• Krátkometrážní

The Butterfly Circus (2009)

Celkom zaujímavý film so silnou myšlienkou. Dej okolo postavy Willa, ktorú hrá Nick Vujcic, mi príde skutočne inšpiratívny. Dokáže povedať niečo divákovi, tak, že sa podvedome začne nad tým zamýšľať a hľadať podobnosti medzi jednotlivými postavami a sebou. Aspoň ja to tak vnímam. Tvorcovia zvolili veľmi pekné farby a celkový “look” cirkusového prostredia je super. Hudba je tiež nádherná. Cirkus Motýľ je skutočne vydarený filozofický film, ktorý vie dosť toho povedať.

Keď báčik z Chochoľova umrie (1990) (TV film)

Film sme pozerali v škole, keďže knižnú predlohu sme mali ako povinné čítanie a štúdiu samotného diela sme venovali celkom dosť času. Príbeh, ako taký, mi prišiel celkom fajn, zaujímavo odrážal jednotlivé charaktery postáv konca 19. storočia a ich postavenia v spoločnosti. Čo sa filmu týka, myslím, že ide o celkom slušné televízne spracovanie. Zrozumiteľné podáva divákovi dej a hlavnú myšlienku tejto slovenskej klasiky.

For All Mankind - Rudý Měsíc (2019) (epizoda)

Zaujímavý úvod do seriálu, od ktorého po zhliadnutí prvej časti očakávam celkom dosť. Apple TV+ prinieslo sci-fi vo vskutku pozoruhodnej televíznej forme. Príbeh odohrávajúci sa v alternatívnej histórii si myslím, že parádne zachytáva atmosféru 60. rokov a aj to napätie medzi postavami, či samotné dialógy tomu nahrávajú. Občas mi to však prišlo trochu pomalé, zvláštna je aj tá dejová línia s Mexikom. Zatiaľ to hodnotím pozitívne, doslova sci-fi dráma ako má byť, uvidíme, čo to prinesie ďalej.

Animated Epics: Beowulf (1998) (TV film)

Film som si zhliadol kvôli štúdiu Beowulfa na gymnáziu. Ide o prvé spracovanie tohto staroanglického eposu, aké som si pozrel. Bol som milo prekvapený. Animated Epics: Beowulf je na televízny film, veľmi kvalitne natočený. Animácia sa mi dosť páčila, aj keď v zásade, nešlo o nič prevratné. Neskutočne na mňa zapôsobil zvukový dizajn, ktorý perfektne vyjadruje jednotlivé emócie (boje s príšerami). Kreativita sa dala nájsť viac-menej vo všetkých aspektoch, veľmi cením aj výpravu filmu z historického hľadiska. Drsná, dobová atmosféra 6. storočia tu bola dôverne stvárnená. Ďalším plusom je, že snímok dokáže za 27 minút pekne zhrnúť celý hrdinský epos a divák má z toho zážitok. Osobne si myslím, že ho ocenia skôr ľudia, ktorý sa o Beowulfa zaujímajú viacej, keďže je tam aj zopár narážok na samotný text. Rusko-americko-britský film bol príjemným prekvapením a zaujímavou formou epickým spracovaním tohto najvýznamnejšieho diela staroanglickej literatúry.

Fatima (2020)

O tomto filme som sa dozvedel asi iba týždeň predtým, ako som na to išiel do kina. Upútal mal plagát a ako fanúšik filmov s náboženskou tématikou, bol som veľmi zvedavý ako tvorcovia tento príbeh spracovali. Práve z takej udalosti ako sú zjavenia Panny Márie vo Fatime sa dá urobiť pekný filmový gýč. Musím však povedať, že tento snímok nesklamal. Ako rímskokatolík som už čo-to mal o fatimských zjaveniach naštudované, no Fatima ma prekvapila aj tak. Tu však ide viac o vzťahy medzi postavami ako o samotné zjavenia. Nedôvera, odmietnutie, falošné obvinenia. Malá pastierka Lucia ako ústredná postava príbehu čelí všetkým týmto neprajnostiam zo strany dospelých - či už rodiny alebo samotnej cirkvi. Jednotlivé emócie postáv sú to podoprené výborným soundtrackom od Paula Buonvina. Napríklad scéna, kde sa Lucii sníva sen - nočná mora je toho dôkazom. A nie je to práve filmová hudba, ktorú som zo začiatku očakával. Samotná výprava filmu je úžasná + celkovo farby (color grading) úžasne vystihujú atmosféru. Veľmi sa mi páčili aj zábery na portugalskú krajinu, Fatima je vskutku zasadená to veľmi zaujímavého prostredia. Táto americko-portugalská dráma v réžii Taliana Marca Pontecorva má potenciál. Ide o film, ktorý má myšlienku a aj keď je zameraný prevažne na kresťanského diváka, priestor na zamyslenie dáva aj ateistovi. Cením aj vedľajšiu postavu práve ateistického spisovateľa, vďaka ktorej je príbeh obohatený a hovorí akokeby aj do súčasnej doby. Za mňa nádherné dielo, z kinematografického hľadiska ide skutočne o niečo, čo si zaslúži väčšiu publicitu. A Fatimu raz musím navštíviť.

