Kolja (1996)

Dojemný film, ktorého myšlienky o rusofóbií sú v dnešných dňoch stále aktuálnejšie. Technicky dobre zvládnuté. Vyšperkované nápaditým scenárom a úžasnými metaforami. Zdeněk Svěrák pre mňa ostane vždy výborný scenárista ale iba priemerný herec, keď k tomu pripočítam ešte gýčovitú stokrát videnú zmenu nezodpovedného chlapa na milujúceho otecka vychádzajú mi z toho slušné 4 hviezdičky. Oskara si to moc nezaslúžilo, ale vyhrali už aj horšie filmy.

Labyrint: Útěk (2014)

Tento film nie je výnimočný... vlastne je to priemerne zvládnutá akčná jazda pri ktorej sa človek síce nenudí ale ani nepadá zo stoličky. Tak prečo nadpriemerné 4 ? Lebo tá záhadná atmosféra, ktorú som nenašiel v ani jednom fantasy/scifi mixe pre mladých, prebíja vyčnievajúce nedostatky. Akcia je slušná, herecké výkony neiritujú a zvyšok prvkov filmu sa stratí v šume na pozadí, pretože nič z toho nevnímate, pretože chcete vedieť iba jedno... čo je na konci labyrintu.

Casablanca (1942)

Klasika. O tom niet pochýb. Aj keď vlastne ide iba o zápletku z telenovely na pozadí 2. sv. vojny. Ale ako kritika nacistického režimu v tej dobe to muselo mať na diváka veľký dopad. Len vďaka Charlie Sheenovi a jeho paródií mi nešlo sa nepousmiať pri scénach v reštaurácií a vlakovej stanici. Poteší tiež československá účasť v podobe postavy Viktora Lazsla a herca Petra Lorre-a. Suma sumárum, až na to zrýchlené tempo na konci filmu ide o skvelý filmový zážitok.

Umělec (2011)

Evolúcia. Staré veci musia uvolniť miesto tým novým. Na nostalgiu nie je miesto. Tu ale niekto nostalgicky nemo zakričal. A zakričal tak "nahlas", že to počula aj akadémia. Vlastne to nemuselo byť tak nahlas pretože akadémia filmy z vlastného prostredia zbožňuje. Výsledok je 5 sošiek vrátane tej najcennejšej pre film, ktorý je vlastne pre bežného diváka absolútne nepozeratelný a tak by to podľa mňa fungovať nemalo.

Nespoutaný Django (2012)

Väčšina ľudí si myslí, že Tarantinove filmy sú iba o dlhých rozhovoroch a následnej striekajúcej krvi. Ale to nie je pravda. Tarantino vkladá do svojich filmov čosi viac, ale vždy úplne odlišné "čosi viac". Záleží len na človeku, komu čo vyhovuje. A mne Djangové "čosi viac" dokonale sadlo. Zubár, otrok a otrokár tu hrajú ako o život. Netradičný soundtrack vás vtiahne do deja a pri scéne s kukluxklanom sa vám chce už len kričať "Bravo maestro!!!" P.S. mal som isť študovať zubarinu.