Jak svět přichází o básníky (1982)

Jó, to byly časy. Klein, Štěpán, Kendy, játra pod pultem a ruka chtivá protestu. K tomu sympatická Šafránekgirl Mirka Šafránková a taky Lesní pana. Nemůžu se rozhodnout, jestli je nejlepší ze série tenhle film nebo dvojka.

Kam, pánové, kam jdete? (1987)

Když jsem se dostal do středního věku, byla jen otázka času, kdy se ustálí v mé topce film s tematikou krize středního věku, no a tenhle to vyhrál. Kachyňa dokázal udělat snad z každého námětu zážitek. Jinak stojí ještě za zmínku scénka s demolicí Vlachovi kanceláře, to jsem se kdysi smával nahlas a to se mi zas tak často nestává.

Třicet případů majora Zemana - Třetí housle (1976) (epizoda)

"A ty psi měli tlamy jako díže!" Taková veselá policajtská epizoda, ve které se stává z paní Svobodové/Mutlové/Svobodové paní Zemanová. Humorné situace tady vytváří chaos v řadách místních esenbáků a nečisté svědomí hotelového personálu. Žádnej mord, žádný střílení, tohle je prostě oddychovka.

The Good Mother (2023)

Kamera a soundtrack jsou slušný, ale strašně to sráží dolů slabý příběh. 40%

Stoker (2013)

"Dej sem tu hůlku!" "Něďám." "Kurva dej sem tu kouzelnou audiovizuální hůlku, na takovej supr příběh jí potřebovat nebudeš!" "Něďám, jinak ši můžeťe ťeň blečk lišť ščenáž ňaťočiť šami!" "Tak si jí nech..." Aspoň že tak, ale moc to nepomohlo. Chan Wook Park tlačí celým svým géniem film nahoru. A tlačí a tlačí, ale velice průměrný scénář stačil vytlačit pouze na tři hvězdičky. A nezachránila to ani vždy dobře vypadající Nicole Kidman.

Volání rodu (1977)

Poslední díl trilogie o Pražácích z doby kamenné. Staří známí z předchozích dílů podniknou poměrně strastiplnou anabázi za úrodnou půdou. Což evidentně nejlépe snáší nejmladší člen neolitní partičky. Mladý Havran poznává Rosničku a zjišťuje, že je načase přestat si hrát se svým pírkem sám. Tak holku zkouší lámat hrou na píšťalku a tak podobně, aby mohl prožít něco podobného jako Sokol Bartoška s Osvaldovou v jejich nejŠťastnějších chvílích. Budeme mu držet palce ať se zadaří, protože to už se nedozvíme. Jan Schmidt se Zdeňkem Liškou vyčarovali pěknou atmosféru na základě dobrodružného příběhu Eduarda Štorcha, která mě zaujme i po tolika letech a navíc filmů z tohoto období se zase tolik netočí.