• Romantický

Božská Florence (2016)

**** za herecký koncert Meryl Streep a Huga Granta :) Milé, zábavné, oddychové.

Boj sněžného pluhu s mafií (2014)

Tak toto môžu vymyslieť iba severania :D Zábavné, plné zvratov a neočakávaných situácií. Jednoznačne "must see" :)

Kolos (2016) odpad!

Čo povedať k tomuto počinu... Anne Hathaway musela byť asi veľmi zúfalá, keď prijala rolu v tomto snímku. Totálne neuveriteľné, plytké, priehľadné a celkovo koncipované pre podpriemerne inteligentného amerického diváka a to sa ozaj nechcem nikoho dotknúť. Proste, absolútna strata času...

Freistatt (2014)

Dychberúci film. Svoju autentičnosťou, hereckými výkonmi, genius loci. Človek by ani neveril, že sa písal rok 1968. Klobúk dolu, že súčasný ústav Freistatt nazdieľal so svetom svoju temnú minulosť a odhalil zverstvá, ktoré sa tu v minulosti diali. Silné emócie a nepríjemný pocit v žalúdku nútia diváka premýšľať, aké sú skutočné ľudské hodnoty. Wolfgang ako symbol nezlomnej vnútornej sily, odvahy, boja za spravodlivosť a nebojácneho odporu sa mi v mysli bude vynárať ešte dlho. Jednoznačne *****!

Kamper (2016)

Nakoniec dávam **** za autentičnosť. Divák má pocit, že nesleduje film, ale že tento príbeh môže byť aj o ňom, alebo niekom, koho veľmi dobre pozná. Príjemný film o tom, že partnerské spolunažívanie vôbec nie je prechádzka ružovou záhradou a tak ako každý vzťah aj tento treba živiť a udržiavať, inak mu hrozí zánik.... Film je však podaný s ľakhosťou a vtipom bez zbytočného pátosu, proste tak, ako to v živote chodí,.. za čo pridávam jednu * navyše :)

Popel a krev (2009)

Vizuálne pôsobivé, emočne silné. Film má trochu pomalší rozbeh a začína gradovať približne od polovice. Súhlasim, že v množstve postáv sa divák trochu stráca, ale dôležitý je skôr celkový dôraz na silnú vyhranenosť postojov a správania postáv. Hodnoty ako česť, hrdosť, hnev, túžba po pomste, rodinná spolupatričnosť sú tu vystrečované do maxima, čo filmu dodáva osobitú dramatickú atmosféru. Fanny sa profiluje ako sľubná režisérka. Teším sa na ďalšie dielka.

Člověk (2015)

Ak ste ešte nevideli dokumentárny film "ĽUDKOSŤ", vrele vám ho odporúčam. Hovorí o tom, čo znamená byť človekom, o utrpení, bolesti, strachu, ale aj láske, odpustení a tolerancii. O tom, aké je to byť bez vlasti, rodiny a pomoci, ako sa človek dokáže, či nedokáže vyrovnať so smrťou a zabíjaním, skrátka o všetkom, čo z nás robí ľudí. K tomu úžasné zábery prírody a povznášajúca hudba, proste opäť jedno "must see".

Lví srdce (2013)

Výýýýýýbornééééé. Proste len Severania vedia točiť takéto filmy. Teppo je neonacista, ktorý bojuje s dvomi svetmi - svojim presvedčením a ideálmi a túžbou po rodine a láske, ktorú v tomto nezvyčajnom filme predstavuje servírka a jej moslimský syn, mulat Rhamu. Akú cestu si vyberie a čo je ochotný obetovať? Rozhodne "must see".

Yesterday (2004)

Dávam *****. Mňa naopak dostalo, že film nebol podaný dokumentaristicky. Citlivý príbeh jednej rodiny, zasiahnutej ťažkou chorobou. Jednoznačne "must see".

Klaun navždy (2015)

Riadne uletená dánska komédia. Ale zase bavilo ma na nej, že dej bol absolútne nepredvídateľný a každý ďalších krok Caspera alebo Franka bol pre mňa totálnym prekvapením. A odteraz ma pri "ehm, ehm" napadne už len jedno :D