TRIP (2011) (amatérský film)

Ano, film jak z devadesátek. Ano, strašlivé dialogy, prkenné výkony a ano, účinkující měl někdo naučit mluvit. Přesto nejsem v hodnocení tak nekompromisní jako zbytek kritiky. Dávám jeden bod za celkem slušnou kameru, druhý za střih a třetí za nadšení a snahu nesedět doma na zadku a chuť jít něco vytvořit. Mě osobně v tom filmu nejvíc vadí ta mrtvolnost, všichni do jednoho jsou bez jakékoliv energie, unavení a panákovití. Žádné emoce, žádný drive a žádné nadšení.

Mario (2018)

Atraktivně natočený snímek, poměrně svižný děj a nečitelné zápletky (jaktože se Jenny najednou ocitne s Mariem v Hamburku přestože to striktně odmítla?). Překvapivý závěr je zcela v germánském nekompromisním pojetí - máš v životě jen jednu šanci, ber nebo nech být. Přestože fotbalu vůbec nerozumím a scény ze hřiště na mě působily dost mimozemsky, dokázal jsem to pocitově zpracovat velmi dobře. Některé paralely s Volným pádem se daly najít. Líbilo se mi, že vypjaté scény se nijak neprotahovaly, šlo se rovnou na věc, například coming out před rodiči - otcův názor byl jasný, matčin taktéž. Žádná zbytečná omáčka okolo. V každém případě ve mě film zanechal silný dojem a to je znamení, že je to prostě dobrý snímek.

Irina Palm (2006)

Neskutečně silný, lomcující, dokonale podaný příběh. Maggie vypadá jako slabá ženská zmítaná strachem o vnouče, ve skutečnosti je pravá hrdinka, která jde a koná, přitom své jednání neobhajuje a nikomu nic nevysvětluje. To je zralé hrdinství!

Most - Série 4 (2018) (série)

První řada byla naprosto strhující a navždy bude! Všechno bylo nové a prvně použité. Přesto pro mě navždycky už bude Sága Norén nedostižnou postavou, která si excelentně vedla i v dalších sériích, poslední nevyjímaje. Jsem rád, že čtvrtou řadou všechno skončilo, protože natahování nikdy nic dobrýho nepřineslo. Takhle nám zůstanou krásný čtyři série (třetí míň) na věky.

Zatoulaný (2018)

Přes věrný obraz života na ulici a výstižné zachycení sobecké a cituprázdné společnosti, a to na obou stranách "barikády", nepřináší film cokoliv nového, co by už nebylo v jiných snímcích s touto tématikou. Nechybí typické francouzské přepjaté scény, navzdory kterým se stejně vkrádá pochybnost, zda přece jen nekloužou po povrchu. Čekal jsem nový přístup k tématu, ale přišlo jen dobré "old school" zpracování.

Metanol (2018) (TV film)

Naprosto nudné a prázdné zpracování, polopatické sdělení příběhu, jehož konec všichni znají. Dva díly byly zcela zbytečné, nudu stačilo stlačit do jednoho dílu. Velké zklamání.

Posel (2012)

Nuda, prázdno a předvídatelnost. Mizerné herecké výkony, zvláště pak v ženských rolích. Hvězdičku dávám za dobře vykreslený charakter hlavního představitele, který je napsaný a ztvárněný opravdu dobře. Bohém, bez kouska zodpovědnosti, je dopředu odsouzen k tragickému konci, protože bezcílnost s jakouž nesměruje vůbec nikam byla tím nejdepresivnějším na tomto snímku. A když chybí smysl života, není důvod ho žít.

Zmenšování (2017)

Poměrně nudná a zdlouhavá multikulti agitka (hlavní hrdina je původem Čech Šafránek) se všemi myslitelnými klišé (disidentství, ekologie, záchrana planety, migrace, lidská práva atd.). Od sci-fi se rázem přenáší k sociální kritice - bohatství a chudoba, přebytek a nedostatek, v podstatě by to mohli promítat na levičáckejch sjezdech po celým světě. Dějově mi to přišlo jako slátanina bez konceptu, od toho jediného, co bylo zajímavé, od downsizingu, vlastně film velmi brzy uteče a už ho neřeší. Přestože se dalo párkrát skutečně zasmát a to zejména díky urputné vietnamské disidentce uprchlé v krabici s televizí, celkový můj pocit byla depka, depka a depka. Konec bez pointy a ano "love fuck" má šanci se zapsat do legendárních filmových hlášek .-))

Falešná stopa (2011)

Dvojka velmi důstojně navázala na jedničku a i když nešlo o "desítky" mrtvol, rodinné psychologické drama, které nakonec příběhu dominovalo, bylo zcela bez chyby. V závěru emoce a napětí, až se dýchat nedalo, do toho opět překrásné záběry na přírodu v kontrastu se zvěrstvy, kterých se dopouští psychopat Torsten. Pro mě nejsmutnější a nejstrašnější scéna byla ovšem ta, jak Erik odpráskne překrásného, poklidně se pasoucího losa nebo soba, nevím, co to bylo, který se díval krásnýma očima. Tím moje averze k lovcům ještě stoupla, je to nechutný a jen mě to utvrdilo v tom, že mrtvá těla zabitých zvířat nejím správně.

Lovci (1996)

Pět hvězdiček a opět není, co dodat. Sám proti všem, proti krvežíznivé bandě vesnických debilů, které mj. potkávám dnes a denně na středočeském venkově, proti vystrašené mlčící většině (taktéž místní obrázek) - nezbývá, než držet pěsti, aby se nakonec vše v dobré obrátilo a zvítězily principy a ne podělanost a vzájemné se držení v šachu. Psychologie postav mi připadala dobře zpracovaná, hlavně ten posun od zmasakrovaných sobů k zmasakrovaným lidem ... hranice je tenká. BTW: dívám se na Jägarna 2 z roku 2011 a vypadá to taktéž velmi zajímavě.