Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

Tážu sa ťa spýtať, obyčajný smrteľník: „Bojíš sa smrti.“ Ak je toto cestou pirátov, mojou povinnosťou ohlásiť, že cesta naprieč filmom bola sodomiou. Norrigton vymenil namiesto cti a umu fľašku rumu. Jeho srdce skvetá pri pohľade na Elizabeth, lenže jeho jediná ho považuje za dobrého kamaráta, nemal pri zadné vráta. Jedna hviezda svieti, je pre občasne striedanie srandy, s vážnosťou, to vám utkne v pamäti. Bill Nighy s chapadlami, no fuj. Réžia je viac súdržná, problémom bol štýl, aký mal film naráciu (štýl rozprávania), nehovoriac o tom akým štýlom Gore režíroval a usmerňoval hercov. Na strane Orlando Bloom, Kiera Knightley- katastrofa. úspech- Johny Deep, Jack Dvadeport, Tom Hollander a Naomie Harris úspech. Johny Depp predvádza svoj teatrálny koncert pod vplyvom francúzskeho kabátu, nikdy predtým som sa pri komerčnom filme nezasmial tak dobre, ako na humornom prednese Deppa. Stále tvrdím, že postava Jacka Davenporta a. k. a. James Norrington mala neuveriteľne veľký potenciál, ktorý mohol staviať na vlastných akciách a úsudkoch, a nebyť len vernou autoritov autorít. Bohužiaľ Jack Sparow, Beth, Will majú väčšie postavanie. Meno producenta Jerryho Bruckheimera, sa spomína toľko, že je spojený s neohromnou značky odpadu. Filmový producent zabezpečuje financovanie filmu, zlé je ak sa peniaze stanú prioritou. OHROMNE REPETITÍVNY soundtrack, miestami sa to už nedalo počúvať, kvôli monotónnosti a mdlosti. HUDBA HANSA ZIMMERA bola dobrá do Levieho kráľa 1, po tom dole vodou. Ešte solídny soundtrack môžeme považovať Gladiátor. Viac rozpisovať o filme nebudem, takto sa námornícke filmy nerobia. Ak chcete námornícke filmy- Bounty, Hornblower, Master and Commander, Vo filme je mnoho scén, ktoré pripomínajú momenty totálnej utopie (scéna pri väzení, kde vrany trhajú oči väzňom v klietkach), zlých a nevyvážených momentov. Jedna hviezda hovorí za všetko. "Molekileki!!!" Peace. /20 %/

Bohemian Rhapsody (2018)