Lví král (1994)

Odhliadnuc od skutočnosti, že film sa až príliš podobá na japonský seriál Jungle taitei, ktorý vznikol takmer o 30 rokov skôr a že pravdu o tom, či sa Disney "inšpiroval" alebo nie, sa asi nikdy stopercentne nedozvieme, jedná sa o majstrovské dielo. Leví kráľ jednoznačne patrí k najlepším animákom a určite aj k najlepším filmom vôbec. Disney týmto filmom úplne prerazil strop. Či už spracovaním alebo samotným príbehom. Neskutočne živá, farebná a dynamická animácia rozpráva dobrodružný príbeh o láske, vražde, smrti, priateľstve, zrade, lži, dospievaní, odpustení. Abstraktných podstatných mien by sa dalo nájsť ešte oveľa viac. Všetko sú to veci, ktoré sa vyskytujú hlavne v živote človeka, tu je to však nádherne ilustrované na príbehu zvierat. Mufasa ako hlavný symbol príbehu skutočne vyjadruje hodnoty, ktoré by otec mal mať. Takýchto podobností by sa tu dalo nájsť viac. Osobne si myslím, že aj keď sa jedná o príbeh z džungle, dokážu sa s ním stotožniť aj ľudia. Keď som bol menší, nerozumel som mu. Opätovne som si ho zhliadol v televízii na Veľkú noc 2020. Mnohým veciam som teraz porozumel a aj viac vedel doceniť. Späť k Mufasovi. Byť kráľom s obrovským územím v Afrike, to si vyžaduje zodpovednosť. Veľmi sa mi páči ako sa postavy navzájom učia rôzne hodnoty a rady do života. Tvorcovia si dali záležať aj na detailoch, postavy ako opice či iné easter eggy ma potešili. Duo - Pumba (prasa) a Timon (surikata) nemalo chybu. Ide o veľmi dobre napísané sprievodné postavy - koncept, na ktorom je založená väčšina filmov z tohto obdobia. Čo sa mi však páči, je tá nevyčerpateľnosť Disneyho sveta. Surikaty, hyeny, levy... Všetky zvieratá majú nejaký význam a príbeh. Dôvod prečo sú vo filme. Minimálne ja to tak vnímam. Soundtrack od Hansa Zimmera je top. Nemám čo dodať. Tento, možno zvláštny, komentár ukončím tým, že The Lion King je legendárny film, ktorý bude vždy patriť k mojim najobľúbenejším zo štúdia Walta Disneyho.

ANGEMI & Shei - Atlantis (2019) (hudební videoklip)

Taliansky hudobník ANGEMI patrí jednoznačne k jedným z najtalentovanejších hudobník na scéne. Rozsah žánrov, v ktorých sa pohybuje je veľmi veľký - od future bassu až po hardpsy a dokonca ťukol aj operu. Tentokrát prináša s juhoamerickou hudobníčkou a DJkou Shei skladbu Atlantis. Ide o veľmi vydarený hardstyleový track s príjemný videoklipom od mladého sicílskeho filmára Rosaria D'Aquina.

W&W x Maurice West - Matrix (2019) (hudební videoklip)

Parádna skladba avšak s videoklipom, ktorý je síce po vizuálnej stránke fajn, no chýba mu príbeh. A tam by sa dalo urobiť veľa.

