• Romantický

Osudové setkání (2000)

Objektívne by si film zaslúžil ***, ale kvôli charizme Seana Conneryho prižmurujem oko. Niečo medzi Untouchables a Coachom Carterom. Trochu priehľadné a predvídateľné, stále však svojim spôsobom pútavé a inšpiratívne.

Zůstane to mezi námi (2010)

Osviežujúce, nenásilné, ľudské. Film, ktorý poteší a pohladí dušu.

Jmenuji se Sam (2001)

Výkon Penna strhujúci, námet veľmi originalny, Dakota vynikajúca. Zrážkové body idú na vrub americkej patetickosti a slabej uveriteľnosti spracovania. Je to škoda, lebo film mohol získať úplne iný rozmer. Takto sa z neho stal príjemný rodinný film na nedeľné popoludnie.

Domácí péče (2015)

Zaujímavý námet ale trochu nedotiahnutý. Chýbalo mi jasnejšie posolstvo na záver. Krónerovú mám rada ale tu som jej to veľmi neverila. Nuž jednoznačný návod na život skrátka neexistuje a každý si musí nájsť tú svoju cestu sám. Každopádne dobrý impulz na sebareflexiu.

Prokletý ostrov (2010)

Strhujúci triler. Vynikajuci Leonardo. Temné, desivé, nepredvídateľné. Ponurosť ostrova skvele dotvára ťaživú atmosféru a umocňuje celkovú neistotu. Jednotlive kúsky skladačky do seba postupne začínajú zapadať a odkrývať temnú minulosť. A príde v závere katarzia? Nechajte sa prekvapiť ;-)

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (2003)

To čo pôsobí ako koniec jedného cyklu je v skutočnosti začiatkom nového. Smrť v živote, život v smrti. Koniec jedného príbehu a zároveň začiatok nového. Nekonečný kolobeh a premena. S plynutím času všetko začína dávať zmysel a zapadať na svoje miesto. Postupne prichádza poznanie a obroda. Jednoducho nádhera, ktorá spočíva práve v tichu, pomalom plynutí života a postupnom pochopení jeho zmyslu.

Společnost mrtvých básníků (1989)

Tento film patrí jednoznačne medzi nezabudnuteľné filmové skvosty. A to nielen vďaka famóznemu hereckému výkonu Robina Williamsa, pre ktorého sa stala rola Keatinga jeho životnou. Odkrýva krásu, nadšenie, autenticitu a silne emócie zakódované v poézii, ktorá je de facto bránou do skutočného života, cestou k pochopeniu vlastných snov a túžob, oddanosti ideálom aj za cenu tragických následkov. Lebo jediné na čom skutočne záleží je život v pravde a schopnosť naplno prežiť každý deň, až do posledného dychu. Strhujúce a inšpiratívne. "Oh captain, my captain", večná škoda, že si nevládal žiť svoje dni až do konca. Vychutnaj si naplno aspoň herecké nebo.

Země bouří (2014)

Je až neuveriteľné, že napriek 21. storočiu je téma homosexuality stále tabuizovaná. A tak je fajn, že vznikajú filmy ako Krajina búrok, ktoré poukazujú na nezmyselnosť homofóbie. Dej vyznieva veľmi autenticky a zaujímavé je aj jeho zasadenie na maďarsky vidiek, čo umocňuje nezmyselnosť predsudkov na pozadí tradičného ponímania "zdravých" vzťahov. Jeden z hlavných protagonistov vo finále tuto tiahu neunesie a podľahne tlaku okolia. Tragické vyústenie milostného trojuholníka je volené zámerne, aby spoločnosť konečne prestala ľudí polarizovať na základe sexuálnej, alebo skôr lepšie povedané citovej orientácie. Emočne síce nedosahuje silu "Skrotenej hory", každopádne však stojí za zhliadnutie.

Patrola (2012)

Zaujímavý námet, akurát ma na tom celom iritoval ten typicky americký rukopis s patetickym finále.

Kód Enigmy (2014)

Nuž ja Vám neviem. Výborný námet ale, ale celé to bolo také nemastné-neslané. Prvá polovica filmu nudila, v druhej konečne pribeh trochu vygradoval, aby vzápätí opäť vyšumel do prázdna a naraz strih a niekoľko úderných historických faktov. Dejová chronológia bola dosť nešťastne zostrihana, takze filmu skôr uberala ako pridávala, Keira mi bola prvýkrát skutocne nesympaticka a Cumberbatch, hoci miestami presvedčil, stale nedokázal u mna prelomiť antipatiu voči jeho osobe. Takze ako by povedal nebohý Bednárik, z filmu som neáchla ale skôr som si vydýchla, keď skončil. Enigma s Kate Winslet ma bavila oveľa viac.