„Wáuu, ty si naozaj našiel času, napísať toľko hlúpostí?" Och, veľmi sa bojím, že ma zjedia ľudia. Najväčšími problémami boli: 1) Nedotiahnutý scenár (napríklad, nebola správne vyvážená miera toho, aký dostali priestor jednotlivý členovia kapely). 2) Neutriedená réžia. 3) Rami Malek. Chápem, že práve Freddie sa najviac zaslúžil o úspech Queenu. Koniec koncov, každý mal svoj podiel na úspechu. Film by si zaslúžil, aby bol o hodinu dlhší, skrátili sa ťahanice okolo LP A Night at the Opera a hlavne Bohemian Rhapsody. Skončiť sa mal skôr posledným nahrávacím dňom Freddieho pri LP Made In Heaven (aj napriek chorobe sa nevzdával) vtedy dych berúci, a strašidelne zaspieval SVOJU poslednú slohu, "Mother Love". Jeho smrť by som vôbec nedával, pretože to bola čisto jeho osobná vec, a pripomínal by to skôr pomník, ako slávny odkaz. Patrilo by sa, aby bolo filme zdôraznené Kind of Magic tour 85´-86´, ktoré tým najlepším, čo kedy Queen odohrali (nezabudnúť na koncert vo Wembley) John Deacon: "Friends Will Be Friends"; "Another Bites To Dust"; "Misfire" Roger Taylor: "The Loser In The End"; "Radio Gaga" Brain May: "All I Want". Producent Roy Thomas Baker, ak bol spomenutý aspoň jedenkrát, až veľa. Patrilo by sa, aby bolo filme zdôraznené Kind of Magic tour 85´-86´, ktoré tým najlepším, čo kedy Queen odohrali (nezabudnúť na koncert vo Wembley). Boli momenty, ktoré boli vynikajúco rozstrihané (napríklad pri Live Aids), lenže predtým predchádzali zbytočné naťahovačky, nesúrodá réžia, spomínaný neprepracovaný scenár. Tým najväčším problémom bol Rami Malek. Chápem, maskéri sa snažili, čo najlepšie, aby vyzeral ako Freddie. Osobne mi vadil, a miestami (hlavne v druhej polovici filmu) bol neznesiteľný, ako sa príliš snažil, to dobre zahrať. Najhoršie je, keď herec v hlavnej úlohu tlačí na píli, ako sa dá. Pomaly, že si ruky neodsekne. Z denníku závistlivého čitateľa: „Tak pozri, ty nadávaš na tvorbu Rami Maleka, a pozri sa ty čo sedíš za PC, v nejakej diere sveta, nikto ťa pozná. On si sedí napríklad u Ellen.“ "Haters gonna hate“. Najväčším hriechom tohto filmu, že 4 hlavných protagonistov (a mali byť 4) sa stal jeden, Freddie. Neberiem talent Bryanovi Singerovi, trochu som si preštudoval jeho tvorbu a jeho činnosť. Nikde som nenašiel, žeby sa venoval napríklad réžii opery, muzikálov, kabaretov, poprípade hudobných videoklipov. Aby mal skúsenosti, predovšetkým pochopil, ako využívať naráciu v hudobnom formáte. Nehovoriac o tom, že sa niekedy Bryan nedostavil na nakrúcanie, to čo je za zodpovednosť! Poprosím, dodajte kredit za réžiu aj Dexter Fletcher. ČSFD má slúžiť predovšetkým na to, aby lajk, a profík dostal prvotný náhľad toho, čo by si chcel pozrieť. S komentármi a súkromnými správami: „Ak si taký múdry, tak prosím nakrúť sám!“ Nevypisujte mi, pretože tie správy budem ignorovať, a smiať poprípade. Reči typu: „Ak ty si kto, že máš právo takto kritizovať?“ Odpoviem Vám na to takto: „Nepotrebujem byť predsa šéfkuchárom, aby som poznal, že či mám hovno na tanieri.“ Ak chcem film od Bryana Singera, tak sa vykašlite aj na X-men sériu, a pôjdeme na Valkyriu /2008/. Tom tam podáva jeden zo svojich najlepších výkonov, Jamie Parker- skrytý talent, Carice Van Houten (herečka prvej triedy), Bill Nighy- chladný herecký perfekcionizmus, Kenneth Branagh (sa viac oddal ako herec, než herec/režisér). Anthony McCarten pri písaní scenáru: "Shall I write movie about certain band- Queen, and to bring more attention and love just for commercial audience. First of all, let´s forget about 1986-1991, one of the most, or if not the most important times in the history of band. How do they got closer as a band, and as the songwriters. Yep! Also we must precisely show the personal life of Freddie Mercury, ´cause whole world need to know, that he struggeled with his sexuality." To, aký bol Freddie vo svojom osobnom živote, bola čisto jeho vec. Je to kapela Queen, tvoria ju 4 členovia (Roger, Brian, John, Freddie), nie Freddie Mercury. Tento film nemal vôbec vzniknúť. Ak áno, spraviť o hodinu dlhší, prestrihať spolu s archívnymi zábermi. Keď sa spravil v Hollywoode, mali radšej počkať na prepracovanejší scenár, natlačiť ešte viac peňazí a preobsadiť hlavného protagonistu. Môže to byť celosvetový úspech, a Bryan si klepať po pleci: „tak som zarobil peniaze.“ Či mu závidím? Prd. Pretože po umeleckej stránke, je to katastrofa. To, že sú ľudia z toho „paf“, a že chodia do kín, nebudem zhovievavý. /25%/ Ak chcete dojímavý, dobrý, čistý, hudobný FILM odporúčam- HUDBA TICHA /2017/ Réžia: M. Radford Herci: A. Banderas, T. Sebastian.

