• Pohádka

Hvězdná brána - Úmluva (2004) (epizoda)

Pan Sheffield se snaží odhalit světu existenci Hvězdné brány a je jasné, že to pro něj mělo fatální následky. Evidentně mu vymazali paměť, poslali ho v čase o 10 let zpět a udělali z něj neúspěšného producenta muzikálů z Brodwaye. Každopádně zajímavá epizodka, kde se musí ocenit užitá kontinuita i rozvíjení budoucích dějových linií (agenti Trustu). Mimochodem, pan Shaughnessy zde odvedl dobrý herecký výkon, jdou mu i vážné role.

Hvězdná brána - Občan Joe (2005) (epizoda)

Flasbackové epizody mi nijak zvlášť nevadí, navíc oceňuji fakt, že oproti jiným flasbackovým epizodám se tady nejedná o politice, ale ústředním tématem je zde něco jiného. Bylo zde plno humorných a zajímavých narážek na různé skutečnosti ze seriálu.

Hvězdná brána - Upoutaný Prométheus (2005) (epizoda)

Jedna z nejhorších epizod celého seriálu, hlavně kvůli představení charakteru Valy, kterou nesnáším nejvíce z celého seriálu. Rádoby okouzlující, se zásobou laciných sexuálních narážek a charakterem kriminálníka z temné uličky, je mimo moje chápání, jak po téhle epizodě mohli její charakter znovu přijmout v SGC, místo aby ji na místě šoupli do basy nebo zastřelili, v 10. řadě ji dokonce přijali do elitního týmu základny. Její neustálé párování s Danielem nadělalo dost škody i na jeho charakteru, nejenom v téhle epizodě, ale i v následujících řadách. I mé oblíbené vedlejší postavy se tady chovají jako karikatury sebe sama (neurvalý Hammond, dosud vždy kompetentní plukovník Reynolds se najednou chová jako idiot v kritické situaci), zápletka nudná a nezajímavá, nelogičnosti v míře obrovské (jedna osoba přemůže celou posádku loďi, nekvalifikovaná mimozemšťanka a archeolog uřídí sami vesmírnou loď?), fraškovitý humor jak z nepovedeného sitcomu. Tuhle epizodu by chtělo vymazat z její existence, jenže bohužel přinesla závažné důsledky i do posledních řad.

Akta X - Nová značka (2000) (epizoda)

Kouření zabíjí a tentokrát nejen uživatele samotného, ale i každého, kdo stojí moc blízko něj. Scullyová a Mulder jsou sice na plátně méně, ale Skinner v akci má taky něco do sebe. Skvělý Tobin Bell, který si střihnul roli flegmatického záporáka (nepůsobí dojmem, že to rozšiřuje schválně, prostě je mu to evidentně jedno).

Akta X - Zloději (2000) (epizoda)

Sedmá řada byla celkově slabší období seriálu, ale tahle epizoda je moje nejoblíbenější z ní. Zápletka s woodo už tu sice byla, ale tady je trochu jinak pojatá a záporák v podání pana Draga je jedním slovem excelentní, mrazí z něj v zádech jen při pouhém pohledu.

Akta X - Zrychlení (1999) (epizoda)

Epizoda se mi hodně líbila, i když zápletka nebyla nic originálního, tak se to příjemně sledovalo. Lví podíl na mém kladném hodnocení má roztomilá Nicki Aycox, já tu holku prostě žeru...

Akta X - Ohnivák (1994) (epizoda)

Tyhle epizody, kdy byli Mulder a Scullyová odříznuti od civilizace, se mi zdály nejlepší z celého seriálu. Na Ice to asi nemá, ale i tak je to výborná epizoda, kde se najdou velmi působivé momenty. Jen tam nějak zapomněli vysvětlit ten tajemný stín na začátku, že by jim přítomnost parazita v těle umožnila se pohybovat v takových teplotách? ("Co děláte, Trepkosi? Je už mrtvej, tak kolikrát ho ještě chcete zabít?" - "Není to on, koho se tu snažím zabít.")

Akta X - Seznam (1995) (epizoda)

Díl se mi líbil, slušná zápletka i atmosféra, trochu mi to připomínalo libovolný díl Nezvratného osudu, jak píše Honza, Mulder a Scullyová jen sledují, jak duch zabíjí jednoho po druhém a snaží se vypátrat, kdo je další na řadě. Možná mohli některého zachránit, viděli bychom, zda ho duch přeskočí a přejde na dalšího na seznamu.

Osvícení (1980)

Kdybych nečetl vynikající knižní předlohu, tak bych byl asi shovívavější, protože filmařské kvality se tomuhle snímku nedají upřít. Jenže z vynikající předlohy zbylo jen torzo, kde občas probleskne nějaký dokonalý moment, aby ho za chvíli udusil moment, kdy mám chuť jen znechuceně nadávat na překopání předlohy. Z Nicholsonovy postavy máte od začátku pocit šílence, který jen čeká na odříznutí od světa, aby v klidu zmasakroval svou rodinku, z nebojácné Wendy udělal tvůrce šílenou hysterku, která nedokáže udělat nic správně a postava Dannyho (v knize tak zásadní) je tu skoro jen do počtu. V knize bylo tajemné působení hotelu na celou rodinku postupně rozvrženo od prvních drobných událostí až po jeho kompletní probuzení, ve filmu se všechny změny dějí skokovitě, proběhnou zřejmě někde mezi záběry. Mnoho vynikajících částí knihy (u kterých se mi tajil dech) je tu naprosto vynecháno (nejvíc mě mrzí keřová zvířata a útok vos), jiné jsou překrouceny. U předlohy jsem se bál, tady mě strach nezastihl snad ani na vteřinu, celé mi to přišlo místy silně utahané a bez atmosféry. Jestli tohle má být jeden z nejlepších hororů na světě, tak podle tohohle bych asi tenhle žánr v budoucnu radši vynechal.

Sopka (1997)

Viděl jsem oba filmy z roku 1997 a Rozpoutané peklo se mi hodně líbilo. Dneska už se na něj dívám jinak, ale přesto si myslím, že nejde o zas tak špatný katastrofický film, i ta uvěřitelnost a nějaká vědecká správnost tam alespoň v nějaké míře je. Navíc tohle hodně vynikne právě ve srovnání se Sopkou. V tomhle filmu mi veškeré pokusy, které měly za úkol zastavit lávu, připadaly buď směšné nebo krajně nedůvěryhodné, klišé tu střídalo klišé (nový proud lávy se hrne na to neobsazenější místo ve městě, šablonovití záporáci v televizi a ještě jakýsi dementní úředník - přítel doktorky, záchrana zvířat), postavy skoro všechny nezajímavé a necharismatické (snad s výjimkou Anne Heche, která tu přehrála i Tommyho), nejvíc mě srala postava dementního policisty, co v době krize neměl nic lepšího na práci, než zatýkat náhodné kolemjdoucí (co byla pointa téhle zápletky? rasismus je fuuuj?, to by jeden neřekl). Celkově dost velká slabota...