Džinró (1999)

Rozhodně zajímavý snímek, který ale pokulhává hned v několika ohledech. V první řadě se snaží snímek dodat hloubku příběhu pomocí vztahu člena elitní jednotky s dívkou, proti které by měl potenciálně bojovat. S tím souvisí myšlenka, která se opakuje až podezřele často a to přirovnání lidí k vlkům. Aby to ale mělo nějaký podklad ve příběhu, hovoří se zde o Červené Karkulce. Osobně mi ale toto přirovnání příliš nesedí a protože se toto téma vyprávění (hlavně vztahy v této napjaté době) táhne celou, přinejmenším první polovinou filmu, pak je tato část filmu spíše méně záživná. Pro dokreslení ještě autoři využili pomalejší tempo vyprávění, což asi nejednomu divákovi přiliš nepomůže. A když už čekáte zdrcující finále (když se ho tedy dočkáte), pak to není až takové překvapení, jaké by jste očekávali. Nemůžu nezmínit Německo/Japonské prvky filmu. Vojáci používají MG 42, na cvičišti MP 44 a běhají ve zbrojích, které se nápadně podobají samurajským zbrojím i s těmi pěknými maskami. Jako pistole je zase zvolena zbraň, která nápadně připomíná německý Mauser. A knížka o Karkulce je, jak by se dalo čekat, v Němčině. Chápu, že v této době ještě japonští autoři nemají příliš představu o tom, jak střelné zbraně fungují a jak je používat (přeci jen to není v jejich kultuře běžně dostupná záležitost), ale stylem "křičet a střílet po všem co se hne, bez jakéhokoli náznaku míření" se mi útoky policistů opravdu nelíbí (u příslišníků protistátní organizace jsem to ještě schopen pochopit, protože jejich výcvik asi nebude podmínkou). Pokud jste tedy spíše citlivější díváci a nevadí vám, že postavy používají dostupné zbraně jak prasečí kost, pak se vám film určitě bude líbit. Pro ostatní spíše průměrný, ikdyž zajímavý snímek, s ne nějak zvláště úchvatným finálem.