Cesta do fantazie (2001)

„Veľa šťastia Chiriho, ešte sa uvidíme.“ „Je to len sen, choď preč, choď preč.“ Od roku 1997 svet animácie prebehol veľký kúsok, a na Ceste do fantázie je poznať.  Sú dve, ktoré by mal každý pozorný divák rozlišovať: Vizuál (formálna stránka), a obsah. Mijazaki docielil ladnosť oboch polohách.  So  štylizovaným  vizuálom je nutno zaobchádzať opatrne. Malé dievčatko sedí na zadnej sedačke aute, netušiac o tom, čo ju čaká. úvod otvára príjemný minimalistický motív v podobe klavíru. Vynikajúca harmónia medzi detskou radosťou a dramatickosťou v podaní hudby  Džó Hisaišiho. Spočiatku sa zdá, že Chihiro je znudená z dnešného sveta. Divák dostane toľko informácií, koľko je potrebné ku deju. S porovnaním od princezny Mononoke je tu menej násilia, film vtiahne diváka ľahšie. Poviete si, čo sa môže stať, prechádzkou skanzenu. Lenže tam niet ani živej duše. Osobne sa mi páči, dať do popredie protagonistku normálne dievča.  Aj napriek tomu, že dievča nemôže nájsť svojich rodičov, zostáva odvážna.  Chihiro predstavuje typ skutočného člena rodiny, je ochotný sa obetovať pre záchranu druhých. Aj za cenu zlata, sa ukáže, že sa jej nezmenil charakter. Tento má neskutočne dobrú expozíciu, alebo tzv. umenie náznakov. Hlavným prvkom, ten zdôrazňuje sám Hajao je čistota charakteru. Všetko sa zmení, keď na mesto sa vrhne kabát tmy,  chlapec, ktorý stretne Chihiro varuje, aby utiekla a sa vrátila, odkiaľ prišla. V ponímaní rodičov Chihiro je to skanzen, no nakoniec sú z toho kúpele. Podivný čierny duchovia sa prechádzajú naprieč celým skanzenom/kúpeľami.  Zo začiatku vôbec nepoznáme motívy Huraku, prečo pomáha Chihiro. Čarodejnica Jubaba predstavuje motív, sebeckosti, chamtivosti, a že lenivosť sa nevypláca. Takže, deti žiadna lenivosť, pretože príde Jubaba. Premena sa prasatá je skôr príkladom toho, že sa nesmie prejedať, a treba si  nastaviť správnu mieru koľko toho zjeme. Strih je ten prvok, ktorý môže diváka veľmi rýchlo odraziť, tento má takú dĺžku záberov, aká má byť. Ľudia si ani neuvedomujú, že ako strih je dôležitý. Česky dabing:  Dablérka, ktorá bola vybraná pre hlavnú protagonistku, bola hlasovo príliš „stará“ na úlohu 10 ročného dievčatka. Paradoxom je, že na druhej ju musím pochváliť, pretože sa vynikajúco zhostila úlohy a precítila každú jednu repliku. Chihiko nás učí, že pomoc je dôležitá. P. S.: Tie tri zelené hlavy nemajú chybu: „Hoi, hoi, hoi, hoi.“ Musím uznať, že je krásny animovaný film. Je jedno, či Vám je 30, 40, 50.. Spirited Away, alebo Cesta do Fantázie je pre každého diváka.  Mimo kvalitného diváckeho zážitku nám Cesta do Fantázie ukazuje, že človeka s dobrým srdcom treba vážiť, a nie zneužívať. Na konci to zakončím slovami, ktorý ho najlepšie vystihuje: „Sila lásky nič nepremôže.“ /95%/

Kmotr II (1974)

