• Pohádka

Labyrint - Epizoda 3 (2015) (epizoda)

Jednotlivé linie se začínají pomalu proplétat, i když u některých si musíme ještě počkat. Autoři už naťukli i mysteriózní pozadí příběhu, které pátrání tak nějak doplňuje, ale dominantní není (a za mě to není na škodu, ten nadpřirozený konec Ztracené brány docela povedenou detektivku imho shodil o pár stupňů dolů). Mstivého tatíka už nám policisté sebrali, ale v příběhu bude hrát roli dál,  jeden ze stavěčů klece se sám stal obětí vraždy, zatímco jeho kumpán bloudí podzemím a k posunu došlo i u otce Kryštofa. Jen mladý pár Janečková/Hlavica se zatím neposunul, jen jim přibylo pár mincí. Závěrečná sekvence je hodně napínavá, i když vrah působí jak nadpřirozené stvoření, které ve tmě trefí dost vzdálený automobil a v něm přímo řidiče, ne holku na zadním sedadle. Přesto jde asi o nejnapínavější sekvenci z celého Labyrintu. A tahle linka se zloději ze Slovenska se mi moc líbila, že pomohli neznámé holce z takový hrůzy, i když je to oba stálo život. Jinak nevím, odkud uživatel Jara.Cimrman bere to, že pachatele poznal podle bot a auta - copak už se Jan Vondráček někde v seriálu objevil? Viděli jsme tajemnou postavu zdálky a slyšeli hlas v telefonu, ale osobně se objeví až v předposledním díle, ne? Nebo mi něco uniklo?

Rozpaky kuchaře Svatopluka - Sporák (1984) (epizoda)

Za mě asi nejnudnější díl seriálu, kdy tam Sváťa celou dobu bojuje proti pokroku z Ameriky, kvůli sporákům by předělával pomalu celý hotel a když je mu logicky vysvětleno, proč to nejde, tak hned uvažuje o odchodu z nového místa. Nakonec uzná svou chybu (ještě že hlasování dopadlo takhle, jinak by to vyznělo, že chudák kuchař musel ustoupit nesmlouvavému vedení a ne, že jako kdokoliv jiný může udělat chybu). Jinak mě zarazil podivný skok v ose příběhu, minule Sváťa dostal místo šéfkuchaře v Grandu a v dalším díle se jen dozvíme, že tam pracoval skvěle 7 (?) let a hned nastupuje jinde, proč jsme z toho jeho nového vedení neviděli ani ťuk? Takže tu máme zase nové kolegy, z nichž nejlepší je bodrý náměstek Haničinec. Ale co se týče kontinuity, tak mě potěšil krátký návrat do prvního Sváťova místa a kolegů Bláhy a Vránové.

Rozpaky kuchaře Svatopluka - Pivař (1984) (epizoda)

Jiří Bruder ve své roli skvělý, ale jinak se celá epizoda motá v kruhu, kdy se Sváťa věcně snaží nachytat opilého kuchaře a všechny pokusy selžou, ostatní mu pomáhat odmítnou, ale pak se tam rozčilují, že jim srazili prémie - když se nedá vina přiřadit konkrétnímu člověka, tak hezky spravedlivě všem, když ho tam tak pěkně kryjou, proč by měl srážet peníze Augustovi nebo Dvořákovi, kteří dané jídlo určitě nepřipravili? A jak tu vícekrát padlo, Sváťa se snaží jeho opilství složitě dokázat, ale jednoduchý způsob jakoby neexistoval, i když by bylo jasno hned v první scéně. Jinak to slavné rozhodování, tady je vidět, jak "zásadní" věci Dvořák řeší, protože většina rozhodnutí nikam nevede, Bruder se otřepe nebo Dvořákovi odsekne a on je tam, kde byl předtím.

Hvězdná brána - Nemesis (2000) (epizoda)

