek . Tvůrci se opět inspirovali osudem historické postavy, floridského indiána Osceoly z kmene Seminolů, kteří patřili spolu s Apači a kmeny velkých plání (lakotské kmeny, Čejeni, Arapahové) k nejvzdornějším indiánům žijícím na území USA. Bohužel však romanopisci a filmaři na tento kmen zapomněli, není skoro vůbec v povědomí lidí - neprávem. Boje se Seminoli probíhali hlavně ve 30. a 40. letech 19. století, měly charakter partyzánských potyček v bažinaté krajině, USA ztratily stovky vojáků. Na straně Seminolů stáli i černí otroci, v tom film rozhodně nelhal. Vykreslení typicky zlého kapitalisty prozrazuje, jaký režim film natočil. Klady podle mě ovšem převažují. 65 %

Smrtelný omyl (1970)

Vyjma Ulzany nejhorší indiánský film s Gojkem. Zaujalo mě uvedení do příběhu a potom konec filmu, zbytek byl hodně nudný, bez napětí. 30 %

Bílí vlci (1969)

Jeden z těch lepších indiánských filmů s Mitičem. Klasický příběh o indiánech končící v tomto případě černě. Slušné napětí i přestřelky. Co člověk to názor, já považuji třeba tento film za podstatně lepší než tři podle mě nejhorší filmové mayovky ze 60. let (Vinnetou a míšenka Apanači, Petrolejový princ, Old Firehand). 55 %

Zlato v Black Hills (1968)

Dlouhá stopáž tomuto filmu dost škodí. Příběh tak ztrácí napětí a spád. Nemohu si pomoct, pro mě je tohle film patřící k horší půlce indiánských filmů s Gojko Mitičem. 40 %

Apači (1973)

Dost drsný a syrový film zvlášť vzhledem k tomu, že jde o film NDR s Gojko Mitičem v hlavní roli. Dějově je to primitivní, na druhé straně neromantické a akční s historickými prvky (střílení do Apačů dělem během "trhu" se údajně skutečně stalo), poslední přestřelka u srubu nemá chybu. 50-55 %

Tekumseh (1972)

Pro mě je tohle jasně nejlepší indiánka s Gojkem Mitičem. Jen Náčelník velký had se jí kvalitou hodně přibližuje. Kdyby tvůrci nešetřili, mohl vzniknout velkofilm se vším všudy. Herci a jejich výkony jsou na mitičovky na nadstandardní úrovni, nechybí přestřelky, film si obstojně poradil s historickým tématem. Kladem je i to, že si tvůrci všimli osudu Tecumseha, indiánského velikána. 75 %

Náčelník Velký had (1967)

Mnohem lepší než Synové velké medvědice. Vyjma Tecumseha nejlepší indiánský film s Gojko Mitičem (mayovky, kde hrál nepočítám!!). Film byl z větší části točen v Tatrách, prostředí je rozhodně krásné, Gojko Mitič hraje dobře, příběh mě bavil (já se u tohoto filmu nenudil) - možná je to tím, že jsem nečetl knihu ani nečetl jiná zpracování stejné látky. 4 hvězdy i když slabé já dám. Apropos Rolf Römer se mně taky nijak zvlášť nelíbí. Jestli mají "mitičovky" s filmovými mayovkami něco společného, tak je to obsazování nemnoha herců do mnoha rolí. V mitičovkách se to týká např. právě Römera, dále třeba Hanjo Hasseho a dalších. 70 %

Synové Velké medvědice (1966)

První film s Gojko Mitičem v roli indiána, pokud nepočítáme tři mayovky, ve kterých se spíše jen mihnul (vyjma Vohkadeha v Mezi supy). Film začíná opravdu zajímavě, nápadně připomíná filmové mayovky (např. Jiří Vršťala vzdáleně připomíná Herberta Loma), ale po chvíli se film začne horšit a nudí čím dál více. Celkem zábavný je konec, kdy Tokei-ihto ve stylu Johna Ramba zlikviduje snad desítku bílých banditů. 2,5 hvězdičky = 50 %