Skúste nakrútiť 3 a pol hodinový film, ktorý by nenudil. Oproti jednotke je dejovo mnoho viac prepracovaný a temnejší. Či je to dobré? To si musí každý divák zhodnotiť sám. Z princípu filmárčiny, to nie je reperetatívne. Gordon Willis svoju kameru ešte viac premakal, aj napriek absencii svetla (na úmyselnú žiadosť režiséra). A k tomu režisér prekoná, siahne na kraj svojich síl, tak ej to diváka ešte lepšie. Krstný otec II má problém v tom, že je doslova v tieni I., Marlo Brando ako herec, je nesmierne ťažké sa mu vôbec vyrovnať. Pre Al Pacina, to bol takmer nereálny počin prevziať úlohu hlavného protagonistu/predstaviteľa vo svete Krstného Otca. Lenže Al Pacino je šikovný, a zahral svoju rolu tak, že mu uveríte každú jednú minutú. Toto je HERECTVO . Ocenenie BAFTA, to potvrdilo. Aby tá všetká sláva nebola na Al Pacinovi, ďalšie herecké meno, ktoré stojí za to, aby bolo spomenuté  je Robert De Niro. Nikoho iného by som si nevedel predstaviť, aby zahral úloha mladého Vita. Hodiny pred zrkadlom, drvenie taliančiny, i priblíženiu sa prizvuku, stáli za to. Academy Awards ešte v čase vydania stála za nič, a Robert si ocenenie za najlepšie herca vo vedľajšej úlohe má zaslúžene. Vo filme najviac disponoval rečou telom a taliančinou.  Čo sa týka  Academy Awards.. dnes už je to len bohapusté rozdávanie cien, buď sa budete za toto na mňa hnevať, je to tak. Jedna vec, ktorá je ukážkou brilantnej réžií sú skoky v príbehových líniách Michaela a Vita, sú presne tam, kde majú byť. Dozviete sa presne to, čo máte, a v deji sa nestratíte. Píšem to z dôvodu, ak by to spravil niekto iný, aby z toho nevznikli dva filmy v „jednom“. Je to experiment, to časové skákanie v deji. Od Intermission je film hotové peklo (dejovo).  V komentároch bolo spomínané, o výmene Diane Keaton. Na úlohu Kate by som si vedel predstaviť  Marthe Keller (Bobby Deerfield, 1977. S. Pollack) alebo Faye Dunaway (Chinatown, 1974. R Polanski) .  Český dabing: Pre tento film boli spravené dva verzie dabingu: 1.  Vytvorený špeciálne pre Primu. 2. Tú, čo nájdete na internete (bombuj. sk, filmujeme.sk)  na tento dabing si dávajte veľký pozor.  Vyhľadávajte práve tento. Oproti 1. dabingu, to dabléri zvládli omnoho lepšie. Jitka Ježková ako Kay Corleone/ wáu. Bol som rád, že taliančina zostala v dabingu pôvodná, žiadnych z dabérov  ju nedaboval, a nechal tak priestor autenticite.  Dabovaný Robert De Niro, keď hovorí po anglicky (dablér Michal Michálek) mi absolútne nesedel. Slovenský dabing: My Slováci, ako Slovák (nie že by som mal niečo proti Čechom) spraviť u našej krajine dobrý dabing  je ťažké, naša reč je veľmi kvetnatá, zvládnuť ju je umenie. Emanuel Hason ako Michael Corleone (no, Hasona si pamätám najmä z toho, kde členovia mojej rodiny- zo ženského zastúpenia pozerali telenovely, a stále vyskakovalo jeho meno), bolo ťažké si zvyknúť, že od Juana prešiel ku mafiánskemu bosovi. Ján Gallovič ako Tom Hagen, to je radosť počúvať. Petra Vajdová ako Kay Corleone. Niektoré časti by boli potrebné predabovať znova, pretože to neverím dablérom. Taliančina predabovaná, toto nie!  Srdce ma bolí, je mojou povinnosťou napísať, slovenskému dabingu sa vyvarujte, nie je dobrý! Dnes v roku 2018 seriály dominujú nad filmami, a tento je len smutnou pripominekou toho, čo niekedy znamenal film. Bolo to umenie, nie biznis. Na túto stránku prizvukujem  a budem naďalej.  V čom vidím problém, aj pri recenziách na ČSFD, že sú písané  pre odborné publikum, a nie obyčajného lajka. To sme sa, kam dostali?  Ak chceme hovoriť o strihovej skladbe, hovorme medzi filmármi, a nie divákmi. Bez jednotky, by nemohla dvoja existovať. Bez dvojky by bola jednotka, neukončená. Aj koniec je dôležitý. Krstného otca II nepovažujte za zbytočnú časť. Každý milovník dobrého, konfil by si mal povinne pozrieť obe časti Krstného otca. Bez debaty. /91 %/

