Láva (2015)

Být originální je sice fajn, ale kam se poděla zábava? Nebo jsem smysl pro humor zcela pozbyl já?

Jurský svět (2015)

Hrdě se hlásím ke skupině diváků, které se čtyřka líbila víc než jednička. Důvody? 1. Dvojice Pratt + Howard mi sedla mnohem víc než naturščici Neil + Dern; 2. děti jsou sice otravné, ale naštěsí ne tolik jako ten mazel Mazzello v jedničce; 3. skvělí raptoři; 4. a suprové finále gigantických monster. V prvním filmu byla šíleně dlouhá expozice. Jasně - s tehdejší technikou byl úspěch, že vyrenderovali deset minut záběrů s dinosaury, proto museli do dvouhodinové stopáže narvat tuny vaty a udělali to asi nejlépe jak to šlo. Ale když se na prví jurský film podívám dnes, ta vata mě docela dost štve. Ve čtvrté části se jede na plné obrátky od začátku až do konce, a to zcela bez kompromisů. A finální souboj - to je už taková třešnička na dortu. Rejžo - dobrá práce! Sakra dobrá práce!

Ex Machina (2014)

Že já vůl nešel psát komentář hned jak jsem odešl ze sálu! Emoce se mnou cloumaly, měl jsem úžasnou inspiraci, ale do rána jsem všechny chvalozpěvy bezpečně zapomněl. Holt nejsem robot a nepotřebuji ani žiletku, abych se o tom přesvědčil. Takže tentokrát své hodnocení shrnu jen do krátkého konstatování - od Districtu 9 mě žádné scifíčko takhle nerozsekalo. Tudíž alespoň z mého pohledu tu máme scifi dekády.

My jsme nejlepší! (2013)

Brežněv Reagan, fuck off! Z mého pohledu mnohem upřímnější "hudební" film než všeobecně adorovaný Whiplash!. A to i po hudební stránce, přestože punk i jazz zbožňuji asi tak stejně, jako zánět pod šestkou vlevo nahoře. Příšerné písničky typu "Nenávidím sport!" jsou podobně návykové, jako příšerné filmy Eda Wooda! Moodysson je naštěstí jiný režisérský kalibr a z minima dokázal - za vydatné pomoci tria báječných dětských hereček - vyždímat maximum a já nemám nejmenší problém ocenit jeho sympatické dílko čtyřmi neméně sympatickými hvězdičkami.

Whiplash (2014)

Jen dvě poznámky - nechápu scénu po autonehodě, to snad byla scifi (to nikomu nevadil zakrvavený člověk se zjevným šokem?) + opět jsem se ujistil, že opravdu nemám rád jazz. PS: J.K. Simmons hraje jako ďábel. Doslova!

John Wick (2014)

Kyjánu se po mnoha letech distal ke slušné produkci a šanci využil dokonale! John Wick sice není jeho nejlepším filmem, rozhodně ale dává vzpomenout na lepší časy. Film je natočený svižně, z rukávu sype elegantní nápady, řadu scén příjemně odlehčuje vtipná pointa... A hlavně - divák se nenudí.

Místa (2014)

Po dlouhé době píšu komentář, ovšem s tím že hodnocení bude bez hvězdiček. Absolvoval jsem "samizdatovou" znojemskou předpremiéru, která se uskutečnila na skvěle vybraném místě u hradeb přímo nad malebnou Dyjí, s překrádným výhledem na Mikulášský kostel, znojemský hrad, rotundu či třeba znojemskou přehradu. Celá akce byla výtečně zorganizovaná - před týmem ze Znojemské besedy smekám klobouk... A pak to přišlo - promítala se šílená sračka! Ústřední herecké trio mi šlo na nervy už od prvních chvil, neschopnost tvůrců vyprávět ucelený příběh všechno jenom podtrhla. A když jsem v průběhu filmu, na základě okatých indicií, zcela bezpečně předpověděl smrt jednoho z hlavních hrdinů, trápení jsem ukončil a vyrazil raději na pivo...

Interstellar (2014)

Pozor, komentář obsahuje spoilery! Ačkoliv jsem k závěrečným titulkům rozhodně nepronudil, k filmu samotnému mám spoustu výhrad. 1. Nemohu příjmout tezi, že "slepice se vylíhla z vejce, které sama snesla", viz pointa filmu... 2. Dialogy. Obligátní "šustění papírem" Nolani pozvedli do zcela nové dimenze - cpát do scifi, tvářící se jako ultimátní hardcore, pětiminutové filozofické dialogy o lásce, je poněkud fail... 3. Ve filmu hapruje fyzika. Časové paradoxy tak úplně nesedí (na planetární orbitě čas ubíhá standardně, avšak hodina na povrchu planety má trvat 24 let v reálu - pro něco takového neexistuje rozumný důvod) a úplně nejvíc se mi příčí myšlenka, že černými dírami lze cestovat do červích děr.. 4. A na závěr největší bolístka - poprvé v životě se mi stalo, že jsem litoval že film nevidím v IMAXu. V řadě záběrů či dokonce celých scén jsem měl pocit, že na plátně "něco" chybí. Ořez do širokoúhlého formátu tentokrát skutečně udělal své a po vizuální stránce film vnímám jako zmrzačený. Což je chyba, kterou nemohu vyčítat tak úplně sobě. IMAX by měl být takový bonus, třečnička na dortu pro opravdové fajnšmekry, nikoli nutná podmínka pro plné vychutnání snímku. Už proto, že IMAX kin je méně než šafránu a koncipovat snímek primárně pro jedno promile kin je tak trochu podraz na divákovi. Finální známka - 70 %. A protože jsem se hodně těšil a má očekávání nebyla naplněna, musím zaokrouhlit směrem dolů: 3*

Mezi náhrobními kameny (2014)

Atmosféra velmi dobrá, Liam jakbysmet, ale za černouška a záporáky jednu hvězdičku strhávám. A nejsem rasista, to jen aby si někdo předchozí větu nevykládal špatně.

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)

Diváci bývají věčně nespokojení. Jedna část tvůrcům vyčítá, že pokračování je úplně jiné než předchozí díl, druhá si stěžuje, že pokračování je úplně stejné jako předchozí díl... Za sebe jsem rád, že tvůrci se naprosto důsledně drží původní stylizace. Producenti sice prodělali poslední penny, ale Weinstein Bros. už to nějak rozdejchají. A jen tak mezi námi, jsem rád že jejich obchodní čich čas od času selže. Jinak bychom tu brzy měli přemačetováno...