• Pohádka

Forrest Gump (1994)

Tento film je podle mého názoru zatím vrcholem Toma Hankse. Tvůrcům se povedla skvělá chronologie titulního hrdiny od dětství až po dospělost. Kdo tento film neviděl, přišel o mnoho. Už když v úvodních titulcích sledujeme peříčko snášející se k zemi, můžeme tušit, že půjde o citlivě laděný příběh ještě citlivěji zpracovaný. V tomto filmu je zmapována tak dlouhá doba a je tak nabitý mnoha situacemi, že kdykoliv se na něj podívám, nacházím v něm stále něco nového. Skutečně krásný film po všech stránkách.

První republika (2014) (seriál)

Seriál, o kterém se hodně psalo a hodně jsme si od něj slibovali. Musím říci, že mě nezklamal. Po dlouhé době kvalita po všech stránkách. Vtáhl mě do děje během pár minut, žádné zbytečné prology, tvůrci jdou ihned na věc a během chvíle jsem měl pocit, že nesleduji první díl, ale alespoň pátý, kde teprve u jiných seriálů začínáte vnímat charaktery postav. Skvělé exteriéry, perfektní dobové kostýmy a rekvizity. Celé dílo je nasnímáno s jakousi patinou, je potlačena zbytečná barevnost a každý záběr by mohl tvořit zarámovaný obraz od prvorepublikového malíře. Seriál se opravdu povedl a tvůrcům patří dík, že stvořili skutečně kvalitní české dílo. Pět hvězd hned po prvním díle.

Kolja (1996)

Tento film si právem zaslouží všechna ocenění, která získal včetně toho nejvyššího u nás - Českého lva i ve světě - Oscara. Tandem otec a syn, Zdeněk a Jan Svěrákovi ukázali světu, že umíme udělat po všech stránkách hezký a kvalitní snímek. Příběh, který pan Svěrák starší napsal, je úsměvný, má náboj, má zápletku, má zkrátka vše co má dobrý scénář mít. Režisér Jan Svěrák se své role zhostil také mistrovsky od obsazení výtečnými herci včetně titulní role až po konečné zpracování. Jan Svěrák je pověstný svými "hravými" záběry, kde se zaměří na určitý detail a ani v tomto snímku na ně nezapomněl. Detailně vidíme štětec, kterým Louka vybarvuje písmena na náhrobku, Hrot tužky, kterou doktorka popisuje krabičku léků. Osobně se mi moc líbil detail podlahy ve svatební síni, kde v koberci vidíme vyšlapané otisky dámských podpatků nevěst, které si zde za dlouhá léta odstály svůj svatební obřad. Jsou to maličkosti, ale i ony jsou důležité k celkovému laskavému dojmu, kterým na vás film zapůsobí. Dávám tomuto filmu plný počet hvězdiček, ukázal nám i světu, že v malé české zemi umíme ještě stále filmové řemeslo dělat dobře.