Armageddon (1998)

Mnoho známych tvárí, veľa výbuchov, asteroidov, čo je najdôležitejšia vzťah otca a dcéry- v komerčnom filme, a to v podaní Michaela Baya? Áno. Jedna podstatná vec, ktorá zaručila úspech filmu je SCENÁR. Tak ako James Cameron, chŕlil jeden akčný film za druhým, prišiel Titanic, kde aj tak medzi filmovú obec nezapôsobil, s tým, že mal potrebu vkládať do filmu emócie (ako každý jeden normálny film). Armageddon je pre Michaela Bay rovnakým príkladom. Tu ukázal, že má cit pre budovanie vzťahu, ktorý nie je klišé. Otcovskú lásku, pocit tej najvyššej obety, ktorej rodič môže priniesť. Mal by sa hanbiť za to, že sa po tomto filme orientoval na čisto komerčné filmy, určené na finančný zárobok. Toto je medzník pre tohto režisér, práve tu mal možnosť rozhodnúť sa- 1. Buď citovo založené filmy, kde akcia nemá prvé miesto. 2. Finančný zárobok (a áno Armageddon bol najviac zárobkový film v roku 1998). Cez tie všetky efekty, ktoré sú mimochodom na rok výroby, mimoriadne zaujímavé, je najdôležitejšie zobrazený existenciálny prvok a rodinný vzťah. Postava Owena Wilsona mohla dostať väčší priestor. Liv Tyler pred svojou hviezdnou úlohou vo Pána Prsteňov. Pre mnohých nováčikov z hereckého pola to bol vynikajúci odrazový mostík. Michael Bay nenechá diváka ani na minútu vydýchnuť, v jednom momente sa zasmejete, v druhom poplačete (na osudom ľudstva, i postáv príbehu), v treťom búšenie srdca nad preletom asteroidov a zničeného Paríža. V kontexte hereckej kariéry Bruca Willisa je to najhorší výkon, ktorý kedy podal na filmovom plátne. (V českom dabingu ho zachránil Pavel Soukup). Jeden z mála KOMERČNÝCH filmov, ktoré odporúčam aj priaznivcom alternatívy. Hodnotenie je na mieste, nedávam mu viac ani menej. Po tomto prišiel Pearl Harbor, a ten už úspech nebol. Film, ako Gravitácia (2014)- S. Bullock, je oproti tomuto iná šálka kávy. /75 %/

Highlander (1986)

Tá pauza trochu... pomohla, bolo veľa vecí na starosti, po čase som sa vrátil ku svoje „láske“ z detstva. Zaujímavé, ako vznikajú niekedy námety na film: Nevinná návšteva škótskeho hradu---> pohľad na brnenie--> zapne mozgové myšlienky. Spôsobom, ktorým Gregory Widen uviedol nesmrteľnosť, a než by sa približovať ku „upírsko-vlkolackej“ tématike je obdivuhodne zaujímavá, pritom tak jednoduchá. Krása. Tarzanom, Podzemkou a Highlanderom sa Lambert dostal do širokého povedomia komercie. Herecky sa prejavil pri iných filmoch (tie rozoberieme neskôr). Nakrúcať scény takmer slepý, pretože máš problémy so zrakom. To je obeta herca! K filmu: Úvodná zápletka, ale aj celá história Highlandera, sa naneštastie nenaťahuje príliš dlho, presne tak dlhá, ako sa patrí. Tie časy, kedy ešte výpravná, akčná americká produkcia nebola otravná, nepripomínala smútok a „bľakotanie“ hlavného predstaviteľa. Ak by tento film, režíroval skúsenejší a talentovanejší režisér, mohlo to dopadnúť omnoho lepšie. Po polhodine by ste nemali pocit toho, ako sa to skončí, aj by sa pridal ku scenáristike. Wolfgang Petersen, alebo Ridley Scott, by boli vhodné voľby. Hovorím o tom, len si všimnite, aký je storytelling, umiestenie kamier, strih, scénografia. Koniec sa ťahá, a ťahá... „Kritizovať“ efekty, nemá zmysel, v tej dobe aj napriek tomu, že sa stal FILM čistými peniazmi, vsádzali filmári ešte na dobrý scenár, kvalitnú kameru, dobrých hercov. Aj keď boli nemali veľkú kvalitu. Stále v kútiku duše dúfam, aby filmári sa odklonili od nich, a snímali reálny svet. Dabing v českej verzii, nie je zlý, osobne od radosti neskáčem. Pre nenáročného diváka to postačí. Komercia ako hrom. Queen a Michael Kamen, v tej dobe pripomenuli, že komercia mala ešte emócie, nie čísla na zmluve. Za námet palec hore, poukazuje na tom, že lepšie je žiť smrteľný život (aj keď s bolesťami, pádmi, fackami, čokoľvek život prináša), čo je podstatné-plnohodnotný, než žiť prázdny, ten nesmrteľný. Keď sa človek zamyslí, tak je to smutný, a morálny film. Považovať tento film za artový, by bol hriech. Prepáčte. Set-tam si ho zapnúť, to nie je. /65%/