Uvedení nových záporáků na scénu bylo dobře provedeno - ukazují na další hrozby, které ve vesmíru čekají, nijak nás neodvádějí od hadů, které ještě zdaleka nemáme dořešené a jejich možnosti u nás škodit jsou omezené, takže si nemusíme lámat hlavu otázkou "proč ještě nezničili celou naši galaxii?", zároveň rozvádějí celý SG vesmír a taky už byli zmíněni v minulosti (ne jako všemocní Ori, u kterých mnohé z výše uvedeného neplatilo). Jsou navíc jiným typem nepřítele, stroje, které neznají lidské pocity, jsou inteligentní a dělají vše pro dosažení svých cílů - replikování. Tohle je hodně akční epizoda, kdy primitivnější lidstvo musí zachraňovat technologicky nadřazené Asgardy, kteří jsou díky vyspělejším technologiím zranitelnější. Pěkný úvod se Sam a Jackem ohledně rybaření, spolupráce týmu na lodi, pěkná interakce s Thorem, na druhou stranu tu máme Daniela, který je v rámci zdravotního omezení na Zemi a má skvělé scény s generálem Hammondem a majorem Davisem. Ten se tady po Foothold definitivně profiluje jako výborná vedlejší postava, která má respekt k SGC i SG-1, ale je si schopná uchovat i realistické myšlení a vidí věci i z pozice Pentagonu, který v SGC zastupuje, orientuje se v světa SGC a dokáže se podílet na řešení problémových situací. Trochu vyspekulované mi přišlo přenesení brány na palubu Thorovy lodi - jaká náhoda, že žádný tým zrovna nebyl v terénu, jinak by si to nemohli dovolit. Mimochodem tahle epizoda kromě rozvíjení asgardské problematiky a nového nepřítele začíná rozvíjet i další dějovou linii seriálu - zapojení Ruska (a následně i dalších států světa) do dosud tajného US programu.

Hvězdná brána - Pod povrchem (2000) (epizoda)

Přijde mi, že hlavní zápletka dílu je tak trochu nedůležitá a spíš tu jde o posilování vztahů v týmu - na začátku vidíme tým s vymazanou pamětí, neznají se, někteří jsou k sobě nepřátelští, mají zapamatovaný nový život a najednou se v tom začnou objevovat díry a okolnosti je zase svádí dohromady, snaží se v dané situaci zorientovat, aby postupně na všechno přišli a na konci společně řešili krizi a zachránili se nejen před nucenými celoživotními pracemi, ale i před smrtí. Máme tu stereotypního záporáka a jeho zástupkyni, ve které se začíná hýbat svědomí ("třeba zas přicházím k rozumu"), kteří mě moc nezaujali, ale herci v rámci jejich klišovitých charakterů odvedli slušné výkony, ta ošklivá černoška mě ale děsivě štvala. Zápletka je taková nedodělaná - jak se těm měšťákům podařilo vůbec SG-1 v první řadě naprogramovat a pak ten konec - i s tím šéfíkem jako rukojmím by ta cesta k bráně určitě dala práci. Naopak shipperský podtext mezi Jackem a Sam se mi moc líbil, že i když se neznali, tak jejich podobnosti v povaze je k sobě táhly a evidentně si dobře rozuměli, dokonce i hlubší city se začaly postupně vynořovat, aby na konci jako ledová sprcha přišlo zjištění, že jsou mezi nimi nepřijatelné. Aktivita SGC klasická, Janet se zájmem o zúčastnění se záchranné mise moc potěšila (ale jak už jsem jednou zmínil, moc by mě zajímalo, zda Hammond/Janet jsou tak angažovaní, když zmizí jiný SG tým, takových případů za ta léta bylo) a návrat sympatického majora Griffa, který hned po prvním průzkumu planety dojde k jasnému závěru ("řekl bych, že ten pán je lhář"), se mi taky líbil.

Hvězdná brána - Singularita (1997) (epizoda)

Zajímavý nápad s Goa'uldskou pastí na zničení SGC a vůbec vliv, jaký můžou mít SG týmy na situaci na jiných planetách (i když náznak, že vyhubení celé planety bylo kvůli ukrytí tajných výzkumů Nirrti jsme nedostali až do 5. série). Celá linie s Cassandrou byla velmi emotivní, dobře zpracovaná a zahraná, ale přesto mi přišlo trochu přešvihlé, že k ní byla Carterová až tak vázána, profesionální voják by si měl držet trochu větší odstup. A ten konec, kdy vlastně Jack ztratil úplně velení týmu (Carterová rozkaz splnit doslova odmítla, Daniel a Teal'c taky nešli pryč), to mi taky úplně nesedlo, na Jackově místě bych měl spíš pochyby, zda se v krizích mohu spolehnout na to, že poslechnou jím vydané rozkazy. Závěr v parku fajn týmový. Mimochodem tahle epizoda začala trend hromadných úmrtí jiných SG týmů, což se prolínalo celou sérií (tak s tím začala SG-7).