Vzhůru do oblak (2009)

Tento film je určite jeden z najlepších animákov vôbec, ak nie najlepší. Hore je majstrovské dielo. Pixar si svoje popredné miesto vo svete animácie drží a ich 10. film len potvrdil, že nie je dôvod prečo sa ho vzdať. Tento film je o neskutočnej precíznosti, minimalizme, detailoch a originálnom príbehu. Originálnom príbehu, ktorý pomocou špičkovej animácie nesie aj dávku symboliky a reálnych ľudských hodnôt. Film určite viac docenia starší diváci. Aj keď ide o animák, tu sa ukazuje pravá sila kreslených postavičiek. Emocionálne môže diváka vydvihnúť do výšin, kde by nikdy od nejakého animovaného snímku nečakal. Up má v sebe neskutočnú emóciu. Každá jedna scéna, zvuk, skladba niečo vyjadruje, posúva príbeh dopredu. Samotné dobrodružstvo Carla a Russlla je spracované výborne a odkazy na predošlé časti filmu sú brilanté. Jednoducho, všetko tu má svoj význam. Istým spôsobom ide aj drámu prepletenú typickým pixarovským humorom. Film preberá celkom silné a dôležité životné témy a práve pomocou animácie a hudby vyzdvihuje ich význam. Up nádherne ukazuje, aké dôležité a čestné je mať dobré manželstvo. Alebo nevzdávať sa svojich celoživotných snov - s pokorou a úctou ísť za nimi. Snímok má svoju dôstojnosť. Všetko je to podložené geniálnou hudbou Michaela Giacchina. Život z pohľadu detí, starostlivosť o psa, vytrvalá údržba vlastného domu, cestovanie džungľov, easter eggy vrátane slávneho Wilhelm Screamu či skauti ako súčasť nádherného Disneyho filmu. To všetko je spojené dokopy prvotriednym rozprávačstvom v réžii pixarovský legiend Petea Doctera a Boba Petersona.

Scoob! (2020)

Na tento film som išiel do kina po viac ako polroku a bolo to celkom spontánne rozhodnutie. Ako skalný fanúšik Scooby-Doo sveta som však nemal veľké očakávania. Tunajšie hodnotenie na ČSFD.cz, či čísla od Rotten Tomatoes alebo Metacritic ma tiež veľmi nepresvedčili. Musím však povedať, Scoob! ma v mnohých aspektoch veľmi príjemne prekvapil. Páčilo sa mi ako nechali mnohé veci z pôvodného kresleného seriálu Scooby-Doo od Joea Rubyho a Kena Spearsa. Intro a úvodná znelka prerobená do 3D sa celkom vydarila, potešilo ma, že nechali aj niektoré zvukové efekty z pôvodných epizód. Animácia nie je určite to najlepšie, čo som kedy videl, no myslím, že celkom dostačujúca a do farebného sveta Scooby-Doo sa hodí. Príbeh je asi najzvláštnejší element. Na jednej strane sa snaží držať aspoň trochu tej pôvodnej formulky honu na zločinca, no na druhej strane, je prepletený detinskými, neprirodzenými a hlavne klišé scénami. S predvídateľným posunom príbehu som sa tu stretol viackrát. Som však rád, že charaktery hlavných postáv boli zachované. Príbeh je vyskladaný z viacerých prvkov pátrania po zločincovi - je viac častí, ktoré majú dej vystavaný na viacerých prípadoch, ktoré sa spájajú a vedú k jednému spoločnému základu. Fajn bol aj celé to dobrodružstvo, ktoré postavy zažívali. Niekedy mi to prišlo až príliš a pôsobilo to ako prehnaný kreslený guľáš. Ako komédia tiež nie najhoršie, niektoré vtípky boli fajn, avšak iné by som prirovnal skôr k trápnostiam ako k vtipu. Úplne však rozumiem, že ide o rodinný snímok určený prevažne mladším divákom, no tí, ktorý majú radi mysterióznosť Scooby-Doo si (dúfam) prídu na svoje. Aj keď opäť, je to v mnohých prípadoch zbytočne prehnané a ničím výnimočné (celá časť s Pánom Rigbym napr.), film má myšlienku a pekne vykresľuje začiatky slávnej detektívnej bandy. Soundtrack od Junkieho XL tiež celkom slušný, vyjadruje presne to, čo divák vidí na plátne. Od Tonyho Cervoneho som už videl aj Flintstonovci: Veľký zápas doby kamennej a opäť nejde o preborné dielo, no účel spĺňa. Rovnako to platí aj o Scoob!. A áno, zabudol by som. Mali sme tu aj Simona Cowella. Tu nechám priestor, aby si každý vytvoril vlastný názor. Ja som spokojný, mohlo to dopadnúť aj horšie, zachránil to určite aj záver odohrávajúci sa v zaujímavom prostredí. Príbeh celkom oživila vedľajšia postava Dee Dee Skyes ako kapitánka lode Blue Falcon. Za mňa celkom fajn dielko, aj keď možno niekde moc prepálené, stále pobaví a prinesie do sveta Scooby-Doo niečo nové.