Bohéma - Past na svědomí (2017) (epizoda)

Tato epizoda poměrně dobře vykreslila, v čem spočívala "kolaborace" Vlasty Buriana s německými okupanty. Účast v jednom rozhlasovém skeči, kde byl Burian donucen zesměšnit exilového ministra Jana Masaryka, jej po válce přišla velmi draho, zatímco někteří skuteční kolaboranti nebyli nijak potrestáni.

Bohéma - A přece se točí (2017) (epizoda)

Velmi silný díl seriálu, který v prvé řadě představuje "umělecký filmový pomník" vlastenky, silné ženy a herečky Anny Letenské, která padla (v jejím případě šlo o podlou popravu v koncentráku Mauthausen) jako jedna z mnoha osob českého protinacistického odboje. Vůbec celkově seriál vykreslil naše filmové umělce v éře protektorátu poměrně kladně. Nechápu některá hodnocení, jež tvrdí přesný opak.

In einem wilden Land (2013) (TV film)

V Německu tento film propadl, dokonce ještě více než trilogie Vinnetou, která byla vysílána v roce 2016. Přikládám to však spíše německému vkusu, než kvalitám filmu, jež jsou nesporné – pěkný westernový příběh, který je aspoň do jisté míry založen na historických událostech. Ve druhé polovině nechybí ani kvalitní akce, hlavní hrdinka je velmi sympatická a navíc zahraná nádhernou herečkou Emilií Schüle. Film není natočen v USA, ale ani v Chorvatsku, nýbrž v Jihoafrické republice. Osobně nemám problém ani s tím, že film straní indiánům či Němcům, kteří především ze sociálních důvodů (zejména hlavní hrdinka) odešli z Německa do USA. Zum Schluss: ein wirklich toller Film!

Putování Jana Amose (1983)

Řekl bych, že dost podhodnocený film – rozhodně by si zasloužil více než 56 % (stav k 7. 3. 2023). Zřejmě nejlepší Vávrův film osmdesátých let se věnuje životu jednoho z největších Čechů vůbec. Navzdory tak těžkému životu, který si jen těžko umíme představit, po sobě Komenský zanechal obrovsky významnou stopu. Ozdobou filmu jsou také herecké výkony většiny aktérů, líbí se mi i hudba k filmu.

Zlatokopové z Arkansasu (1964)

S filmy Limonádový Joe nebo Vinnetou I se tento podprůměrný snímek nemůže vůbec rovnat, byť zde uvidíte i herce z obou zmíněných filmů. Matku Schoberové dokonce hraje M. Hoppe, která hrála v Pokladu na stříbrném jezeře paní Buttlerovou. Z filmových mayovek let šedesátých jsou horší než Zlatokopové z Arkansasu pouze filmy Old Firehand a Petrolejový princ, a to jen o prsa. Osobně považuji také řadu východoněmeckých indiánek s Gojko Mitičem za lepší než "zlatokopy" – Synové velké medvědice, Náčelník Velký had (rovněž natáčeny v Československu), Osceola nebo skvělý Tecumseh. Umístit meskalerské Apače do Arkansasu je nesmysl, stejné však učinili tvůrci filmových mayovek, např. Jicarillové byli apačským kmenem stejně jako Meskalerové (chyba filmařů ve filmu Vinnetou III). Lom Amerika tvoří kvalitní kulisy pro western/indiánku, avšak o českých lesích to platí podstatně méně. Meskalerové v tomto filmu nakonec pomůžou části bělochů, kteří je předtím likvidovali ve dvou krvavých bojích... Suma sumárum se jedná o podprůměrný film, jenž je pro nás zajímavý zejména českou účastí na něm.

Detektiv Martin Tomsa - Camel story (1994) (epizoda)

Z celkového počtu dvanácti reprízovaných dílů seriálu je Camel story druhým nejhorším. První řada (epizody 1-6) je zřejmě tou nejslabší, poněvadž předchozí díl Zimmer frei je z těch, které si pamatuji, vůbec nejhorší. Další dvě epizody z první řady (Vůně peněz, Lambada) si vůbec nepamatuji. Stejně jako výborný díl Flek na hru je ČT nikdy neopakovala. Z reprízovaných dílů je nejlepší Zlatá klec (6. díl), tato epizoda strčí Zimmer frei a Camel story do kapsy.

Detektiv Martin Tomsa - Bratři (1998) (epizoda)

Z poslední řady seriálu (epizody 13-18) mám nejraději Případ Anděla (úplně nejlepší díl seriálu) a Tóninu smrti, avšak i epizoda Bratři se povedla a v rámci seriálu patří do nadprůměru. Michal Dlouhý výborně hraje jednoho z mnoha svých televizních/filmových padouchů. Skutečnost, že Michal Zach (M. Dlouhý) spolu s kumpánem Axmanem přepadli Tomsu a zdemolovali mu byt, vedla nakonec ke zmaření jejich zločinných plánů. Tomsa rovněž v tomto díle prokázal kvality dobrého kriminalisty, což neplatí samozřejmě u všech epizod.

Detektiv Martin Tomsa - Osudná nadílka (1998) (epizoda)

Podle mě spíše slabší díl poslední řady (epizody 13-18) seriálu, avšak zároveň se jedná o zajímavý a "klasický" detektivní příběh. Potěší skvělý Luděk Munzar, dobrá je také Zuzana Slavíková v roli jeho nešťastné dcery.

Detektiv Martin Tomsa - Bílá past (1995) (epizoda)

Otevírací díl druhé řady (epizody 7-12) seriálu řadím mezi top části celého seriálu. Jedině o "Případu Anděla" mohu zcela jistě říct, že se mi líbí ještě více než Bílá past. Tomsa je na stopě výroby a distribuce tvrdých drog, přičemž pozná, že slepá láska svádí jedince k velkým zločinům. Jestli vypadá Tomsa v některých dílech seriálu jako packal, ňouma či otloukací panák, v epizodě Bílá past to rozhodně neplatí. Policii pomůže měrou vrchovatou, navíc velmi snadno odrazí dva fyzické útoky dvou různých narkomanů.

Detektiv Martin Tomsa - Zlatá klec (1995) (epizoda)

Nejčastěji reprízovaný díl první řady (epizody 1-6) seriálu. Slušný kriminální příběh, který strčí do kapsy epizody Zimmer frei a Camel story. Další tři díly první řady ČT nikdy neopakovala, avšak na základě letmé paměti si myslím, že díl Flek na hru je kvalitnější než Zlatá klec. Ve "Zlaté kleci" vystupuje řada pohledných hereček – Studenková, Hrubešová či Kuklová.