Smrti napospas (2006)

Líbí se mi dobře vybrané prostředí současného Ruska. Obrovská země s neuvěřitelným ( nejen ) byrokratickým nepořádkem, díky čemuž zde může kdokoli zmizet, jako jehla v kupce sena. Navíc země disponující zlověstným potenciálem pověstně široké ( a pověrčivé ) ruské duše. Ideální prostředí pro hledání tragické minulosti jedné rodiny, jež se odehrála v jakési osamělé usedlosti hluboko v lesích. Však začátek je taky parádní: příjezd do města s panoramatem paneláků, jednání na úřadě, odjezd do venkovské samoty, první setkání s prostými pověrčivými starousedlíky a samotný noční příjezd do starého, několik desítek let opuštěného domu...to jest asi prvních dvacet minut filmu. Následuje sice řemeslně skvělá, ale naprosto neinvenční duchařina. Moje první setkání s projektem AFTER DARK HORRORFEST, takže ještě nemohu porovnávat. Zatím tedy dvě * za ten začátek + jedna za vskutku charismatického Rodena.

Větrný démon (1990)

Dlouho, předlouho jsem toto dílko sháněl a moc se těšil. A výsledek? První čtvrthodinku je vše na dobré cestě. Začátek zaujme okatou podobností s tvorbou hororového mága Fulciho, dobrá zvuková složka, povedené nechutné masky, víc než dobrý námět. Jenže pak se to všechno zvrtne. Přichází studená sprcha v podobě partičky neuvěřitelně nesympatických ( a z drtivé většiny zcela dementních ) amerických teenagerů, kteří vrámci přiblbloučkého děje lezou jeden po druhém démonům rovnou pod kudlu. Slibná počáteční atmosféra je během chvíle nenávratně v čudu a když v pomateném závěru filmu proběhne mezi hlavním hrdinou a nejvyšším démonem souboj "na férovku", při kterém dojde na kopání démona do rozkroku, tak už jsem ani nevěděl, zda se mám smát nebo břečet. Svojí krvavostí a slibným námětem mi tento film asi nejvíc připomíná podobný "skvost" LAMPA. Také jsem se moc těšil a také se mi dostalo velkého zklamání. Nebo spíše smutku z krutě promarněné šance.

Hrůza na jevišti (1987)

Je vidět, že Soavi u natáčení tohoto arcidílka přemýšlel, což se mu rozhodně vyplatilo. Tam, kde se jeho američtí kolegové zasekli na osvědčeném slasherovém modelu daném základními filmy subžánru okořeněném pouze drtivější brutalitou a větším počtem mrtvol, Soavi dokázal film obohatit o skvělou atmosféru a nespornou originalitu, která je nejlépe demonstrovaná parádním závěrem.

Phenomena (1985)

Pro mě nejlepší Argento a jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Nápaditý, pohádkově kouzelný scénář ostře kontrastuje se závěrečnou krvavou smrští, což přináší originální, nezapomenutelný zážitek. Připočtu-li k tomu skvěle vybrané prostředí internátní školy a přítomnost mého oblíbence Donalda Pleasence, který svým umírněným výkonem představuje onu pověstnou třešničku na dortu, vychází mi z toho jeden z nejzajímavějších počinů, co jsem kdy viděl. A co se týče zařazení metalové muziky do některých scén, chápu, že to nemusí být každému po chuti. Já si ale ani v tomto směru nemám nač stěžovat, spojení Argenta a např. Iron Maiden mi prostě sedí.

Děs v opeře (1987)

Monumentální výprava nezastře poněkud fádnější scénář. Fanoušek Argentova velkolepého vizuálního stylu ( např. moje maličkost ) se ale bude cítít v sedmém nebi. Má k tomu v průběhu filmu hněd několik důvodů ( parádní scény s krkavci, práce kamery, skvělá kukátková scéna atd... ). Za zmínku stojí i lehce úchylný závěr.

Patrick vive ancora (1980)

Jako celek solidní hororové dílko zcela poplatné době a místě vzniku. Navíc obsahuje jedno z nejnechutnějších zabití, jaké jsem měl dosud tu čest vidět.

Lebkouni (1988)

Staromódně solidní řízná kriminálka ozvláštněná střetem dvou civilizací s robustním hereckým výkonem mého oblíbence Jamese Caana v roli drsného detektiva ze staré školy. Jeden z mých oblíbených filmů v době, kdy jsem začal být pravidelným návštěvníkem videopůjčovny, který pro mě neztratil svoje kouzlo ani dnes.

Plivu na tvůj hrob (1978)

Všechny moje pocity z tohoto filmu zde už velmi věrně zachytili pánové monolog a choze. Osobně bych k tomu dodal snad jen to, že když si procházím zdejší komentáře a hodnocení tak mám pocit, že většina uživatelů dala volný průchod ne lidské touze po násilí a krutosti, ale spíše naléhavé potřebě nevybočovat z řady.

Démon pomsty: Krvavá lázeň (2007) (TV film)

Čtvrté pokračování BLOOD FEUD nepřináší absolutně nic nového. Navíc se jedná o televizní zpracování, což se na filmu neblaze podepsalo snad ve všech směrech, nejvíce ale na řemeslné a trikové stránce. Pumpkinhead jde po krku tentokrát jedné ze dvou znepřátelených rodin, které jsou postupem času a s přibývajícím počtem mrtvol nuceny začít držet spolu. Zbytečný film, zajímavý snad jen pro diváka, který nemá o předešlých dílech ani tušení a setkává se s Pumpkinheadem poprvé. Bohužel nutno dodat, že po shlédnutí tohoto "skvostu" bych se moc nedivil, kdyby to bylo naposled.

Démon pomsty (2006) (TV film)

Podle zdejších hodnocení jsem čekal nějakou příšernost, ale v závěru jsem byl až skoro příjemně překvapen. Film se drží zaběhnutých pokračovacích klišé, jako klíště, takže Pumpkinhead má místo malé skupinky teenagerů k dispozici rovnou celé městečko, první půlka vesele odsýpá a jste ( jsem ) filmu ochotni odpustit i poněkud absurdnější scénář. Skvělá atmosféra a poctivé triky, kterými disponoval první díl série, jsou sice ty tam, ale zase přibylo na krvavosti a gore, což se ale nakonec dalo čekat, neboť režie se ujal Jake West zodpovědný za o rok mladší gorefest EVIL ALIENS. Druhá polovina filmu je ale nudná až hanba a některé scény a dialogy jsou, co se týká logiky, až na samé hranici únosnosti. Škoda. Kdyby se podařilo udržet tempo první půlky, mohlo to být vcelku důstojné pokračování vkusné jedničky.