• Životopisný

Virdžina (1991)

Silný, ovšem značně schematizovaný příběh z úchvatného prostředí odlehlých horských krasových planin někdejší SFRJ Jugoslávie. Tradice dívek přejímajících mužskou společenskou roli včetně vnějších aspektů a vzhledu (v jihoslovanském prostředí "virdžina", v albánském "burrnesha") byla až do počátku dvacátého století příznačná pro rozsáhlou oblast západního Balkánu obývanou patriarchálními klanovými a kmenovými uskupeními, táhnoucí se od vnitrozemské části Dalmácie a Hercegovinu na severu přes Černou Horu až po sever Albánie na jihu, kde se zachovala nejdéle (několik posledních "přísežných panen" dosud žije!). Na rozdíl od této filmové typisace se ovšem zpravidla jednalo o osobní volbu přinášející výhody a prestiž (viz svoboda, práva a možnosti mužů oproti ve všech ohledech podřízenému životu žen), anebo o dobrovolný závazek udržení kontinuity rodiny (která v případě vymření mužských členů zanikala). Tvůrcům filmu se ovšem, jak vidno ze zdejších komentářů, naneštěstí podařilo vytvořit zcela falešný dojem naprosto nesmyslné a ukrutné donucovací tradice, ničící lidské životy, a bezděky tak nahrát do karet exponentům feminismu a dalších nebezpečných demagogií, což tomuto prostému, syrovému, ovšem značně poetickému filmu žel dosti ubírá. Na druhou stranu mě těší, že se tomuto opomíjenému tématu a zajímavému dobovému prostředí vůbec někdo nadaný filmařským umem věnuje, proto dávám průměrné hodnocení.