• Romantický

V Paříži (2006)

Chcela som dať povodne 3 ale dávam **. Veľmi slabé spracovanie, ktoré bojuje s tradičným francúzskym rukopisom. Honore sa zasekol niekde v 70 rokoch, takze nechýbajú ani spievajúci protagonisti, nefunkčná rodina, hochštaplersky brat a tony cigariet. Bohužiaľ sa dobrý nápad stratil vo filmárskom klišé.

Hlava v oblacích (2004)

Dávam 4* ale len kvôli celkovej atmosfére, za ktorú film vďačí najmä skvelej Sharon, ktorá viac menej príbeh ťahá sama. Celkom obstojne jej sekundujú Penelope a Stuart, vďaka čomu sa rozohráva zaujímavá romanca na pozadí závažných historických udalosti. Samotný dej však zaostáva za silou emócie v danom okamihu, na ktore kladie režisér väčší doraz než na historické fakty. Bez Sharon by bol film podpriemerný.

Milovat smrt (2013)

Netradičné spracovanie vyvoláva miestami nutkavý pocit stlačiť ovládač a vypnúť. Keď sa však divákovi podarí oprostiť od emočne vyhraneného podania, s plynúcimi minútami dej začne dávať zmysel. Na rozdiel od "Borgmana", ktorého bizarnosť a obsesia nezmyselnym zabíjaním v závere graduje, v tomto prípade naopak dochádza k zásadnému zlomu. Život vs. smrť, empatia vs. emočná apatia. Ian sa celý film pohybuje na rázcestí a hoci ho smrť priťahuje, stále mu niečo bráni urobiť posledný krok. Postupne sa z temnoty posúva do svetla a objavuje na živote to podstatné, čím naopak záver vyznieva pozitívne a motivačne. Dej umocňuje skvelá kamera a výborná hudba. Chválim vizuálne skvelý úvod filmu.

Matrix Revolutions (2003)

Grandiózne finále, ktorému sa snáď vyrovná iba Jacksonov "Návrat kráľa". Vizuálne pre mňa doteraz žánrovo neprekonateľné. Životná rola Huga Weawinga aj Keanu Reevsa, ktorým kontruje len Elrond a Budha. Strhujúca záverečná alegória boja "Krista" s "Antikristom" v novodobom podaní, podčiarknutá ako vždy skvelou hudobnou produkciou Dona Davisa, ponúka neopakovateľný zážitok. Vizuálne dokonalé a nadčasové. Možno by som len odstrihla záverečnú scénu a nahradila ju lepším teasrom návratu "Spasiteľa". Verím, že súrodenci Wachowski ešte nepovedali posledné slovo. Bola by to večná škoda!

Saša (2010)

Po "On je taký pekný", opäť ďalší svieži film na comingoutovú tému, tentokrát v nemeckom podaní. Spracovanie má niečo z Bregovicovej humornosti a uletenosti "Samotářov", vďaka čomu pôsobí oveľa uvoľnenejšie a zároveň vnáša do filmu veľkú dávku ľudskosti. Miešajú sa v ňom dva svety - žiť svoj život v pravde aj s možnými následkami alebo potlačiť seba samého a plniť sny niekoho iného. Zaujímavé je sledovať najmä postavu otca, ktorý bojuje s vlastnými démonmi v podobe osobných zlyhaní a predstáv o živote. Záver pôsobí veľmi oslobodzujúco a verím, že pre mnohých môže byť impulzom nebáť sa ísť v živote vlastnou cestou. Skvelé!

Chappie (2015)

Celé zle. Emočné pozicionovanie Chappieho do role čísla 5 vyznieva skôr groteskne a infantilne, duo Antwoord neskutočne iritujúce a myslím, že Hugh Jackman bude po čase iba rád, keď sa na jeho účinkovanie v tomto zúfalom počine čo najskôr zabudne.

Spectre (2015)

V ý b o r n é. V Spectre sa kruh uzatvára. Jednotlive kúsky puzzle do seba začínajú zapadať, čo prijemne prekvapilo. Skvelý úvod v Mexico City, opäť veľmi vkusne zladené titulky s ústrednou piesňou, ktore uz síce nie sú po Skyfall prekvapením ale opäť dokonale sadli. Podľa mna je naopak Christoph Waltz veľmi vydarenou náhradou Bardema a podáva skutocne slušný výkon. Chvalim skvelú kameru, každý záber je čistý a cielený na efekt, čo sa skutocne podarilo. Za vyzdvihnutie stojí tiež hudba, scenar a strih. Napriek 150 min som nemala pocit, že niektoré scény prevyšujú. Striedanie akčných scén s dialogovymi mi nevadilo, naopak pridáva filme na komplexite a dotvára celkový dej. To že v prípade Ley Seydoux nejde o takú osudovú príťažlivosť ako pri Vesper tiež nevadí, prave naopak, dáva väčší doraz na minulosť. Suma sumárum, veľmi vydarena Bondovka s doteraz neprekonateľným Craigom, ktorý si verim strihne aj 25ku. A len dúfam že meno Beckham sa v prípade jeho nástupcu skloňuje len ako zlý vtip ;-)

Na pokraji slávy (2000)

Trochu za vlasy pritiahnutý príbeh, celu dobu som mu mala problém uveriť.

V erbu lvice (1994)

Filmy tohto druhu mám skutočne rada ale toto spracovanie ma neskutočne iritovalo. Napriek kvalitnému obsadeniu ma príbeh nechytil a po dlhej dobe som sa nevedela dočkať, kedy skončí. Žiadna zo scén nevyvolala zásadnú emóciu a celkovo mi bola Milena Steinmasslova v tejto role viac nesympaticka než sympatická. Záver bol rovnako značne neuveriteľný a Michal Dlouhy pôsobil skôr komicky. Škoda zaujímavého námetu.