Chaplin (1992)

“My only enemy is time“ „Mojím jediným nepriateľom je čas“ V posledných desiatich minútach veľmi neopatrne prebehla táto myšlienka, ktorá je tým najdôležitejším. Cesta za úspechom bola pre Chaplina veľmi krutá (cesta za úspechom nie je nikdy ľahká) od chudobného chlapca po majiteľa vlastnej produkčnej spoločnosti. Človek, keď pozorne vníma film, dostane svoje zaslúžené ovocie.. a ak sa ešte pozrie bližšie zistí, že nakrútiť film takéhoto formátu vôbec nebola sranda, a bolo na ňom odvedenej veľa práce. Film sám o sebe nebol nakrútený zle, na druhej strane to nie je prekvapivé geniálne dielo. Forma spracovania dôstojná, dôvtip zrýchlených scén s farebným filtrom .Najväčším problémom filmu- strih: Tieto rôzne prelínačky, sami o sebe vo filme nie sú zlý nápad, lenže režisér mohol použiť aj inú metódu, teraz pretože na diváka to môže pôsobiť, ako keby nebola ukončená scéna. Ak by bol film dlhší, neuškodilo by mu. Pri niektorých častiach som mával pocit, ako by mi určité súvislosti unikali, pretože ani polovica nakrúteného materiálu sa ani nepoužila. Najmä okolo rokoch 1923 – 1934, kde prakticky chýba vo filme toto obdobie. Ja chápem, že bolo toho veľa, aby zmapovali celý jeho život, predsa o trochu lepšie by vyzeral film, ak by bol dlhší. Osobne ma dosť mrzí, kde v zaujímavostiach bolo napísané, že bolo natočených cez 200 hodín materiálu, pôvodný strih mal 4 hodiny... škoda, že nebol zobrazený súdny spor medzi Chaplinom a druhov manželkou, pretože v životopise to zanechalo veľmi hlbokú stopu.. preto sa môžete domnievať, že práve tento súdny spor sa musel nakrútiť, ale bohužiaľ produkčné spoločnosti prikázali to zostrihať na 143 min. Dosť ma mrzí, že Lita Grey dostala, tak málo priestoru. Ak by to Robert Downey Jr. nezahral dobre, bola by to urážka a „prepadák“ pre jedinečného umelca... Preto, keď sa stvárňujú takýto komici, treba disponovať veľkým talentom.. Predsa hlavným výrazovým prostriedkom Chaplina bol body (do prekladu: reč tela), A Robet ju zvládol na tak excelentnej úrovni, že mu to budete hĺtať s radosťou. Ešte vtedy neznáma hviezda Milla Jovovich. Vo väčšine životopisných snímkov obsahuje mnoho veľkých soundtrackov s porciou veľkého pátosu, kde sa týmto skladatelia a tvorcovia dostávajú do klišé a vytvárajú si sami kazajku. Tuto je to naopak, z minima dostanú veľa! Ak je niektorí film, kde sa Robert ukázal naplno, tak práve tento... odmyslite si Sherlocka, Iron Man... toto je jeho herecký úlet. Film, ktorý pobaví a dojme posledných 10 minút filmu, bolo to najlepšie, čo môžete očakávať, porcia originálnych Chaplinových snímkov a premeneného Roberta, ktorý mal v očiach plač.. ukazuje to, čo Chaplin celý život robil- bavil ľudí. Špeciálna edícia už konečne mohla doraziť na svet. -10% za nie príliš dobre zvládnutí strih a prílišný pátos v spracovaní filmu, nie hudby samotnej. Sven Nykvist- osobitne si zaslúži priestor, je známy vďaka svojej práci so svetlom. V tomto filme, mám pocit, ako keby jeho štýl bol nedocenený. Každý fajnšmeker, sa môže hýriť radosťou, že práve zobral túto prácu. Jeho osobité frejmovanie, sa ukázalo len v prvých 10-tich minútach filmu zvyšok jeho práce na úkor filmu. /90 %/

