• Rodinný
  • Pohádka

Anča a Pepík (2017) (seriál)

Výborně převedený komix do animovaného filmu. Navíc bych řekl, že se podařilo dodat tomu jistou atmosféru, kterou původní komix neměl. Přitom to zůstává velmi komixové. DOufám, že budou další série. Třeba Vodopád přízraků...

Kancelář Blaník (2014) (seriál)

Seriál dost degradují zcela samoúčelné vulgarity. Jako by scénárista trpěl koprolálií. Navíc představuje národu značně zavádějící a zjednodušenou představu světa. I česká realita je mnohem bližší spíše Jistě pane ministře!, než Banceláři Blaník. Opravdu je taková zábava představovat si elity národa jako primitivnější a obhroublejší, než štamgasty z nejzaplivanější hospody? To, že jde o nejlepší českou televizní politickou satiru z ní ještě nedělá automaticky dobré dílo. Svědčí to leda tak o bídě ostatních.

Chaloupka na vršku (2006) (seriál)

Výborný večerníček, dnes i můj nejoblíbenější. Výborně zobrazuje nejen život v minulosti, ale i zdravé rodinné a mezigenerační vztahy, což je nadčasové. Roztomilý, výchovný a děti moc bací. A na rozdíl od celé řady předrevolučních, které jsou pro spoustu lidí nedotknutelné i dnes, není prolezlý ideologickou propagandou (jako např. Krkonošské pohádky, první série Jáji a Páji, Rumcajs atd.).

Šmoulové: Zapomenutá vesnice (2017)

Film mě celkově moc nenadchl. Pozitivně hodnotím výtvarné zpracování, kdy převod 2D postaviček do 3D dopadl nadprůměrně dobře. Když už to musí být, tak to celkem ujde. Tím ale bohužel pozitiva končí. Film má dost slabý děj(navíc silně připomíná Zvonilku a tejemství křídel), leskterý desetiminutový díl šmoulů má složitější děj, než tento hodinu a půl dlouhý film. Navíc se scénaristé ani neobtěžují divákovi jakkoliv vysvětlit existenci "zapomenuté vesnice" - jak se na ni zapomnělo, proč a tak - prostě je a nikdo se na nic neptá. Jak chce někdo vyprávět příběhy, když neumí odpovědět na phlavní dětskou otázku "Proč?". V tomhle by se mohli učit třeba od Gumídků. Bohužel mi celý film přišel dost nešmoulézní. Hned na začátku na vás vychrlí spoustu nových šmoulů, kteří se v něm pak ale vůbec neobjeví a pro děj nemají žádný smysl. Není mi jasné, komu je film určen, narozdíl od většiny komentážů se domnívám, že rozhodně ne předškolákům, ale spíše dětem tak kolem 10 let. Pro předškoláky je dost nudný a stresující, a jinak si neumím vysvětlit, proč se musí šmoulové chvílemi chovat lak cool street teenageři. Jinak koumák, který je docela schopný a nešika který není nešikovný jsou prostě dost nešmoulézní. Gargamelovi secelou dobu daří, je schopný a nemá smůlu (až na bažinu), navíc má i poslušného a schopného pomocníka (ten působí dost divně, protože se pořá motá, ale i náročné úkoly splní). Dost zvláštně působí i taťka šmoula, který žádnou situaci tentokrát nevyřečší, nikomu nepomůže a je jen přísný. Vůbec není zřejmé, že jeho autorita jde z jeho schopností. A také film prostě není legrační. Je stresující, strašidelný, napínavý, dobrodružný....ale nezasmál jsem se ani jednou. A legrace ke šmoulům prostě patří. Pokud chcete jít na šmouly, budete zklamáni. Pokud chcete jít jen na tuctový 3D animál alá Madagaskar, Doba ledová, Nuts Job, Šrek proložený narážkami na dnešní popkulturu atd, je to pro vás, ale musíte se smířit s tím, že je to přecejenom truchu méně intenzivní. PS:kam zmizela Sašetka?

