• Krátkometrážní

Darwinova noční můra (2004)

Katastrofálna estetická stránka film, PIUSSIzmus - celá audiovizuálna stránka zanedbaná, film sa striktne zameriava iba na obsah (čo nieje vôbec zlá idea, obviously ale tak všetko má svoje medze). Z filmu si pamätám asi tri zábery zo snahou o kompozíciu. Každopádne výpovede sú naozaj silné.

Bódhisattva v Petržalke (2011) (studentský film)

Zatiaľ najlepší film od Kuhna (konečne nezapodieva tak zlou muzikou ako je rap). Prekvapivo prirodzené, dobre vymyslené no a teda tak trošku sa snaží podobať scéne z Pulp Fiction (a podobný pocit z toho aj ide).

Black Metal Veins (2012)

Dobrý začiatok ale potom to už priamo úmerne s minutážou ide dole vodou. Zbytočne dlhé, monotónne a po čase nudné. S muzikou to má spoločné len málo ( už len podľa názvu som očakával viac) je to len taká omáčka. Je to sonda do komunity feťákov počúvajúcich black, treba podotknúť ,že niektoré ich výpovede boli naozaj silné.

Absolventi: Svoboda není zadarmo (2012)

Slušne natočený, ozvučený, zostrihaný, výber témy dotýkajúci sa veľkého množstva obyvateľstva, aktuálny, smutný a pravdivý. Nadopujete sa dávkou nihilizmu a ste pripravený pochybovať o svojej budúcnosti... Čo filmu treba vytknúť je výber protagonistov ktorý sú všetci z jednej akadémie. A aj ten výber nie je zrovna reprezentatívny. Najviac uvedomelý a najviac hovoriaci k téme je jednoznačne steward kdežto na druhej strane úplne zbytočná postava (tak ako aj zbytočný človek) je pseudoumelec.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Zatiaľ najhorší film G. del Tora. Klišé, donekonečna opakujúca sa paradigma postáv (ešte k tomu zle napísaných), celý film je jednoducho postavený na efektoch ktoré pre mňa boli kontraproduktívne, pri bitkách bolo na obrazovke až veľa elementov a rôznych faktorov že jednoducho sa nedokážete orientovať v obraze (v ktorom stále máte dážď, more, oheň, padajúce kusy domov a to všetko točené hektickou kamerou. Neviem prečo som vlastne od Kaiju čakal viac.

Jiroovy vysněné sushi (2011)

S názormi protagonistov sa nestotožníte ale otvárajú cestu úvahám,.za pomerne plytkým dokumentom o jedle sa skrýva oveľa viac je to úvaha o existencializme, životnej filozofii, mentalite v akej vyrastáme a samotnom systéme v ktorom žijeme. Do toho kultivovaná pokojná obrazová reč.

Syčák Hesher (2010)

Netreba sa nechať odradiť primitívnymi rečami a vulgarizmami, skrýva sa za nimi oveľa viac. Hesher je Susserov prvý celovečerný režijný debut, po scenáristickej stránke máme presne v prvých desiatich kľúčových minútach expozície znázornenú tému a hlavnú postavu a jej dramatickú potrebu - jeden z ukážkových príkladov. Herecke obsadenie poteší, tragédka Portman, Rainn Wilson trpiaci post traumatickym stresom a Joseph Gordon-Levitt si drží kvality a ukazuje sa v inom svetle na aký sme zvyknutý. Hesherovu (Leviitt) mystickosť utvára aj to že nepoznáme vnútorný život postavy (život postavy sa odohráva od narodenia po okamžik začiatku film) ale poznáme iba vonkajší (život postavy prebieha od začiatku filmu do konca). Hesher je v zásade kladná postava ktorá jednoducho musí každú pozitívnu reakciu pokaziť negatívnou proti reakciou. Nutnosť podotknúť ,že soundtrack si vychutnajú priaznivci thrash a heavy metalu.

Pan Nikdo (2009)

V skratke, film vás núti byť v strehu aby vám nič neušlo a aby ste naozaj všetko pochopili, vymyká sa akejkoľvek scenáristickej paradigme a aj napriek tomu funguje, veľmi pekne štylisticky spracované, pôsobivé, časťami až náučné. Výber soundtracku určite poteší.

Spalovač mrtvol (1968)

Milota je vycibrený kameraman, Herz geniálny režisér a Hrušinský famózny herec. Po vizuálnej stránke sú tu jedny z najsofistikovanejších prechodov zo scény na scénu vôbec spojené s experimentálnym strihom a kamerou sa vymykajú doby a ešte k tomu spojené s obsahovou stránkou tvoria zážitok ktorý ostane v divákovi dlho rezonovať.

The Divide (2011)

Xavier Gens obhájil svoje kvality a ukázal že dokáže ísť aj do psychologickej hĺbky. Rozklad spoločnosti, strata dôstojnosti (a rozumu), ponorková choroba, paranoja, zvrhlosť, smrť, únos, mučenie, to všetko uvidíme v dvoch hodinách filmu (a tento krát dokonca s významom). Kontroverzné stvárnenie vývinu postáv ktoré sa menia od začiatku do konca, s vynikajúcim obsadením. Audiovizuálne je film zvládnutý bravúrne, Jean-Pierre Taieb skomponoval nezabudnuteľný soundtrack ktorý dodáva už tak dosť silnej atmosfére atómového krytu (čo záber to krásny obrazec hodný zarámovania) ešte silnejší ráz.