• Romantický

Lady Chatterley (2006)

Kvôli tejto adaptácii som si dala námahu a prečítala si po rokoch opäť originál a musím konštatovať nasledovné. Áno v origináli bol Mellors, Wragby bolo oveľa pochmúrnejšie miesto na život a Constance rozhodne nepôsobila ako žena, ktorá vyšla po rokoch z kláštora. Ale o tieto detaily až tak veľmi nejde. Skutočná podstata románu je znovuzrodenie ženy prostredníctvom spočiatku erotickej príťažlivosti muža, ktorá neskôr prerastie do súzvuku dvoch duší, napriek rozdielnemu spolocenskemu statusu a minulosti. Constance je ochotná obetovať všetko, aby žila v mene tohto vzkriesenia a hájnik je zase ochotný bojovať s typicky mužskou tvrdosijnostou a falošným pocitom hrdosti, pretože našiel ženu, ktorú vždy hľadal. A tuto podstatu sa režisérovi podarilo vykresliť. City nie sú nadnesene ani vybičované do extrému ale plynu pomaly a zľahka, tak ako sa vzťah postupne vyvíja a napreduje. Koniec ostáva otvorený, tak ako kniha a dáva prísľub svetlým zajtrajškom a nádej tým, ktorí stale dúfajú, že je niečo podobne možné aj v reálnom živote. A verte, že je, ale to je uz iný príbeh :-)

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)

Tak fajn. Dvojka neprekonala jednotku, nepriniesla nič zásadne nové a dejová línia trochu škrípala, ale stále ma bavil unikátny rukopis a temna atmosféra "Mesta hriechu", ktoré na svoje prsia vždy privinie tých najväčších odpadlíkov. A keď sa ešte objavi podmanivá potvora v podobe Evy Green a že jej oči, nie "trojky", boli riadne zelene ;-) a nepoučiteľný Gordon-Levitt, odpustíte Rodriguezovi aj tieto drobné nedokonalosti. A musím oceniť aj vskutku výborný český dabing, ktorý filmu dodával tu správnu ponurú atmosféru.

Její případ (2005)

Nuž ženy to jednoducho vo svete mužov nemajú ľahké. A aj keď by sa dalo polemizovať, či žena skutočne patrí do uhoľnej bane, keď je už raz tam, malo by sa s ňou zaobchádzať ako s ľudským tvorom a nie iba objektom nohavíc natlakovanych testosteronom. Zaujímavý historicky precedens vďaka ktorému aj muži dnes môžu s radosťou využívať komfort toi-toiok :-)

Než přijde zima (2013)

Jeseň života jedného páru, ktorého život na prv pohľad vyzerá ideálne - úspešný lekár, šťastná rodina, životný komfort, ktorý im nejedny závidia. Ale aká je realita? Tak ako to v živote býva, to čo sa javí ako dokonalé, máva zvyčajne trhliny a v živote každého sú 13 komnaty, ktoré sa bojí odomknúť. No a tie Paulove a Luciine začínajú vyplávávať na povrch, keď manželskú rutinu na ruby obráti Lou - symbolicky kľúč k osobným tajomstvám a nanaplneným túžbam. Pomalé plynutie deja pomáha lepšie nasať smutnú atmosféru osobných tragédií. Aj samotný záver necháva priestor pre tichu kontempláciu, podfarbenú nadhernou adaptáciou hudobnej klasiky v podaní Leily Bekhti. A čo Vy? Našli ste ten svoj kľúč?

Čas smyslnosti (1995)

Za mna absolútne precenovany film. Iritujuci, povrchný, gýčový. Ničím ma neoslnili ani herecké výkony. A apropo zmieňovaná zmyselnosť sa filmu vyhla na míle.

Snídaně u Tiffanyho (1961)

Jeden z nezabudnuteľných hereckých výkonov Audrey, ktorý v mnohom predčil literárnu predlohu. Vdýchla Holly milotu, šarm, priam rozkošnú naivitu a nevinnosť, vďaka ktorým sa nad jej morálkou ani na chvíľu nepozastavite a už tobôž ju nebudete odsudzovať. A bonusom navyše je prijemna hudba a skvele kostýmy, vďaka ktorým každý jeden obraz pôsobí ako módny editorial.

Zhŕňajova nevesta (1978) (TV film)

Absolutny výkvet pôvodnej generácie slovenských hercov. Vynikajúca Kronerova, Slabejova, nezabudnuteľný Muller, chutná Vecerova a Vajda. Osviežujúci scenár doplnený chytľavou hudbou. Priamočiara mravouka podaná formou, ktorá nikdy neomrzí. Ani po toľkých rokoch, práve naopak.

Výchozí bod (2014)

Sme len tu a teraz alebo existujeme súbežne vo viacerých svetoch a naša duša si prostredníctvom prežívaných emócií a zážitkov vytvára viacdimenzionálnu pamäť? Je to vôbec možné? A čo je tým pojítkom? Láska, nevypovedané a nedoriešené vzťahy, vďaka ktorým si duše napokon nájdu vždy opäť cestu k sebe? Na tieto otázky hľadá odpoveď mladý lekár Ian Gray vo vizuálne veľmi pútavom a netradičnom pohľade na časopriestor a reinkarnáciu. A ak ste doteraz pochybovali či sú oči skutočne okná do duše, po zhliadnutí tohto filmu viac nebudete.

Nejvyšší nabídka (2013)

Nuž neoplatí sa veru veriť nikomu. A už vôbec nie žene s Monkovskou úchylkou a navyše ak po rokoch izolácie zahorí čistou láskou k obstarožnému panicovi s utajovaným pokladom. Geoffry Rushovi role podivínov jednoducho sedia a bez jeho prítomnosti by film postrádal gradáciu, napätie a tajomno. Záver určite prekvapí aj nejedného odborníka na konšpiračné teórie. Ja som sa bavila, aj keď pre Virgila to na koniec asi taká veľká zábava rozhodne nebola ;-).

Ona (2013)

Skvelá novodobá love-story podčiarknutá výborným Joaquinom. Veľmi originálny námet a bohužiaľ ani nie až tak veľmi vzdialený realite. Oceňujem aj skvelý český dabing Samanty, ktorý dal tejto kybernetickej romanci ten správny smutno-bôľny náboj. Verme len, že skutočne ľudské city ešte majú nádej a high-tech láska nás tak skoro nečaká.