• Pohádka

Pekelná maturita (2003) (TV film)

Je to další nepovedená šílenost, která těží z námětu rozhlasové pohádky. Neúspěšně. Hra "Z pekla štěstí" z roku 1989 je skvělá a vtipná, kde Felixe hraje Marek Eben. Považuji to za selhání České televize, která měla k dispozici dobrý scénář, ale sáhla po "moderním" zpracování. A použít Vilmu Cibulkovou jako "bohdalku" považuji za nevkusné.

Na vysokej skale: Spievanka (1978) (TV film)

Další pokus o inscenaci slovenské pověsti - další zpěvy. Tentokrát je zpěv v hlavní roli. Kdyby to byla série Večerníčků do 15 minut, bylo by to milé. Hodina je neúnosná.

Na vysokej skale: Spišský rebel (1978) (TV film)

Je to jen taková vyprávěnka prokládaná zpěvy. Jako seznámení s pověsmi funguje dobře. Happy end nastane, jinak žádné drama.

O bílé paní (2008) (TV film)

Kdyby se to víc točilo okolo Molavcové s Vydrou, tak snad. Byli krásně civilní. Ty loupežníci byli poděs. Přeskakovala jsem je pilně - myslím, že dalšího Lišku bych už v pohádce nesnesla. Bohužel tu Zadražil lépe vypadá než hraje. Issová to celé docela zajímavě propojila. Respektive spojila díry ve scénáři. Celá snaha mi připomněla jeden díl Čtyřlístku. Ovšem co se povedlo v komiksu.. tady to působilo jako školní představení.

Princezna Lada (1969) (TV film)

Je až neuvěřitelné kolik herců zde hraje špatně. Ostatně scénář není o nic lepší, o výpravě ani nemluvě. Jen Jana Preissová je krásná.

Jak Anče s komtesou k modrému z nebe přišly (1972) (TV film)

Tohle byla hodně rozvláčná pohádka. Nejlepší byla Hana Maciuchová. Ostatní herci už hrali příliš teatrálně. Pointa by se dala zkrátit do půl hodiny. Pasáž s nebeskou poštou mě nudila už jako malou. Teď to působilo, že se nechtěli pustit vytvořené scény, když už jí jednou udělali.

Paví pírko (1987) (TV film)

Spíše psychologizující vyprávěnka se zajímavou variantou na téma Tři vlasy děda vševěda. Ty kostýmy byly krásné, sníh i kopce také. Něco na té stylizaci je, že vás to upoutá, i když klidně by pohádce stačila i hodina. Musím říct, že ta scéna Očka se služebnou byla poněkud zbytečná. Ale aspoň vyniklo, že je to hajzl, když později chtěl princeznu za každou cenu.

Hrad stínů (1994) (TV film)

Nikdy jsem ji v televizi nezaznamenala. Být kratší a hlavně nemít v obsazení tu kreaturu vodníka a šaška, námětem by to bylo obstojné. Hlaváčová s Vaculíkem to drží na snesitelné úrovni. Paradoxní je, že závěr by měl vypadat dramatičtěji, ovšem přítomností Mária Kubce pohádka dostala vtipnější ráz, jako by si dramaturg uvědomil, že už to bylo dlouho monotónní a o ničem. Nejlepší z celé pohádky je věta: "Do zrcadla se dívají jen děti a blázni." A podle toho hodnotí.

Německé pohádky (1973) (seriál)

Pohádky jsou hezké, milé. Nevím jestli fungovaly jako Večerníček? Každopádně představují u nás méně známé pohádky bratří Grimmů. Výběr herců je opravdu kvalitní. Na tehdejší poměry jsou kulisy a dekorace velmi dobré. Dnes už by musely být natočeny v svižnějším tempu.