Slunce, seno, erotika (1991)

Až při sledování trilogie s cizinci jsem si uvědomil, jak velký je rozdíl mezi prvními dvěmi díly, a tím třetím. Zatímco první dva jsou dobře srozumitellné i lidem z cela odlišnéch míst světa a kultur a komediálno je založeno na mezilidských vztezích na malé vesnici, což je všude na světě dost podobné, tak třetí díl je vyloženě politická záležitost, a bez znalostí středoevropské moderní historie je zcela nesrozumitelný. A i když je divák s historií seznámen, nepříjde mu tak komický, jako českému publiku. Je to prostě úplně o něčem jiném.

Pakárna (2006) (seriál)

Pakárnaje velmi trefný seriál o mládeži zasazený do prostředí divokých transformačních 90. let. Je otázka, jak na něj budou reagovat mladší generace diváků, kteří tuto dobu nezažili a realita, v které se seriál odehrává jim tak bude dost cizí a nesrozumitelná. V tom měl seriál jisté zpoždění již v době vzniku, protože vznikl až v roce 2006, tedy nějakých 10-15 let po té době - tehdy ale cílová skupina náctiletých diváků už jen částečně pamatovala svět devatesátých let. Problémy mladých ale jinak budou stále stejné. Myslím, že je to i docela dobrá pomůcka pro výuku českých reálií let devadesátých a ilustraci toho, kam jsme se posunuli:-)

Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář (1949)

Film je bohžel dost poplatný době. Kdyby neobsahoval uměle naroubovaný barevný konec, hodnotil bych ho minimálně o dvě hvězdičky lépe. Moc mi nesedí ani struktura filmu, který začíná graduje z běžného filmu do frašky - jde o jistý podvod na diváka a manipulaci. Opravdu mě nenapadá jiná parodie, která by končila brutálním vážně míněným politickým školením. Je svědkem tragédie své doby, toho, jak ponížit se museli prvorepublikoví tvůrci a herci, chtěli-li se udržet u řemesla i po převzetí kontroly komunisty.

Jája a Pája (1986) (seriál)

Seriál je hodně poplatný době vzniku a přímo odráží politický vývoj v zemi svého vzniku. V prvních dvou sériích z let 1986 a 1987 chuďas vždy přechytračí apriori zlého živnostníka. Politicky tehdy velmi angažovaný seriál, podchycující výchovu dětí od nejútlejšího věku. Pozitivní je alespoň to, že na rozdíl od Krkonošských pohádek, není třídní nepřítel trestán jen za to, že je, bez ohledu na to, co dělá, ale vždy provede alespoň nějaký nekalý skutek. Jednání Kladných hrdinů je sice někdy také poněkud pochybné, ale alespoň se dá dětem vysvětlit, co udělal Krkovička špatně a za co je potrestán. Třetí a čtvrtá série vzniky naopak již ve svobodné době samostatné České republiky, takže se v nich Krkovička značně polepší a z odporného podvodníka se stává spíše starým mrzoutem.

Fantom operety (1970) (seriál)

Seriál se mi těžko hodnotí. Komediální část má velmi slušnou úroveň, svižný děj, i povedené obsazení, až na Bohdalovou. Seriál se ovšem neskutečně vleče díky "snům o nástrahách operety", které nemají jakýkoliv vztah k ději, jsou neskutečně nudné a není mi zřejmé, jaký mají jiný smysl, než nastavit čas. Pokud mají potěšit milovníky operety, těžko soudit, proč je zahrnuly do frašky, která operetu zesměšňuje, navíc mají dost mizernou úroveň, jsou hudebně velmi nevýrazné a neskonale nudné. A pro všechny ostatní je to také jen nuda na druhou. Snad jediný jiný smysl by mohl být zesměšnit dekadentní buržoazní žánr operety, a přesvědčit lid, že je to úplný odpad. Seriál by potřeboval vystříhat tyhle pasáže a pak by z něj mohla být báječný film - komedie na 5 hvězdiček.

Krkonošské pohádky - Jak Trautenberk odvedl horské prameny (1984) (epizoda) odpad!

asi nejabsurdnější díl ze všech. Trautenberk má ve studni špatnou vodu, a na své louce před chalupou kvalitní, vykope si z ní strouhu do své studny, aby v ní měl lepší vodu, avšak Krakonoš ho donutí ji zasypat a spokojit se se špinavou a zapáchající vodou ze studny. Kdo s touhle zrůdností souhlasí, měl by si okamžitě odpojit vodovod.