Hvězdná brána - Povznesení (2001) (epizoda)

Epizoda má zajímavý příběh, který nám rozvíjí rasu Antiků a jejich zásahy do primitivnějších civilizací (tehdy jsme nemohli tušit, že tahle zbraň patřila k jedněm z těch mírnějších intervencí), které většinou neskončily dobře. Taky se nám tu rozvíjí další znalosti o životě povznesených, jejich schopnostech i hranicích, které nesmí překročit - tohle všechno bude v dalších řadách hrát důležitou roli a je zajímavé, že tahle epizoda byla věnována postavě Carterové, i když povznesení bude storyline úplně jiné postavy. Slizký plukovník Simmons poprvé na scéně a už tady dává tušit, že bude našim hrdinům dělat problémy. Povedená závěrečná scéna na planetě a nápad s minibránou. Ovšem celkově jde pro mě o průměrnou epizodu, protože dvě dost zásadní věci mi tu moc nesedí - jednak to, že nikdo z týmu nebo Hammond Sam pořádně nepodpořili, nevěřili jí a snad ji někdo z nich i považoval za blázna (čí nápad byl to psychologické vyšetření? snad ne Hammonda) a pak stalkerská stránka Orlina. Myslím, že zkoušet někomu zkoumat mysl, pak ho sledovat až domů, všude po domě (včetně koupelny a záchodu) a pak se mu znovu vnucovat s tím zkoumáním mysli, schovávat se v jeho domě, dokud si není jist, že kamery budou pryč, tohle všechno mi přijde jako něco, co se neschová za něco tak vágního jako "v naší kultuře to chodí jinak". Navíc Antici by podle všeho měli být chytří a vzdělaní, tak proč by se Orlin v první řadě nesnažil nejprve poznat, jak komunikovat s lidmi než je tajně šmírovat, tak inteligentní se zdál být... 3 hvězdy

Discopříběh 2 (1991)

Taky bych řekl, že v porovnání s tím, co se točí dneska, tak je to docela v pohodě komedie. Písničky Michala Davida mi moc neříkaly tehdy, dneska už vůbec ne, ale nic zásadního proti nim nemám. Taky jsem tenhle díl v dětství mnohokrát viděl, což při hodnocení taky hraje roli. Více prostoru tu dostává Ladislav Potměšil, který je mi sympatičtější než synátor, více prostoru tu dostane vtipný Pavel Nový a Jarka Obermaierová tu vystřihne jednu pěkně nepříjemnou semetriku (chudák Vlach a Jituš). Taky Veronika Kánská je tu určitě lepší než ve Slunce, seno trilogii. A je tu i pár vtipných hlášek ("Cos to přived?" Vidíš ty vole, co jsi udělal?")

Malý pitaval z velkého města - Valutová příhoda (1986) (epizoda)

Za mě slabší úvod, kdy první čtvrthodinku sledujeme podvedeného Vaculíka a jeho snahu vypátrat podvodníky, kteří ho následně usmrtí. Jestli se tím zdlouhavým úvodem snažili k němu vyvolat nějaké sympatie, tak u mě to nezabralo - chlapec chtěl rychle a nelegálně peníze a pak čumí jak puk, jak ho pěkně očesali a slibuje pomstu. Pak se vlastním tělem snaží zastavit auto - taky ho mohlo trknout, že auto bude asi trochu silnější. Následné detektivní pátrání zaujme řadou zajímavých pasáží nebo charakterů - namachrovaná šlapka, záznamy sportovních utkání, recepční alá policista, taky Kamil zas jednou prorokuje, jak to půjde snadno, aby v dalším střihu oznámil "Břéto, my je nemůžem najít". Taky ti pachatelé byli fikaní, jak hned v prvním momentu pochopili, že hlavní důkaz proti nim není a tak tvrdošíjně zapírali. S tím souvisí i slabší konec, kdy ten Jiříčkův finální důkaz mi nepřijde moc zásadní a nevidím důvod, proč se po něm přiznávat (jak tu někde padlo, ani nevíme jistě, zda se vůbec přiznali). Jinak jen pro zajímavost, Krampol se v téhle epizodě objeví jen na pár sekund na závěr bez jediné věty, to byl nejmenší prostor pro jednu z hlavních postav v celém seriálu.

Hospoda - Fór (1997) (epizoda)

Copak o to, Nárožný na konci toho opilce vystřihl na jedničku, ale nějak se nemohu přenést přes debilitu zápletky, kdy Nárožný najednou neumí číst a pak tam šílí kvůli ne zrovna nejlépe napsanému (ale přesto čitelnému) slovu vdolky, ani ho nenapadne do tý kuchyně zajít a třeba se podívat, jenže pak by tuhle zápletku nemohli natáhnout na požadovanou půlhodinku. Mimochodem zajímalo by mě, zda Goliáš a Prášek taky najednou neuměli číst, nebo si dělali z Duška srandu.... Nevím, jestli jde o nejslabší epizodu celého seriálu, ale mezi ty slabé rozhodně patří....