Dubček (2018)

„Národ, ktorý nepozná svoju vlastnú históriu, je odsúdený ju prežiť znova" staré japonské príslovie. Sám režisér bol zhrozený z toho, keď sa pýtal svojich študentov, kto to bol Dubček.. čo je smutné zo strany mladej generácie.. o Pražskej Jari nemali vôbec potuchy.. Sám režisér chcel priblížiť mladým ľuďom túto udalosť, a ľudom staršej generácie si zaspomínať. Historicky veľmi presné, milé zistiť, že väčšina ruských komunistických pohlavárov, boli Ukrajinci, na to veľmi apeloval režisér. Scenár diváka nezavádza, film sprevádza veľmi dobrá kamera.. koľko filmárov sa môže učiť, ako vytvoriť hutný dej okolo jednej udalosti. Bez žiadnych zbytočných rečí, ani písania, ktoré ľudia nebudú aj tak čítať... Adrian Jastraban dostal rolu svoju života, a musela to byť pocta, na jeho výkone zaručene uvidíte, že sa pre túto žil počas nakrúcania... Stanislav Kráľ v roli Gustava Husáka vynikajúce, a ten jeho nezabudnuteľná hlas, škoda raz darmo, má niekto talent. Pri strihu môžeme poďakovať Milanovi Kaliňákovi, kde sa mu podarilo bravúrnou formou zostrihať historické zábery, s tými, ktorá nakrútil Halma so svojím štábom. Tie momenty, keď hovorí herec Adrian a zároveň samotný Dubčeka. Brilantné, brilantné, a znova brilantné. Tento film by bol ešte lepší, ale s obmedzeným rozpočtom sa ťažko vytvárajú. To je irónia, paradox... na nezmyselné akčne filmy sa vynaložia všemožné peniaze, ale ak sa majú závažné historické fakty, tak odrazu peňazí niet... a prečo? Komercia. Predabovaný syn Dubčeka, bol hriechom v tomto filme. Osobne debate s režisérom, pôvodne nemala Ľubica Čekovská skomponovať hudbu do filmu. V „hre“ boli pôvodne traja skladatelia, dvaja dodali demo, tretí už nie. Môžeme byť hrdí, že sa vytvárajú filmy o našich dejateľov. O chvíľu výjde o Štefánikovi Hurá do kín... takto má byť, a nenasledovať odpad americkej propagandy a produkcie, pretože namiesto slova umenie, vymenili peniaze.. Hanba, smrť, sodoma.. aké tresty ešte film čakajú. /85 %/ za poctivý a slušný film, odporúčam Vám sa k nemu vrátiť, neoľutujete. Osobne gratulujem Halamovi, že priviedol, ten starý známy pátos slovenského filmu, ktorý chýbal..

Král sokolů (2000)

Slovenská tvorba posledných dvoch desaťročí znamenala pád do tmy, z ktorej sa tvorba začala zotavovať posledné dva roky. K filmu: Sokoliarstvo je veľmi zastaralý a vážený druh chovu, v minulosti sa len zopár skúseným a vyvoleným podarilo dostať takúto pozíciu. Hovorila sa niekedy o sokoliarov: „Ten, kto vládol nebu, vládol všetkému, nad zemou, dotýkal sa samotného Boha.“ Tento film mal určenú skupinu, tvorcom nešlo o to vytvoriť skvost česko-slovenskej kinematografie, bolo potrebné použiť niečo do sobotňajšieho vysielania. V jesennom období bolo možné dosiahnuť lepšiu farebnú škálu. Rozprávka ako žáner, má nastavené svoje panely, ktoré sa nesmú nikdy prekročiť, tu porušili jedno základné pravidlo, kde princezná neplakala každú minútu, ale spravili z nej uvedomelú mladú dámu. Klára Jandová- aj keď nepatrí medzi najlepšie české herečky, v čase nakrúcania jej 20 rokov, to zahrala na slušnej úrovni). Pochvalu si zaslúžia scenéria a scénografia- pre výber krásnych kútov Slovenska (Oravský hrad, okolie Spiša, Krásna Hôrka- predtým než ju spálili Rómovia), o lepší vizuál by bolo určite dobre pri rozprávkach je podstatné navodiť snovú atmosféry, ak by kameraman Emil Sirotek použil viac filtrov, vizuál mohol vyzerať omnoho lepšie. Ku príkladu uvediem uvediem film Kytice od českého kameramana a režiséra F. A. Vrabca, že možné vytvoriť kvalitnú rozprávku a možno vytvoriť dostatočne estetické dielo. Má to atmosféru každá predstavuje zlatý stred medzi komerčnosťou a umeleckou poctivosťou. Bol by hriech napísať, že táto rozprávka vyslovene nudila diváka, ale mohlo sa z toho vyťažiť omnoho viac, ale bohužiaľ tvorcovia prispôsobili všetko zámernému účelu. /50 %/

Náš les (1983) (seriál)

V poslednej dekáde, kde vládol socializmu smeroval ku určitému zlomu, jednak zo strany tvorcov, ale aj otvorenia hraníc. Koncom tejto dekády, už prakticky nebolo potreba tvorcov, ktorí vytvárali obsahy, a všetko prispôsobené veľkému obrazu vtedajšieho komunizmu, žiadne kontrolné úrady. V poslednej dekáde sa kontrola socialistických úradov prejavila naplno. Seriál Náš Les je toho dôkazom. Po páde železnej opony, sa Slovensku náhle otvoril celý svet, všetky západné rozprávky, odrazu dostali priestor pre vysielanie. Kde svet napredoval s technológiou, bolo možné lepšie animovať rozprávky, kde namiesto kreslených scenérií, bolo možné vytvoriť minimalistické reálne scenérie, kde sa ručne animoval pohyb, decentne nasvetlené štúdia, tým tvorivých a zaslúžilých umelcov, kde dosahovali maximálne možné vrcholy svojich tvorivých síl. Scénografia dostala nový rozmer, nepôsobí to falošne a umelo. Československá televízia Bratislava Hlavná redakcia vysielania pre deti a mládež, vytvorilo s touto rozprávkou nový rozmer výroby a zábavy pre deti. Každý úvodný záber otvára jednoduchá znelka, tvorená prevažne z jednoduchej štruktúry skladby. V tomto období sa začínajú to zneliek pridávať aj hlasy, prevažne tie detské. Týmto rozhodnutím bolo možné kameramanov podať viac priestoru, ako môžeme vidieť na samotných audio-vizuálnych dielach. Výborne vystriedané celky, polodetaily a detaily. Všetky repliky sú tvorené spevavými partitúrami (o hudbu sa postaral: Milan Dubovský) Celá atmosféra sa nesie v hranom duchu, o túto sa postaral režisér Vlado Pikalík, o vydarené zábery sa postaral Otto Geyer.. námet a scenár Milan Frola. Nahovorili ich dvaja vynikajúci herci: Marta Žúchová a Juraj Šimko. Je to škoda, pretože takto prachom zabudnutý seriál mal veľký potenciál, ale zrejme reália danej doby zamarila v procese tvorby tohto seriálu. /65%/